Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 25. 10. 2011 16:45

THE_JOHN
Příspěvky: 62
Reputace:   
 

1. derivácia - hraničné náklady - ekonomika

Dobrý deň,

mám otázku týkajúcu sa aplikáciou derivácií na príklade hraničných nákladov.

Predstavme si, že máme funkciu celkových nákladov C(x)=3*(x^2)+16*x
Funkciu pre marginálne (hraničné náklady) dostaneme prvou deriváciu pôvodnej, čím dostaneme: MC(x)=6*x+16

Hraničné náklady sú definované nasledovne: predstavujú prírastok nákladov, ak zvýšime výrobu o 1 jednotku.

Ak by som si chcel určiť aký bude prírastok nákladov ak zvýšim produkciu o 1 jednotku mohol by som to urobiť nasledovne:

A/ Teda dajme tomu, že by som vyrábal produkciu napr. 100 ks nejakých výrobkov. Celkové náklady (po dosadení do C(x)) by boli 31600. Zvýšil by som produkciu o 1 jednotku, teda 101 ks by som vyrábal a celkové náklady by boli 32219. Ak by som chcel zistiť prírastok, tak by som uskutočnil (Cx2-Cx1)/(x2-x1) teda (32219-31600)/(101-100), čím by som dostal číslo 619. To by mi hovorilo, že ak zvýšim produkciu o 1 jednotku, zvýši sa mi produkcia o 619.

B/ Ak by som chcel zistiť hraničné náklady pomocou prvej derivácie, použil by som už uvedenú funkciu MC(x), do ktorej by som dosadil číslo 1. Z nej by som mal výsledok 22 a chápal by som to tak, že ak zvýšim produkciu o 1 jednotku, zvýšia sa mi náklady o 22.

Teda, z riešenia problému podľa A mám hraničné náklady pri zvýšení produkcie o 1 jednotku 619, no pri spôsobe výpočtu cez prvú deriváciu mám hraničné náklady 22.

Chcel by som sa teda opýtať, prečo to nie je rovnaké číslo? Kde som spravil chybu, resp. čo chápem zle na hraničných nákladoch?

Našiel by sa tu niekto kto by mi to vedel fakt jednoducho vysvetliť?

Vopred pekne ďakujem.


Čísla sú symboly a kto sa im naučí rozumieť, získa prístup k informáciám, ktoré mu doposiaľ
zostávali skryté, aj keď ich mal "priamo pred očami".

Offline

 

#2 25. 10. 2011 17:07 — Editoval easy (25. 10. 2011 17:08)

easy
Místo: Edinburgh
Příspěvky: 305
Reputace:   
 

Re: 1. derivácia - hraničné náklady - ekonomika

Zdravím,

A neměl bys do křivky pro Marginální náklad dávat $ x = 101$, přece jen ta křivka zobrazuje náklady při produkci x-tého kusu výrobku, ne?


Computer Science at University of Edinburgh

Offline

 

#3 25. 10. 2011 20:27

lukaszh
Místo: Bratislava
Příspěvky: 2314
Reputace:   37 
 

Re: 1. derivácia - hraničné náklady - ekonomika

↑ THE_JOHN:

Súhlasím s ↑ easy: ale len čiastočne. Marginálne náklady MC reprezentujú pri aktuálnej produkcii x objem ďalších nákladov súvisiacich s produkciou ďalšej jednotky. To znamená, že ak chceme zistiť, koľko nás bude stáť ďalšia jednotka pri produkcii 100, dosadíme 100.

MC(100) = 616.

V skutočnosti sú ale tieto náklady 619 ako si správne spočítal. Vyplýva to z toho, že MC sa používa len ako aproximácia a v teórii sa s ňou počíta ľahšie ako s pomernými diferenciami

$\frac{C(x+\delta x)-C(x)}{\delta x}\approx\frac{\partial C}{\partial x}=:MC(x)$

Táto aproximácia platí, aj keby sme skúmali ďalšie náklady súvisiace s produkciou $\delta x$ ďalších kusov. Napríklad 2, alebo 3. Teraz je však už príliš hrubá. V teórii sa ale pracuje len so zvyšovaním o jednotku.


"The mathematical rules of the universe are visible to men in the form of beauty."
John Michel

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson