Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 23. 08. 2008 09:45

M@rvin
Místo: Havířov
Příspěvky: 278
Reputace:   
Web
 

Příklad k zamyšlení

Našel jsem takovy zajímavý příklad, tak se o něj chci podělit:


Rozdíl věku mezi Mášou a Dášou je 4 roky. Máše je právě tolik let, kolik bude Dáše, až bude Máše třikrát tolik, jako bylo Dáše, když bylo Máše dvakrát tolik, kolik bylo Dáše, když Máše bylo půlkrat tolik, kolik je Dáše nyní.
Kolik je Dáše a kolik Maše?

Doporučuju si to přečíst aspoň desetkrat než to začnete počítat(pokud vůbec někdo začne), mě to taky trvalo docela dlouho. 
Přeji hodně štěstí.


R. P. Feynman:Fyzika je jako sex, může přinést praktické výsledky, ale to není důvod, proč to děláme.

Offline

 

#2 23. 08. 2008 11:05 — Editoval ttopi (23. 08. 2008 11:06)

ttopi
Místo: Ústí nad Labem
Příspěvky: 2146
Reputace:   
 

Re: Příklad k zamyšlení

Mě vyšlo, že Máše je 26 a Dáše je 22. Těch výsledků mi vyšlo i více, ale tento mi vyšel podle zpětné kontroly, ale opět za nic neručím :-))


oo^0 = 1

Offline

 

#3 23. 08. 2008 18:44

M@rvin
Místo: Havířov
Příspěvky: 278
Reputace:   
Web
 

Re: Příklad k zamyšlení

↑ ttopi:

Jo, to by melo byt spravně


R. P. Feynman:Fyzika je jako sex, může přinést praktické výsledky, ale to není důvod, proč to děláme.

Offline

 

#4 23. 08. 2008 18:48

ttopi
Místo: Ústí nad Labem
Příspěvky: 2146
Reputace:   
 

Re: Příklad k zamyšlení

Super :-)

Máš ještě nějakou takovou? :-)


oo^0 = 1

Offline

 

#5 24. 08. 2008 21:50 — Editoval Jorica (25. 08. 2008 08:32)

Jorica
Místo: Vyškov
Příspěvky: 304
Reputace:   
 

Re: Příklad k zamyšlení

↑ M@rvin:
No to jsou mi ale propletence ;-) Vzhledem k tomu, ze tu nekdo uz uvedl reseni, hledala jsem uz reseni pro variantu, ze Masa je ta starsi, coz ze zadani nevyplyva. Ted mi to ale nedalo a overila si, ze opacny pripad, ze Dasa je o 4 roky starsi, nema reseni.

Jo a vyslo mi to same, co Ttopimu, ale mozna jsem to cetla i vickrat, nez desetkrat :-)))

Edit: ...a tak jsem si to dnes precetla jeste jednou a vidim, ze jsem vcera kecala, ze ze zadani neni jasne, ktera je starsi ;-) Pokud uvazim formulaci, ze Mase je prave tolik let, kolik bude Dase, .... melo by z toho plynout, ze Masa je starsi a moje overovani neexistujiciho reseni pro opacny pripad bylo nadbytecne ;-)

Offline

 

#6 25. 08. 2008 13:31

M@rvin
Místo: Havířov
Příspěvky: 278
Reputace:   
Web
 

Re: Příklad k zamyšlení

↑ ttopi:

jo mam, během příštích dnů sem přidam další.


R. P. Feynman:Fyzika je jako sex, může přinést praktické výsledky, ale to není důvod, proč to děláme.

Offline

 

#7 02. 09. 2008 14:32 — Editoval Cheop (02. 09. 2008 14:54)

Cheop
Místo: okres Svitavy
Příspěvky: 8209
Škola: PEF VŠZ Brno (1979)
Pozice: důchodce
Reputace:   366 
 

Re: Příklad k zamyšlení

Tady má fórum další podobný. Doporučuji si ho přečíst alespoň 12krát.

Zadání:
1)
Ivanovi a Emilovi je dohromady 86 let. Počet let Ivana tvoří 15/16 stáří,
kterého dosáhne Emil, až věk Ivana bude 9/16 takového počtu let,
kterého by Emil dosáhl, kdyby se dožil takového stáří, které je 2x větší než počet let Ivana v okamžiku,
kdy bude Ivan 2x starší než Emil.
Jak jsou staří?

2)
Muž vyzvídá na ženě, kolik let je její přítelkyni. "Mně je právě dvakrát tolik let,
kolik bylo jí, když mně bylo tolik let, kolik je jí nyní. Jakmile jí bude tolik let,
kolik je nyní mně, bude nám celkem 81 let."
Kolik let je oběma ženám?


Nikdo není dokonalý

Offline

 

#8 02. 09. 2008 20:08

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Příklad k zamyšlení

↑ Cheop:

Ani není třeba to číst tolikrát, když má člověk systém jak v těchto úlohách postupovat, tak lze rovnice sestavit i při prvním čtení :-)

Offline

 

#9 03. 09. 2008 06:38

Cheop
Místo: okres Svitavy
Příspěvky: 8209
Škola: PEF VŠZ Brno (1979)
Pozice: důchodce
Reputace:   366 
 

Re: Příklad k zamyšlení

↑ BrozekP:

Jo systém to je věc


Nikdo není dokonalý

Offline

 

#10 12. 09. 2008 14:54 — Editoval M@rvin (12. 09. 2008 14:55)

M@rvin
Místo: Havířov
Příspěvky: 278
Reputace:   
Web
 

Re: Příklad k zamyšlení

po nějake době tu mam další podobný příklad po zajemce
tady je:

Na oslavě otcových na padesatin se sešlo několik členů rodiny.
Otec,Matka,syn,dcera,bratr,sestra,bratranec,sestřenice,synovec,neteř,strýc a teta. Jaky je nejmenší počet přítomných,když víme že se v teto rodině neuzavřet žádný příbuzenský sňatek.

A ještě jeden zajímavý, Aristotelova záhada, její vyřešení trvalo 2000 let.

na pevný disk tvaru přesného kruhu a poloměru R je připevněn další disk o poloměru r ,platí R je větší než r,  jejich středy jsou pevně spojeny. Větší disk se valí po přímce a vykoná jednu otočku, tedy ujede vzdálenost 2píR, je ale zřejmé že menší kruh se také posunul o vzdálenost 2pír, a obě vzdálenosti jsou shodné, pak tedy platí 2píR=2pír, tedy R=r, což odporuje zadání, kde je chyba?


R. P. Feynman:Fyzika je jako sex, může přinést praktické výsledky, ale to není důvod, proč to děláme.

Offline

 

#11 12. 09. 2008 15:13 — Editoval lukaszh (12. 09. 2008 16:08)

lukaszh
Místo: Bratislava
Příspěvky: 2314
Reputace:   37 
 

Re: Příklad k zamyšlení

↑ M@rvin:
Chyba je v tom, že disk s polomerom r sa nedotýka zeme :-) Myslím, že ak chceme dáva? do rovnosti určité súvislosti, tak by mali plati? aj rovnaké východiskové podmienky. Nedá sa porovnáva? koleso, ktoré ide po priamke a iné menšie koleso, ktoré sa pohybuje po imaginárnej osi, ktorá je nad zemou o |R-r|.


"The mathematical rules of the universe are visible to men in the form of beauty."
John Michel

Offline

 

#12 13. 09. 2008 16:00

M@rvin
Místo: Havířov
Příspěvky: 278
Reputace:   
Web
 

Re: Příklad k zamyšlení

↑ lukaszh:

zkus si to nakreslit, vubec nejde o to že ty osy nejsou shodne ale jen rovnoběžné, nemáš pravdu, navic ten příklad jsem nevymyslel ja ale Archimedes:), chces se s nim snad hadat?


R. P. Feynman:Fyzika je jako sex, může přinést praktické výsledky, ale to není důvod, proč to děláme.

Offline

 

#13 13. 09. 2008 16:25

ttopi
Místo: Ústí nad Labem
Příspěvky: 2146
Reputace:   
 

Re: Příklad k zamyšlení

Mě ten příklad přijde poměrně logickej.
Prostě jsou disky spojeny a oba vykonají celé kolečko.

Problém je v tom, že menší disk se nedotýká přímky a je od ní vzdálen. Když tedy urazí velký disk vzdálenost, kterou bych popsal třeba jako 1/4 hodiny, vlastně 1/4 obvodu onoho disku, tak ten menší urazí taky 1/4 hodiny a 1/4 svého obvodu, ale ten obvod už je podle zadání rozdílný. Je to zkreslené tím, že jsou ve středu spojeny, takže malý disk se vlastně jen veze s větším a mají vůči sobě furt stejnou polohu.

Představme si situaci, kdy máme 2 přímky a každé z nich se dotýká jeden disk z tohoto příkladu.
Nechme oba disky valit se po přímce, přičemž je uvedeme do pohybu stejnou silou, a zastavme akci, až větší urazí celý svůj obvod. Bude zřejmé, že menší disk urazil víc než svůj obvod, protože v dobe, kdy svůj obvod urazil, větší disk měl ještě kousek cesty před sebou a tak se menší disk valil už navíc oproti svému obvodu.

Taky je patrné, že když začnou oba disky vedle sebe a měly by vedle sebe skončit, aby to mělo paralelu s původním zadáním, kdy byly spojeny ve středu, musí menší disk urazit sice stejnou vzdálenost, ale musí se otočit více než 1x.

Abych to srhnul, máme představu, v čem je zakopanej pes, ale zřejmě bych to neuměl nějak inteligentně vysvětlit.

Tuším však, že to může mít co dočinení s obvodovou rychlostí, nevím.


oo^0 = 1

Offline

 

#14 13. 09. 2008 16:31

ttopi
Místo: Ústí nad Labem
Příspěvky: 2146
Reputace:   
 

Re: Příklad k zamyšlení

No, tak už sem si našel řešení a vypadá to, že jsem úplně jinde, přitom jsem si byl skroo jistý, že řešení problému mám na jazyku.

Uklidňuje mě ale fakt, že řešení trvalo 2000 let, takže nejsem žádná ostuda :-)


oo^0 = 1

Offline

 

#15 13. 09. 2008 18:29 — Editoval lukaszh (13. 09. 2008 18:32)

lukaszh
Místo: Bratislava
Příspěvky: 2314
Reputace:   37 
 

Re: Příklad k zamyšlení

↑ M@rvin:
Nemám v úmysle sa s niekým háda? ako píšeš, ale snažím sa o riešenie. V tvojom príspevku píšeš, že veľký kruh prešiel vzdialenos? rovnú jeho obvodu. Áno, prešiel, ale po inej priamke ako druhý. Druhý kruh prešiel vzdialenos? taktiež rovnú svojmu obvodu, no nie po tej istej priamke. Podľa mňa v tomto spočíva základná myšlienka.
P.S.: Tak kto teda vymyslel tú hádanku? Aristoteles či Archimedes ??? :-)


"The mathematical rules of the universe are visible to men in the form of beauty."
John Michel

Offline

 

#16 13. 09. 2008 20:38

M@rvin
Místo: Havířov
Příspěvky: 278
Reputace:   
Web
 

Re: Příklad k zamyšlení

↑ lukaszh:

Aristoteles, omlouvam se za překlep.
Mas pravdu že se menší disk pohybuje po jiné přímce, ale obe jsou stejne dlouhe.

abych předešel dalším nesrovnalostem uvedu řešení:

představse si tu stejnou situaci, jen s tim rozdilem že místo kruhu použijeme např čtverec. pokud překlopíme větší čtverec, menší se posune dal o vetší vzdalenost než kdyby se sám překlopil, každý si to dokáže představit, pokud ne, doporučuju si to nakreslit,
proto se středy obou čtverců posunou o stejnou vzdalenost, to stejne platí pro pravidelny pětiuhelník, šetiuhelník, 7,8,9,.......nekonečno,
a tzv. pravidelný ,,nekonečnoúhelník´´ lze považovat za kruh, a tedy i u kruhů vznikne ten ,,chybný´´ posun jako u čtverce, jen bude menší, ale pochopitelně nelze určit jeho velikost protože kruh nemá vrcholy( nebo jich má nekonečně mnoho, to není podstatné).

Na závěr bych ještě rád připomenil že ani toto řešení není z mé hlavy, bohužel nevím kdo na to přišel, pokud to někdo ví tak to sem prosím napište.


R. P. Feynman:Fyzika je jako sex, může přinést praktické výsledky, ale to není důvod, proč to děláme.

Offline

 

#17 16. 09. 2008 10:24

Marian
Místo: Mosty u Jablunkova
Příspěvky: 2512
Škola: OU
Pozice: OA, VSB-TUO
Reputace:   67 
 

Re: Příklad k zamyšlení

↑ Richard Tuček:
A jak to souvisí s výše uvedeným, kde se slovo integrál ani jednou nevyskytuje?

Offline

 

#18 16. 09. 2008 10:39

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Příklad k zamyšlení

↑ Marian:

K zamyšlení .....

Na foru je 3666 témat.....

Offline

 

#19 16. 09. 2008 11:03

rughar
Příspěvky: 424
Škola: MFF UK
Pozice: Vědecký pracovník
Reputace:   27 
 

Re: Příklad k zamyšlení

↑ M@rvin:

K té oslavě :-) Nebýt toho zatracnýho synovce z neteří, tak ten zbytek nasypu do 4 lidí s tím, že méně určitě nejde. Takhle jich tam mám 6. A domnívám se že míň to nepude. Nemám ale ještě dokázané, že 5 nejde. Mohu počítat s tím, že některý z rodiných přívlastků můžeš mít ty sám? Chtěl jsem se jen zeptat co znamanají ty sňatky? Předpokládám že nemanžeští potomci jsou košer.

A ještě si zkusím napsat řešení té druhé hádanky.

"Větší disk se valí po přímce a vykoná jednu otočku, tedy ujede vzdálenost 2píR, je ale zřejmé že menší kruh se také posunul o vzdálenost 2pír"

Druhá část věty, kde se říká že je něco zřejmé. Toto vyžaduje důkaz :-). Já velmi jednoduše tvrdím, že jelikož malý kruh je přišpendlen k velkému, pak urazí stejnou vzdálenost. Z toho plyne, pokud velký disk urazí 2píR, pak malý urazí 2píR také. Konec tečka. A to je ve sporu s tím, že malý urazí 2pír když velký urazil 2píR takže věta, která říká, že malý kruh urazil 2pír je velmi jednoduše špatně :-). Moc nerozumím tomu proč je to zřejmé a tak podobně. Chybí mi tam důvod proč druhý disk urazil vzdálenost 2pír??? Že to je zřejmé opravdu nestačí, když to navíc ani není pravda. Nedokážu si představit jak tuhle věc dokázat jinak než vyřešit to správně a pak říct že to tvé řešní je chybní právě proto, že odporuje tomu správnému. A tak sem to taky řešil.


1 + 1 = 1 + 1
... a nebo taky ne

Offline

 

#20 16. 09. 2008 11:04

Cheop
Místo: okres Svitavy
Příspěvky: 8209
Škola: PEF VŠZ Brno (1979)
Pozice: důchodce
Reputace:   366 
 

Re: Příklad k zamyšlení

↑ Marian:
On je zde na Fóru Richard Tuček nový a ještě neví, že si má kdyžtak
založit nové téma. Nebuď na něj Mariane tak přísný.
Napoprvé se to dá snad odpustit.


Nikdo není dokonalý

Offline

 

#21 16. 09. 2008 11:24 — Editoval BrozekP (16. 09. 2008 11:25)

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Příklad k zamyšlení

↑ rughar:

Nemusíš dokazovat, že pět nejde, protože jdou čtyři :-)
Otec (1) si na své narozeniny pozve svou dceru (2), svou sestru (3) a syna své sestry (4). Pak očíslované osoby jsou:
1 - otec 2, bratr 3, strýc 4
2 - dcera 1, sestřenice 4, neteř 3
3 - matka 4, sestra 1, teta 2
4 - syn 3, bratranec 2, synovec 1.

Offline

 

#22 16. 09. 2008 12:18 — Editoval rughar (16. 09. 2008 12:20)

rughar
Příspěvky: 424
Škola: MFF UK
Pozice: Vědecký pracovník
Reputace:   27 
 

Re: Příklad k zamyšlení

↑ BrozekP:

Jo tak! No já myslel, že uvedené příbuzenecké vztahy jsou všechny vztahovány k oslavenci (jedné osobě). Mé řešení pak vypadá takto.

Dejme tomu, že jsem třeba muž. Dva sourozenci porodili mě. Tím jsou pro mě otcem a matkou stejně tak jako strýcem a tetou. Já s tím rodičem, který má opačné pohlaví jsem pak zplodil holku. Ta je pro mě sestrou, sestřenicí a dcerou. S ní pak zplodím dvě děti. Svoji neteř/druhou dceru a svého syna/synovce. Chybí už jenom bratranec. A to jsem já sám sobě. Jsem totiž synem svojí tety a svého strýce. To je dohromady 5 lidí plus já. Akorát jsem použil sám sebe. Nevím do jaké míry může být člověk sám sobě bratrancem.


1 + 1 = 1 + 1
... a nebo taky ne

Offline

 

#23 16. 09. 2008 12:47 — Editoval Cheop (16. 09. 2008 12:48)

Cheop
Místo: okres Svitavy
Příspěvky: 8209
Škola: PEF VŠZ Brno (1979)
Pozice: důchodce
Reputace:   366 
 

Re: Příklad k zamyšlení

↑ rughar:
Rughar Ty sám píšeš v příspěvku 20  "Předpokládám že nemanželští potomci jsou košer" a dále je v zadání "víme že se v teto rodině neuzavřel žádný příbuzenský sňatek".
A teˇtady s těmito variantami počítáš.
Správné řešení má BrozekP. To? můj názor, nechci se Vám do toho příliš míchat.


Nikdo není dokonalý

Offline

 

#24 16. 09. 2008 14:07

rughar
Příspěvky: 424
Škola: MFF UK
Pozice: Vědecký pracovník
Reputace:   27 
 

Re: Příklad k zamyšlení

↑ Cheop:

Hoh :-O Kde ve svém řešení píši, že má někdo uzavřený sňatek?


1 + 1 = 1 + 1
... a nebo taky ne

Offline

 

#25 16. 09. 2008 14:31 — Editoval Cheop (16. 09. 2008 14:32)

Cheop
Místo: okres Svitavy
Příspěvky: 8209
Škola: PEF VŠZ Brno (1979)
Pozice: důchodce
Reputace:   366 
 

Re: Příklad k zamyšlení

↑ rughar:
Máš pravdu o sňatcích ve Tvém řešení není ani slovo.
Jinak moc pěkné, ale z praktického hlediska nepoužitelné.
:) Vím, na praktické hledisko toto fórum příliš nehledí (oprávněně)


Nikdo není dokonalý

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson