Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 08. 09. 2011 18:36 — Editoval Joe Hallenbeck (08. 09. 2011 18:58)

Joe Hallenbeck
Zelenáč
Příspěvky: 24
Reputace:   
 

Diferenciální rovnice absorpce

Můj dotaz se týká absorpčního procesu, kdy ze směsi plynu, absorbujete jednu složky do kapalného sorbentu. Tento proces je charakterizován růstem koncentrace rozpouštěné složky plynu v kapalné fázi a konečným rovnovážným stavem, kdy je kapalná fáze rozpouštěnou složkou nasycena. Teď přejdeme k matematické části problému:

Absorpce je mimo jiné popsatelná diferenciální rovnicí kterou potřebuji zintegrovat:

$\frac{\mathrm{d}c}{\mathrm{d}t} = K_l\frac{A}{V}(c_s - c)$
kde:
Kl - distribuční konstanta daného systému
A - je plocha mezifázového rozhraní
V - objem kapalné fáze
cs - saturační koncentrace (maximální dosažitelná koncentrace absorbované složky v kapalné fázi)
c - aktuální koncentrace absorbované složky
t - je čas
(vzhledem k tomu, že jsou v diferenciální rovnici uvedené dvě různé koncentrace, předpokládám, že integrál času bude v mezích t a ts kde t je čas odpovídající aktuální koncentraci c, a ts bude saturační čas kterému bude v systému odpovídat saturační koncentrace cs - z fyzikálního hlediska tedy doba, kdy se ustaví v systému rovnováha (saturace)).

Postup:

1. krok separace proměnných:

$\int\frac{1}{(c_s - c)}{d}c = \int_t^{t_s}K_l\frac{A}{V}{d}t$

2. krok integrace:
protože veličiny označené jako Kl, A, V jsou v podstatě konstanty, v čase se nemění, jdou před integrál, čili:

$\int\frac{1}{(c_s - c)}{d}c = K_l\frac{A}{V}\int_t^{t_s}{d}t$


Pravá strana:

$K_l\frac{A}{V}\int_t^{t_s}{d}t = K_l\frac{A}{V}(t_s - t)+K$

kde K je integr. konstanta

Levá strana:

$\int\frac{1}{(c_s - c)}{d}c =$

a tady je můj problém. Co bude tedy výsledkem integrace takto zapsané levé strany integrální rovnice? Respektive, je možné problém pochopit a matematicky zapsat tak, že rozdíl saturační koncentrace a aktuální koncentrace je obecná koncentrace, která se bude pohybovat v mezích od c do cs? Čili matematicky zapsáno:

$\int_c^{c_s}\frac{1}{c}{d}c =$ ???
tento druhý integrál je v pohodě. Jen si nejsem jistý jestli je moje úvaha oprávněná.

Píši to do tématu matematiky, protože jde mi o integraci.

Offline

 

#2 08. 09. 2011 21:50

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Diferenciální rovnice absorpce

Zdravím,

pokud je rovnice $\frac{\mathrm{d}c}{\mathrm{d}t} = K_l\frac{A}{V}(c_s - c)$ v pořádku, potom následující postup je tak:
$\int\frac{1}{(c_s - c)}{d}c = \int K_l\frac{A}{V}{d}t$

pro levou stranu "malá substituce" $c_s-c=y$, $\rm{d}c=-\rm{d}y$, po integrování dostanu:

$-\ln|c_s-c|=K_l\frac{A}{V}t+L$, tak "obecně", pokud nemám žádné počáteční podmínky (pokud mám, potom naleznu konstantu L pro zadané podmínky)

Nebo pokud mám podmínky, např. stavu $t_1$, $t_2$ odpovídá $c_1$, $c_2$, potom výsledkem bude:

$-\ln|c_s-c_2|+\ln|c_s-c_1|=K_l\frac{A}{V}(t_2-t_1)$ + úpravy.

Co je vlastně účelem výpočtu? Děkuji.

Offline

 

#3 09. 09. 2011 10:46

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: Diferenciální rovnice absorpce

Ahojte, prikladám niečo... nech je saturačná cs=2 a K_l*A/V = 1 , potom priebeh koncentrácie v závislosti na čase  c(t)

je http://www.wolframalpha.com/input/?i=c% … ;t=mfftb01

Offline

 

#4 12. 09. 2011 05:10 — Editoval Joe Hallenbeck (12. 09. 2011 05:11)

Joe Hallenbeck
Zelenáč
Příspěvky: 24
Reputace:   
 

Re: Diferenciální rovnice absorpce

Přes víkend jsem nebyl u připojení, ale mám menší úpravu levé strany:

$\int\frac{1}{(c_s - c)}{d}c =$

na problém jsem se celou dobu díval trochu špatně. Protože cs je saturační koncentrace, max. koncentrace kterou lze v kapalné fázi dosáhnout, jde o konstantní hodnotu. Takže integrál na levé straně má pouze jedinou proměnnou a to je c.


Tento výpočet se týká zpracování experimentálních dat. Jde o jejich vyhodnocení v excelu, kdy chci v excelu vymodelovat na základě těchto exp. dat hladké průběhy křivek. A pro úspěch modelování jsem potřeboval vyřešit tuto integrační rovnici podle které, daný fyzikální děj probíhá.

Offline

 

#5 12. 09. 2011 09:26

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: Diferenciální rovnice absorpce

Offline

 

#6 12. 09. 2011 13:24

Joe Hallenbeck
Zelenáč
Příspěvky: 24
Reputace:   
 

Re: Diferenciální rovnice absorpce

Super,
díky za pomoc :o)

Offline

 

#7 13. 09. 2011 01:23 — Editoval Joe Hallenbeck (26. 11. 2014 16:11)

Joe Hallenbeck
Zelenáč
Příspěvky: 24
Reputace:   
 

Re: Diferenciální rovnice absorpce

Takže postup řešení integrální rovnice $\frac{\mathrm{d}c}{\mathrm{d}t} = K_l\frac{A}{V}(c_s - c)$ je:

$\int\frac{1}{(c_s - c)}{d}c = \int K_l\frac{A}{V}{d}t$

$\int\frac{1}{(c_s - c)}{d}c = K_l\frac{A}{V}\int{d}t$

Řešení pravé strany:
$K_l\frac{A}{V}\int {d}t = K_l\frac{A}{V}t+K_1$

Řešení levé strany rovnice:
$\int\frac{1}{(c_s - c)}{d}c = [substituce  c_s - c = y \rightarrow -{d}c = {d}y \rightarrow {d}c = -{d}y] = \\  = \int-\frac{1}{y}{d}y = -\int\frac{1}{y}{d}y = -ln{y} + K_1 = -ln(c_s - c) + K_2$

Úpravy:
$-ln(c_s - c) + K_2 = K_l\frac{A}{V}t + K_3 \rightarrow (c_s - c) = e^{-K_l\frac{A}{V}t}+K$

Řešení:
$c = c_s - e^{-K_l\frac{A}{V}t}+K$

Offline

 

#8 13. 09. 2011 07:03 — Editoval pietro (13. 09. 2011 07:24)

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: Diferenciální rovnice absorpce

↑ Joe Hallenbeck: Ahoj, takze si vyriesil diferencialnu rovnicu, (integralne rovnice su asi nieco ine). Dobre by bolo to este skonkretizovat a povedat si napr.pociatocne podmienky. Mohli by sme povedat, ze na zaciatku v case t=0 je koncentracia nulova? c(0)=0 alebo niečomu inému tiež merateľnému?

Offline

 

#9 15. 09. 2011 09:52

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: Diferenciální rovnice absorpce

↑ Joe Hallenbeck: A máš nejaké namerané údaje ? Môžeš ich sem prilepiť.

Offline

 

#10 19. 09. 2011 23:26

Joe Hallenbeck
Zelenáč
Příspěvky: 24
Reputace:   
 

Re: Diferenciální rovnice absorpce

Jj ty okrajové podmínky je dobré tam dát. Ale přiznám se, nejsem moc moudrý jak to s těmito podmínkami funguje, je to něco jako určitý integrál? A jak budu mít chvíli, tak to sem hodím :o)

Offline

 

#11 20. 09. 2011 09:31

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: Diferenciální rovnice absorpce

↑ Joe Hallenbeck: presne tak ako píšeš, okrajové podmienky akosi ukotvia to všeobecné riešenie a výsledkom je obvykle už len jedna konkrétna krivka, ktorá vyhovuje a) jednak zadanej diferenciálnej rovnici b)
všetkým podmienkam typu:  nultá derivácia..f(0)=konkr.číslo, prvá derivácia f'(0)=... atd. podľa rádu diferenciálnej rovnice.
O čom sa dá presvedčiť dosadením....

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson