Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 28. 10. 2011 00:28

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Teorie her a strategický výběr

Dobrý večer přeji,

mějme tři hráče — A, B, C — každý má svůj bliss point (ideální bod?) v R^2 a jejich preference jsou vyjádřeny eukleidovsky, tj. se vzdáleností jejich preference klesají, jsou symetrické, takže jejich indiferenční křivky jsou kružnice. Tyto 3 bliss pointy nejsou lineárně závislé, tvoří tedy trojúhelník.

Teď nastává situace, že A vybere x z R^2, pozoruje ho B a vybere y (A ví o tom, že B bude následovat s výběrem). Pak se hlasuje. Každý hlasuje podle toho, který bod je k nim blíže, viz popis výše. (Strategické hlasování zde nebereme.) Pokud dojde k remíze, je vybrán bod x. (K té dojde třeba pokud oba body jsou stejně daleko od jednoho z hráčů, ten pak nehlasuje.)

A teď otázka: Jakou strategii zvolí A, aby maximalizoval svůj užitek, tj. minimalizoval vzdálenost finálního vybraného bodu. Jak bude na jeho výběr reagovat B?

(Úloha nám byla zadaná jako domácí úkol, ale už jsem ho odevzdal, takže z řešení ostatních nijak benefitovat nebudu.)

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) halogan)

#2 24. 11. 2011 22:10 — Editoval Pavel Brožek (24. 11. 2011 22:14)

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Teorie her a strategický výběr

Ahoj,

podle mě nikdo nic nezvolí, protože se ve svých úvahách zaseknou na tom, že otevřený interval nemá minimum a nebude existovat ideální strategie. :-)

Pokud by se ale hráči spokojili s tím, že zvolí strategii blízkou té ideální (zavádím proto malá čísla $\varepsilon$), pak si myslím, že by to bylo takto:

Pro jednoduchost značím bliss pointy hráčů A, B a C jako A, B a C. Podle mě zvolí hráč A bod x na úsečce AC tak, že bude ve vzdálenosti $\frac{|AB|+|AC|-|BC|}{2}+\varepsilon$ od bodu A. Hráč B pak zvolí bod na úsečce AB tak, že bude ve vzdálenosti $\frac{|AB|+|AC|-|BC|}{2}+\varepsilon-\varepsilon'$ od bodu A.

Bohužel tento svůj výsledek spíše „vidím“, než že bych ho dokázal nějakým nezpochybnitelným způsobem dokázat. Kdybych se pokusil o důkaz, asi by to bylo dlouhé…

Jsou mé výsledky správně? Máš nějaký jednoduchý postup?

Offline

 

#3 24. 11. 2011 22:20

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Teorie her a strategický výběr

↑ Pavel Brožek:

Supr, vyšlo mi to jsem stejně. Výsledek je takový nejasný, proto jsem to sem i zadal. Vždy tam bude nějaká lepší kombinace, jak ale říkáš -- šlo by připustit, že hráči se spokojí se strategií blízko té ideální.

Počítal jsem to tak, že jsem si kreslil kružnice okolo těch bodů, tedy množiny se stejným užitkem. Pak jsem si sestavil nerovnost a tu dořešil. A vyšlo to, co jsi psal.

$
    |BE| = |AB| - r_A &<& |BF| = |BC| - r_C \\
    |AB| - r_A &<& |BC| - r_C = |BC| - \left(|AC| - r_A\right) \\
    |AB| - r_A &<& |BC| - |AC| + r_A \\
    |AB| - |BC| + |AC| &<& 2 r_A \\
    r_A &>& \frac{|AB| - |BC| + |AC|}{2}
$

Šlo tam o to, aby B měl dostatek motivace dohodnout se spíš s A než s C. Mám k tomu i obrázek, který je ale špatně, protože |BE| > |BF| :-)

Offline

 

#4 24. 11. 2011 22:44 — Editoval Pavel Brožek (24. 11. 2011 22:45)

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Teorie her a strategický výběr

↑ halogan:

Musím bohužel říct, že se mi ten tvůj způsob nelíbí podobně jako ten můj :-) (ale samozřejmě děkuji). Já jsem se nějakými úvahami (které bych musel zpětně dávat dohromady, určitě byly složitější než ta tvoje úvaha, že bude pro A nejlepší, když se s ním bude chtít B dohodnout) dostal k tomu, že by se ty tři kružnice měly dotýkat. Z toho jsou tři rovnice o třech neznámých:

$r_A+r_B&=|AB|\\
r_B+r_C&=|BC|\\
r_C+r_A&=|CA|
$

A z toho už jednoduše

$r_A=\frac{|AB|+|AC|-|BC|}{2}.$

Ale právě ty úvahy tam byly příliš komplikované a chybí mi i u tvého postupu – z čeho tak jednoduše plyne, že pro A bude nejlepší, když se s ním bude chtít B dohodnout?

Ale asi bych to nechal být, protože bychom se jen zbytečně pitvali v nezajímavých detailech než bychom se dostali k posloupnosti elementárních kroků, které bych už byl ochoten přijmout.

Offline

 

#5 24. 11. 2011 22:54

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Teorie her a strategický výběr

↑ Pavel Brožek:

z čeho tak jednoduše plyne, že pro A bude nejlepší, když se s ním bude chtít B dohodnout?

To je právě správná otázka. Ono to většinou (vždy?) bude pro A méně výhodné, proto si vynutí tu spolupráci s B. Nějak jsme se nechtěli babrat s tím, když jsou ty strany trojúhelníku různě dlouhé, tak jsme do odbyli takto jednoduše.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson