Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 04. 12. 2011 13:18

Koube
Zelenáč
Příspěvky: 6
Reputace:   
 

Teorie Grafu proj.č.7

Mějme kompletní graf $K2_n$, kde $n \in N$. Kolik nejménì hran z něj musíme odebrat, aby vznikl nejvýše hranově $(2n - 2)$ -souvislý graf? Své tvrzení zdůvodněte!


Moje zdůvodnění se opírá o scripta pana profesora Kováře konkrétně příklad 1.12/1.14 kde //jestli jsem to dobře pochopil je to aspon z části vysvětleno //

Budeme vychazet ze vztahu pro Stupně vrcholù kde každy vrchol grafu $K_n$ je sousední se všemu ostatními vrcholy,a stupen každého vrcholu je $n-1$.
To využijem i pro náš příklad kde $K2_n$ vrcholu musí vytvořit $(2n - 2)$ stupen vrcholu.
Jestliže bude n=2,tak $K2_n$ = $K4$ kde stupen každeho vrcholu bude $2*2-1$ = $3$ stupòova posloupnost (3,3,3,3),pro to aby jsme dostali stupen vrcholu $(2n - 2)$ je potřeba odebrat právě $n$ hran aby vznikl stupen vrcholu $(2n - 2)$ stupnova posloupnost (2,2,2,2)

Offline

 

#2 04. 12. 2011 13:38

petrkovar
Veterán
Místo: Ostrava/Krmelín
Příspěvky: 1012
Pozice: VŠB - TU Ostrava
Reputace:   23 
Web
 

Re: Teorie Grafu proj.č.7

Ne, zdůvodnění není správně. Zaměňujete pojmy: stupeň vrcholů v grafu a stupeň souvislosti grafu. O stupních souvislosti v první kapitole mého skritpta není psáno a další kapitoly nejsou dopsány. Avšak ve skriptech doc. Hliněného zde na straně 60 najdete definici a několik příkladů, ve cvičení zde najdete na straně 48 několik příkladů. Podrobný komentář byl na přednášce.

Není pravda, že je potřeba odebrat právě n hran.

Offline

 

#3 04. 12. 2011 14:20 Příspěvek uživatele Koube byl skryt uživatelem Koube.

#4 04. 12. 2011 17:15 — Editoval Koube (04. 12. 2011 17:23)

Koube
Zelenáč
Příspěvky: 6
Reputace:   
 

Re: Teorie Grafu proj.č.7

Jsem naprosto zoufaly takže zkusím výstřel do tmy.

Jestliže mám $K_n$ souvislý graf tak jeho hrany se určují podle $n-1$

Takže když mám $K_2n$ souvisly graf tak jeho hrany se určují podle $(2n-2)$
Když zvětšujem n tak se vždy zvýší i stupen vrcholu,a podle mě nemusíme odebrat žádnou hranu,protože
$K_2n$ je hranově $(2n - 2)$-souvislý graf

Offline

 

#5 04. 12. 2011 17:30

petrkovar
Veterán
Místo: Ostrava/Krmelín
Příspěvky: 1012
Pozice: VŠB - TU Ostrava
Reputace:   23 
Web
 

Re: Teorie Grafu proj.č.7

↑ Koube:Reaguje na předchozí příspěvek. To je opravdu výstřel do tmy. Co to znamená "hrany se určují podle $n-1$"?

Soustřeďme se na hranovou souvislost kompletního grafu. Jaká je hranová souvislost $K_n$? A proč?
Je graf $K_6$ hranově 1-souvislý? A proč?
A je hranově 2-souvislý? hranově 3-souvislý? hranově 4-souvislý?hranově  5-souvislý?hranově  6-souvislý? hranově 7-souvislý? A u každé odpovědi vysvětlete proč.

Offline

 

#6 04. 12. 2011 17:42

Koube
Zelenáč
Příspěvky: 6
Reputace:   
 

Re: Teorie Grafu proj.č.7

Hranová souvislost $Kn$ je $n-1$.

K další otazce se nebudu vyjadřovat i když věřím že by mi to pomohlo,ale zkusím

$K_2n$ je vždy $2n-1$ souvislý takže si myslím že když odeberu jednu hranu vznikne $2n-2$ hranově souvislý graf

Zkusil jsem se na to podívat ještě jednou pomocí Mengerovy věty,tak doufám že to je pravda

Offline

 

#7 04. 12. 2011 18:38

tarantulka
Zelenáč
Příspěvky: 1
Reputace:   
 

Re: Teorie Grafu proj.č.7

↑ Koube:
ja suhlasim, aj mne to tak vyslo, skusala som aj tu Mengerovu vetu

ak to tak nie je tak uz neviem ako

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson