Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 08. 06. 2008 10:42

PetraK
Zelenáč
Příspěvky: 11
Reputace:   
 

Výpočet diferenciálních rovnic

Potrebovala bych prosim pomoct jeste s diferenc. rovnicemi. Dekuji.

1. (1-x)dy-ydx=0      pro y(0)=1

2. y´´ - 2y´= x^2 - x

3. y´= (y/x) + tg(y/x)

4. y´-(3/x)y = x

5. y´´ -4y´+ 4y = 3e^2x

6. y´´ + 16y = 0

7. y´- (2/x)y = x^3

8. y´´ + y = 4xe^x

9. y´´ - 3y´+2y = 10e^-x

Offline

 

#2 08. 06. 2008 11:02

plisna
Místo: Brno
Příspěvky: 1503
Reputace:   
 

Re: Výpočet diferenciálních rovnic

no a v cem jsi se zasekla? treba u prvniho? napis to sem, nekdo ti urcite poradi nebo najde chybu.

Offline

 

#3 08. 06. 2008 11:08

kaja.marik
Veterán
Příspěvky: 1915
Reputace:   57 
 

Re: Výpočet diferenciálních rovnic

zkuste to sem psat po jednom :)

1.    y'=y/(1-x)      separace
3. homogenni
4. a 7. linearni

zkuste pro inspiraci http://old.mendelu.cz/~marik/maw/index.php?form=ode a http://old.mendelu.cz/~marik/maw/index.php?form=lde2
---------------------------------------------------------------------------
Ve světnici zapraskala smolná louč. Kája položil hlavu do maminčina klína a sliboval: „Budu poslouchat, maminko, jen abyste neumřela, ale víte, ono to někdy nejde. Já bych moc rád hned přiběhl, když někdy voláte, ale když mám někdy moc starostí a práce v lese…“

Offline

 

#4 08. 06. 2008 11:18

PetraK
Zelenáč
Příspěvky: 11
Reputace:   
 

Re: Výpočet diferenciálních rovnic

↑ plisna:
ucim se na zitrejsi zkousku a tohle jsou posledni priklady, ktere mi chybi a bohuzel si nevim rady ani s postupem. kdybys byl tak hodny a mohl mi napsat aspon zkraceny postup ke kazdemu i vysledek. dekuju moc.

Offline

 

#5 08. 06. 2008 11:32 — Editoval plisna (08. 06. 2008 11:33)

plisna
Místo: Brno
Příspěvky: 1503
Reputace:   
 

Re: Výpočet diferenciálních rovnic

$(1-x)\mathrm{d}y - y \mathrm{d}x= 0\nl (1-x)\mathrm{d}y = y \mathrm{d}x\nl \frac{\mathrm{d}y}{y}=\frac{\mathrm{d}x}{1-x}\nl \ln |y| = - \ln |1-x| + \ln|C|\nl y = \frac{C}{1-x}$

pocatecni podminku uz urcite dosadis sama.

Offline

 

#6 08. 06. 2008 11:45

PetraK
Zelenáč
Příspěvky: 11
Reputace:   
 

Re: Výpočet diferenciálních rovnic

↑ plisna:
dekuju. a myslis, ze bys mi takhle mohl napsat i ty zbyle priklady?

Offline

 

#7 08. 06. 2008 11:47

plisna
Místo: Brno
Příspěvky: 1503
Reputace:   
 

Re: Výpočet diferenciálních rovnic

no ale ja porad nechapu, na cem jsi se zasekla. treba ten prvni, co jsem napsal v #5 je dle meho nazoru jednoduchy a je jasne, co se s tim ma delat. co ostatni?

Offline

 

#8 08. 06. 2008 11:49

PetraK
Zelenáč
Příspěvky: 11
Reputace:   
 

Re: Výpočet diferenciálních rovnic

↑ plisna:

problem je, ze i kdyz to mame zitra na zkousce, tak jsme to nebrali. snazila jsem se to pochopit na prikladech na netu a hledala jsem to i ve skriptech, ale bohuzel mi to nejde do hlavy.

Offline

 

#9 08. 06. 2008 14:06

kaja.marik
Veterán
Příspěvky: 1915
Reputace:   57 
 

Re: Výpočet diferenciálních rovnic

Je otazka, zda v tomto pripade pomuze par spocitanych prikladu. Spis si to nechat vysvetlit od nekoho na kolejich.

A je opravdu lepsi prostudovat resene priklad, zkusit to sama a psat, kam jste se dostala a s cim konkretne potrebujete poradit.

jinak ten software na ktery jsem odkazoval by si s tim mel poradit a zobrazit i potup, napriklad http://wood.mendelu.cz/math/maw/ode/ode … ko=Odeslat

-----------------------------------------------------------------
V lesovně, jak sám v duchu si řekl, taky se ňáko špatně vyspali. Vzácná paní hubovala Týnu, že zapomněla přinést z Lážova játra, Zdeňa fňukala, že ji bolí bříško. Kájovi na úctyhodný a dlouhý pozdrav odpověděli jen tak trochu. Kája si sedl vedle Zdeni na lavici u kamen.
„Moc tě bolí bříško?“ ptal se soucitně. „To by bylo lepší vzít to trapem párkrát za sebou průsekem. Chceš?“ A vyběhli. Vrátili se za hodinu červení v tváři, Zdeňa se smíchem: „To jsme to bříško prohnali! Už nebolí nic. Nemáte, maminko, něco k jídlu?“

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson