Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
↑ Praha505:
ANo.
Ale nejčastěji je to odpor atmosféry.
Offline
↑ Praha505: Ahoj, vo vzduchoprázdne Ti bude padať rovnakou rýchlosťou
aj vagón plný železa aj páperové períčko. ( v oblastiach nám blízkych)
Offline
Aha- takže na tu lehčí věc nepusobi žádný odpor a tím pádem na ni púsobí gravitace o stejné síle jako na těžší věc. A moje první otázka? jak to funguje venku? Př na obloze když něco padá... podle vzorce by měli padat stejnou rychlosti ruzne těžká tělesa což je blbost ne?
Offline
↑ Praha505:
Nevím co myslíš tím "působí gravitace". Na těžší těleso působí větší gravitační síla než na na lehčí. Ovšem těžší těleso je také větší problém rozpohybovat, a ve výsledku to dopadne tak, že obě tělesa padají se stejným zrychlením. To vše ve vakuu.
Pokud je to ve vzduchu.. Na to jsem neodpovídal schválně, protože jsem myslel, že to už dáš dohromady sám. A je to takhle:
" podle vzorce by měli padat stejnou rychlosti ruzne těžká tělesa " - no ano, ale sám jsi napsal, že v takovém vzorci je zanedbaný odpor. Psali to přece na wikině. A právě ten zanedbaný odpor je zdroj tvého zmatení.
Pokud odpor nezanedbáš, tak už např. člověk s padákem opravdu padá pomaleji než ten bez padáku. Protože na toho s padákem působí větší odporová síla.
Edit: ještě aby bylo jasno. Hmotnost tělesa nehraje až takovou roli. Jde jen o odporovou sílu. Pokud máš dva lidi, jednoho z padákem a druhého bez, tak ten s padákem padá pomaleji. Nezávisle na tom, který je hubený a který vyžraný.
Offline
↑ Praha505:
Při pádu s odporem vzduchu tento způsobí, že pokud padáme z dostatečně velké výšky, pak se rychlost vlivem tohoto odporu ustálí na
Vysvětlení koeficientů a konstant zítra.
Offline
↑ Praha505:
Pokračování ze včerejška:
tedy: - hmotnost padajícího tělesa (
)
- gravitační konstanta (
)
- součinitel odporu (
), závisí na tvaru tělesa
např.: koule
deska "na plocho"
padák (dutá polokoule)
(určitě už jsi slyšel o koeficientu odporu vzduchu u aut)
tak dobrý je
- čelní průřez padajícího tělesa (
)
- měrná hmotnost ("hustota") prostředí (pro vzduch
)
Offline
elijah napsal(a):
A když už jsme u těch vzorců, a spočítáš si Vm od ↑ Honzc:, tak ji mužeš dosadit do vzorce:http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c … e5ba60.png a získáš odporovou sílu prostředí ve kterém těleso padá.
A není to trochu překombinované? Zkoušel jsi to tam dosadit? Takhle ti totiž vyjde jenom že . Což nás ale nepřekvapí, protože pokud to padá ustálenou rychlostí, tak je výslednice působících sil nulová. A pokud je tedy tíhová síla mg, pak odporová musí být stejně velká - to jde říct hned bez znalosti vzorce pro odporovou sílu (potažmo mezní rychlosti).
Offline
Děkuji- jinak furt nevím jak zjistím to -c- z tabulek? Popř jaký je výpočet na to? A to -s- je vlastně obsah kruhu, čtverce atd že? a jak vypočítám plochu padáku? Tu, na kterou púsobí odpor vzduchu
Offline
↑ Praha505:
Zkus si projít několik odkazů Zde a tam mimo jiné zjistíš i ty součinitele odporu prostředí.
Jinak, kdybys uměl číst, tak bys ty nejběžnější (včetně padáku) v mém příspěvku #13 určitě našel.
Offline
Myslíš padák ten, jak vypadá jak 1/4 koule nebo takový ten, jak vypadá jak polovina koule? popř. je to povrch pokoule a z toho vezmeme 1/ 4 ne? ovšem problém nastává u poloměru.. takže poloměr nejde vypočítat? abysme následně získali plochu- a jak bysme například vypočíali plochu člověka?
Offline
↑ Praha505:
To ve vzorci je plocha průřezu. Takže kdyby ten padák byl polokoule s poloměrem
, bylo by
Offline
↑ Praha505:
Tebe přeci poloměr padáku vůbec nemusí zajímat. Jestliže znáš součinitel odporu příslušného "tvaru" a čelní plochu (tu jsem ti u padáku napsal), tak už nic jiného nepotřebuješ.
Plochu člověka "plachtícího na placato" už za tebe dávno někdo zjistil a je přibližně 1.1 m^2.
Offline