Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 22. 12. 2011 12:59

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Condorcet winner při možnosti kombinovat soutěžní návrhy

Dobré odpoledne,

mějme 3 hráče, kteří navrhují policy, která se skládá ze dvou (odlišitelných, na pořadí záleží) složek, kombinace ideálních návrhů pro každého hráče je tedy bod v R^2. Hlasuje se v párové volbě s tím, že krom návrhů těchto tří hráčů (označme A[a_1,a_2], analogicky B a C) je možné návrhy kombinovat -- [a_1,b_2], [c_1,a_2], ...

Dokažte, že existuje Condorcet winner mezi těmito návrhy -- tedy že existuje taková kombinace [z_1,w_2], která nemůže být přehlasovaná v párové volbě (jdou proti sobě vždy jen dva návrhy).

Preference jsou euklidovské -- čím blíž, tím líp (v následujícím obrázku tedy B nejvíce preferuje BB, preferuje BC před CB apod.).

Pro lepší představivost přidávám obrázek (A znamená AA, B je BB, C je CC).

---

Měli jsme to jako domácí úkol a spolužáci se s tím poprali různě. Já mám takový dost neobecný důkaz, který se ani mně nelíbí, ale věřím, že vymyslíte něco hezčího.

Offline

 

#2 22. 12. 2011 19:29

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Condorcet winner při možnosti kombinovat soutěžní návrhy

Ahoj,

halogan napsal(a):

Dokažte, že existuje Condorcet winner mezi těmito návrhy -- tedy že existuje taková kombinace [z_1,w_2], která nemůže být přehlasovaná v párové volbě (jdou proti sobě vždy jen dva návrhy).

Co znamená (jak je definováno), že volba X je přehasována volbou Y?


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#3 22. 12. 2011 21:13

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Condorcet winner při možnosti kombinovat soutěžní návrhy

Kazdy ze tri hracu dava jeden hlas jemu nejblizsi policy z tech dvou nabizenych. Pokud ma obe stejne daleko, tak nehlasuje (nebo da obema hlas, to je jedno).

Condorcet nesmi prohrat, muze remizovat.

Offline

 

#4 22. 12. 2011 21:32

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Condorcet winner při možnosti kombinovat soutěžní návrhy

↑ halogan:
Asi to stále nechápu. Co je to policy? Je to libovolný bod v R2 nebo jen nějaká pevně zvolená podmnožina R2? Ale nejspíš budou jen dvě - když vidím co píšeš, ale stejně tomu nerozumím. :-) Asi by bylo dbré definovat tu "policy" - nebo "polici"? Víme, že se skládá ze dvou složek, ale nevíme, jakých hodnot může každá složka nabývat...


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#5 22. 12. 2011 21:41

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Condorcet winner při možnosti kombinovat soutěžní návrhy

Je to na obrazku. Xova souradnice je a_1, b_1, nebo c_1, y je a_2, b_2, nebo c_2.

Vemte to tak, ze se resi penize na dalnice a na zeleznici. Hrac A chce dat 30 na dalnice a 10 na zeleznici, jeho idealni kombinace je [30,10], ostatni analogicky.

Navrhuji se takove kombinace, ze kazdou ze souradnic navrhnul aspon jeden ze hracu. Je tedy 4-9 navrhu, podle rozestaveni tech preferenci.

---

Sorry za nejasnosti. Snad jsem to vysvetlil. Az budu u pocitace, tak to kdyztak doplnim.

Offline

 

#6 23. 12. 2011 15:26

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Condorcet winner při možnosti kombinovat soutěžní návrhy

↑ halogan:
Tak už to asi chápu - zatím se nebudu snažit to zobecnit pro více než 3 lidi a více dimezí než R2, ale asi to jednoduše lze.

1) Každý člověk i "volí" bod Pi:=[xi;yi] v R2.
2) Dále uvažujeme množinu M všech {[xi;yj]}, M obsahuje nejvýše 9 prvků a aspoň 1 prvek (tady se lišíme, protože ty tvrdíš, že osbahuje aspoň 4 prvky...)
3) Pro M1,M2 z M hlasuje hráč i pro ten bod, který je blíže k Pi (pokud je tato vzdálenost v obou případech stejná, hráč nehlasuje). Který bod z M1,M2 získá takto více hlasů, je "vítězem" duelu M1 vs. M2. Remíza není vyloučena.
4) Otázka zní, zda existuje takové M0 z M, které v postupu hlasování z bodu 3) nikdy neprohraje, ať za jeho soupeře z M zvolíme kohokoliv.

Je to tak?


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#7 23. 12. 2011 20:33

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Condorcet winner při možnosti kombinovat soutěžní návrhy

↑ check_drummer:

1) Ano.

2) Moje chyba, bral jsem ale zajímavé kombinace (tj. P_i \neq P_j, pro i \neq j). I tak je minimum 3, ne čtyři.

3, 4) Ano.

Je to tak.

---

Ono to je v principu docela jednoduché, jen já to popisuju zbytečně nepřehledně.

Offline

 

#8 26. 12. 2011 21:03

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Condorcet winner při možnosti kombinovat soutěžní návrhy

↑ halogan:
Tak bohužel mě nenapadlo nic elegantního - jen rozbor možných případů a u každého případu volba onoho Con. winnera, možnosti jsou: A,B leží v protilehlých vrcholech obdélníka, C uvnitř něj. A nebo A leži ve vrcholu obdélníka a B,C na dvou hranách, které nesousedí s A.

Má se ukázat, že tvrzení platí jen pro 3 osoby nebo obecně pro k osob a n voleb (místo 2)?


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson