Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 26. 08. 2011 17:44

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Nejkratší celková vzdálenost

Dobrý den,

mě tak napadá. Mějme skupinu lidí, která bydlí ve městě, známe GPS souřadnice jednotlivých bydlišť. A teď bychom chtěli nějak naplánovat sraz, nejlépe tak, aby se dohromady ujelo co nejméně kilometrů. Napadá mě:

Pokud hledáme jeden konkrétní bod (či více): Jednoduše si vyjádřit vzdálenosti každého od bodu [x,y] (zakřivení země zanedbejme, GPS souřadnice převedeme do plochy) a budeme derivovat součet podle x, pak y a nějak to zoptimalizujeme. Teoreticky.

Pokud hledáme oblasti, kde dále hledat vhodný podnik: Nechat si vizualizovat heatmapu, která by ukazovala součet vzdáleností od všech účastníků. (Tady by to podlě mě šlo jako nějaký mashup s využitím vlastních map na Google Maps.)

Pokud nehledíme jen na průměrnou spokojenost: Problém je, když sice 99 lidí pojede 3 minuty, ale poslední bude cestovat 3 hodiny. Jestli to nepojímat lineárně, ale spíš nějak... nevím jak.

---

Určitě se to řešilo 100x někde na internetech, tak mě kdyžtak nějak naveďte. Asi to bude nějaká základní úloha z lineárního programování (bohužel jsem neměl a mít nebudu, takže ocením jednodušší materiál).

Díky a hezký zbytek srpna přeji.

Offline

 

#2 26. 08. 2011 19:20

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5692
Reputace:   215 
Web
 

Re: Nejkratší celková vzdálenost

s metodou nejmenších čtverců (least squares) ses už určitě setkal;)

Offline

 

#3 26. 08. 2011 20:35

Honzc
Příspěvky: 4551
Reputace:   241 
 

Re: Nejkratší celková vzdálenost

↑ halogan:
Zdravím,
nevím nevím, nedjdeš na to moc složitě? Jestli to chceš dělat pro plánované setkání, tak já jsem to tady zkoušel spočítat a dělal jsem to docela jednoduše. Spočítal jsem průměry (vážené) z jednotlivých GPS souřadnic pro každou souřadnici (x,y) zvlášť.

Offline

 

#4 26. 08. 2011 21:41

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Nejkratší celková vzdálenost

↑ Honzc:

Obyčejný průměr je přesně to, co vyjde po minimalizaci součtu čtverců jednotlivých vzdáleností. :-)

Nechť (x,y) jsou souřadnice setkání a $(x_i,y_i)$ souřadnice bydliště i-tého účastníka. Pak

$\frac{\partial\(\sum_{i=1}^{n}\sqrt{(x-x_i)^2+(y-y_i)^2}^2\)}{\partial x}=\sum_{i=1}^{n}2(x-x_i)=2\(nx-\sum_{i=1}^{n}x_i\)$

Z podmínky nulovosti derivace v minimu máme

$x=\frac1n\sum_{i=1}^n x_i$.

Analogicky to vyjde pro y.

Offline

 

#5 27. 08. 2011 14:39

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Nejkratší celková vzdálenost

↑ Honzc:

Netýká se to srazu, mám to pro jinou situaci, ale chtěl jsem znát obecné řešení.

↑ Stýv:

Ano, ale brali jsme jich více a nevím, zda sem použít klasické OLS nebo nějakou jinou variantu.

↑ Pavel Brožek:

Ano, početně to je hezké, spíš mi jde o princip a výběr správné techniky. Jelikož to nebude děláno ručně, tak můžu použít i absolutní vzdálenosti a budu mít možná robustnější odhad. Asi záleží na počtu osob a požadované vlastnosti cílového bodu (zda brát tolik ohledy na outliery a tak).

---

Stále ještě přemýšlím nad tou heat mapou. Asi to trochu pogooglím, něco by už mělo být hotové.

Offline

 

#6 27. 08. 2011 19:12

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5692
Reputace:   215 
Web
 

Re: Nejkratší celková vzdálenost

↑ halogan: není jediný správný řešení, je jenom na tobě, který si vybereš

Offline

 

#7 27. 08. 2011 19:24 — Editoval halogan (27. 08. 2011 19:24)

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Nejkratší celková vzdálenost

↑ Stýv:

To mi je jasný, jde mi o nějaké osvědčené (případně víc jich), kde bych se dozvěděl o nějakých výhodách a nevýhodách (co se týče vhodnosti použití vzhledem k počtu osob, robustnost, ...).

Takové úlohy se většinou nějak jmenují (blízký je třeba obchodní cestující/dopravní problém) a člověk si o tom dost počte. Tak mě právě zajímalo, jestli se tomuhle taky nějak říká.

Offline

 

#8 27. 08. 2011 20:02

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5692
Reputace:   215 
Web
 

Re: Nejkratší celková vzdálenost

↑ halogan: nepřijde mi, že by to mělo blízko k problému obchodního cestujícího nebo dopravnímu problému. navíc v těch úlohách je vždycky zřejmý, co je třeba minimalizovat a otázka je jak to upočítat. tebe naopak zajímá, jaký kriterium zvolit

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson