Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Stránky: 1
Ahoj .),
mám tady jednoduchý příkladm, u kterého něčemu nerozumím, tak bych se Vás rád zeptal a poprosil o radu(y) pokdu to bude možné.
Zadání:
Mějme dán interval a funkci h(x) = 2x+1. Určete množinu h(I). Nakreslete obrázek.
Výsledek:
Dostal bych se ještě na ten výsledek co se týče zápisu, ale obrázku se nějak nemohu dostat na kobylku (nejde mi skener, tak ho sem nemohu přidat, takže jen jednoduchý pokus v malování ^.^)-
Za nepřesnosti se omlouvám, ale mělo by jít, pravděpodobně, pouze o náčrtek.
Početně jsem to řešil dosazením hodnot z I do h(x) (za x). A dostal jsem vlastně to, co je ve výsledku (viz. výše).
U obrázku ještě stíhám, že na ose x je nanesena 2 a pak, že na ose y dostaneme 5.
Ovšem, teď se dostávám asi k jádru mého problému, nerozumím tomu, proč je interval I (respk. (2-delta; 2+delta)) vyznačený jen takový kousek od 2? Myslel jsem, že když je delta kladné, tak by to mohlo být až k počátku (krom nuly) a na druhou stranu do nekonečna (+oo).
Nějak mi to nejde dohromady, krom toho, jak zjistím z obrázku, jaké hodnotě se rovná, např., 2+delta? A jak, prosím, zjistím vzdálenost toho intervalu od 2 (na ose x)?
Děkuji Všem velice moc předem
PS: x patří R
PPS: V radách (návodu) k řešení tohoto příkladu je napsáno něco jako: Zjistit obrazy krajních bodů (2-delta, 2+delta) a využít vlastnosti, že grafem dané funkce je přímka.
PPPS: U obrázku mi chybí na ose x nanesené (2-delta) a (2+delta). Mělo by to být na místech těch přerušovaných čar (krajních od 2).
Offline
↑ O.o:
V matematice se často (například v definici limity, spojitosti funkce) řeckým písmenem označuje malé kladné číslo. Může být i velké, ale takové případy většinou nejsou zajímavé (pokud nás zajímají velká kladná čísla, obvykle je zase značíme nebo ).
Interval nemůže být roven intervalu , protože takové neexistuje. Např. pro dostaneme interval nebo pro interval .
V zadání neříkají jaké konkrétní máme, takže si jedno zvolíme. Na ose x tedy označíme dva body vzdálené o od čísla 2. Sestrojíme graf funkce h a na osu y vyneseme funkční hodnoty v krajních bodech intervalu I. Jak je z grafu zřejmé, funkce h zobrazuje množinu I na interval určený funkčními hodnotami v krajních bodech intervalu I.
Offline
↑ BrozekP:
Díky ti moc, takže jsem vlastně ani nebyl moc daleko. Jen se nějak někdo zapoměl zmínit o tom malém delta .)
Ještě jednou díky ;)
Offline
↑ O.o: Nerekl bych, ze "se zapomnel zminit o malem delta". Pro takovy pripad preci neni vubec podstatne, jak velke delta je. Dokonce ani neni podstatne, jestli je delta kladne ci zaporne (kdyby bylo nulove, pak (2-delta,2+delta) je prazdna mnozina a neni co resit, resp. jako obraz zase vyjde prazdna mnozina, proc ne zapsana ve tvaru (5-2delta,5+2delta), ze). Pravdepodobne cela ta uloha miri nekde k pojmu okoli bodu, ale to je vedlejsi.
Pro reseni je podstatne, ze zadana funkce je spojita monotonni rostouci, z toho tedy plyne, ze chceme-li zjistit, na jaky interval J se zobrazi nejaky jiny interval I, staci dosadit krajni body intervalu I. Dale diky tomu, ze jde o primku, tak "stred" intervalu I se zobrazi na stred intervalu J, tedy interval J muzeme snadno zapsat ve tvaru "stred plus minus neco", mame-li interval I nachystan ve tvaru "stred plus minus neco". To pro obecnou monotonni rostouci funkci samozrejme neplati.
Poznamka: Byla-li by funkce sice spojita monotonni, ale klesajici, plati to o zobrazovani intervalu na interval podobne, akorat pravy krajni bod intervalu I se zobrazuje na levy kraji bod intervalu J a opacne.
Offline
↑ musixx:
Díky moc.
Takže ta vzdálenost od dvojky (krajní body 2-delta, ...) by mohla být klidně větší? Jde tedy jen o to co se tam dosadilo a s čím se řešilo, jak by to mohlo vypadat?
PS: U 5 na ose y jsou tedy v jejím okolí body vzdálené 5-delta a 5+delta?
Offline
↑ O.o: Interval znamena, ze stred intervalu je v bode a cely interval "je dlouhy" , tedy jako bych si predstavil vse mezi o doprava a o doleva od dvojky. Mohl bych tedy rict neco jako ze polomer toho intervalu je .
Zadana funkce zobrazi stred intervalu I, tedy dvojku, na , tedy na petku. Co se stane s polomerem zobrazovaneho intervalu? No na co se zobrazi jeden z krajnich bodu intervalu I, treba bod ? Preci na . Tedy polomer intervalu J bude . Proto tedy vysledek . Tady jsem vyuzil toho, ze vim, ze zkoumanou funkci je primka.
Obecneji bych (pri tvem znaceni ) to mel delat takto:
, , tedy interval se zobrazuje na interval .
Offline
↑ O.o: Uvedl jsem vlastne dve reseni. Jedno textove delsi, i kdyz vlastne jednodussi (to prvni - zvlast vypovet stredu a polomeru intervalu J) a druhe takove "otrocke", kdyz zobrazis oba krajni body intervalu I (posledni veta prispevku).
Abych teda vysvetlil to, na co se ptas. Je nam jasne, ze zobrazujeme interval I se stredem ve dvojce a polomerem delta. Diky tomu, ze jako funkci h(x) mame rostouci primku, je nam take jasne, ze obrazem intervalu I bude interval J se stredem v h(2)=5 a polomerem zatim neznamym. Je nam take jasne, ze krajni body intervalu I se zobrazi na krajni body intervalu J a vsechno bude spojite.
Zajimam-li se o polomer intervalu J, staci mi tedy zobrazit nektery z meznich bodu intervalu I pomoci primky h a od vysledku odecist stred intervalu J, ktery uz znam, tedy h(2)=5. Odtud onen vysledek, ze polomer intervalu J bude h(2+delta)-h(2)=2*delta.
Uz je to jasne?
Poznamka 1: Vsechny vypocty v tomto vlakne se toci kolem toho, ze h(x) je primka. Kdyby to tak nebylo, ale slo stale o spojitou rostouci monotonni funkci, treba h'(x)=x^2 pro nezaporna x, tak obrazem intervalu I=(2-delta,2+delta) by byl interval J=(4-4*delta+delta^2, 4+4*delta+delta^2). Porad by totiz stacilo zobrazit krajni body intervalu I a vysledny interval J by lezel mezi jejich obrazy ve funkci h'. Zapsat interval J ve tvaru "stred plus minus neco" by nebylo tak snadne: stred 4+delta^2, polomer 4*delta. Zajmena pro nelinearni funkci nemusi platit, ze stred intervalu I se zobrazuje na stred intervalu J.
Poznamka 2: Pro primku plati, ze ma-li interval I polomer rI, pak interval J ma polomer rJ (v nasem pripade bude J vzdy dvakrat vetsi nez I), at je I umisten kdekoli na x-ove ose. To samozrejme obecne neplati. Jako priklad se da pouzit treba zrovna priklad z Poznamky 1. Kdyby I=(1-delta,1+delta), tak J=(1-2*delta+delta^2, 1+2*delta+delta^2), tedy polomerem J by bylo 2*delta, zatimco v Poznamce 1 vyslo 4*delta, pricemz polomer intervalu I byl v obou pripadech stejny, a to delta.
Offline
Stránky: 1