Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 12. 12. 2011 15:35

prespic
Zelenáč
Příspěvky: 2
Reputace:   
 

Teorie grafu - dukaz, ze graf obsahuje C3

Dobrý den. Jako asi hodně lidí tady, jsem bezradně ztracen.
Prošvihl jsem odevzdání projektu a tak jsem nucen vypracovat těžší verzi:

Odkaz

První příklad zatím neřeším, moc látce nerozumím.
Jde mi hlavně o druhý příklad. Zde je mi jasné oč jde, ale nevím jak to dokázat.

Mohl by mi prosím někdo pomoct, nebo mě alespoň nakopnout? Moc by mi to pomohlo.

Předem všem děkuji.

Offline

 

#2 12. 12. 2011 18:38

OiBobik
Moderátor
Místo: Brno/Praha
Příspěvky: 1013
Škola: MFF UK Mat. struktury
Pozice: student
Reputace:   82 
 

Re: Teorie grafu - dukaz, ze graf obsahuje C3

↑ prespic:

Ahoj, pakliže jste něco takového probírali, bude určitě rozumné se opřít o odhady počtu hran rovinného grafu.


"The first rule of Tautology Club is the first rule of Tautology Club." [xkcd]

Offline

 

#3 12. 12. 2011 20:07

petrkovar
Veterán
Místo: Ostrava/Krmelín
Příspěvky: 1012
Pozice: VŠB - TU Ostrava
Reputace:   23 
Web
 

Re: Teorie grafu - dukaz, ze graf obsahuje C3

↑ OiBobik: Samozřejmě jsme to probírali :),
konkrétně na  10. přednášce.
Pro první příklad se mohou hodit poznámky z druhé přednášky, nebo některý z učebních textů.

Offline

 

#4 13. 12. 2011 23:20 — Editoval prespic (13. 12. 2011 23:33)

prespic
Zelenáč
Příspěvky: 2
Reputace:   
 

Re: Teorie grafu - dukaz, ze graf obsahuje C3

Děkuji za reakce.

EDIT: Zapoměl jsem říct, že vycházím z nejmenšího možného grafu, což je $G = \{5.4.4.3.3.3\}$
kde $|E| = 11$ a $|V| = 6$... což, mě teď napadlo, asi bude chyba, protože může existovat $G = \{6,6,6,6,5,3,3,3\}$

Nakonec jsem dospěl k (kupodivu velice jednoduchemu) vzorci, pro přidání vrcholu stupně 4: $11+2n \le 12 + 2n -4$. Ten vychází $0 \le -3$ což je nepravda. Obdobně, pro přidání vrcholu stupně 6 $11+3n \le 12 + 2n -4$ s výsledkem $n\le -3$ což je v oboru celých čísel také není pravda.

Důsledek: Pro přidání libovolného počtu těchto vrcholů neplatí podmínka $|E| \le 2|V| -4$, což znamená, ža musí obsahovat C3.

Mohu toto považovat za dostatečný důkaz zadání? Respektive, je to vůbec správně?

Offline

 

#5 14. 12. 2011 00:13

petrkovar
Veterán
Místo: Ostrava/Krmelín
Příspěvky: 1012
Pozice: VŠB - TU Ostrava
Reputace:   23 
Web
 

Re: Teorie grafu - dukaz, ze graf obsahuje C3

↑ prespic:Ne, toto není úplný důkaz. Zdá se, že vycházíte (z nevysloveného) předpokladu, že všechny grafy splňující parametry zadání lze získat přidáváním vrcholů stupně čtyři do některého ze dvou grafů s uvedenou stupňovou posloupností. To není pravda. Uměl bych sestavit NEKONEČNE mnoho jdalších grafů.

Ale jste na správné cestě. Jen je třeba oprostit se od konkrétních instancí grafů.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson