Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 17. 02. 2012 08:04

jendula11
Příspěvky: 563
Reputace:   
 

slovní úloha

Pěkný den,

prosil bych o pomoc s touto slovní úlohou, abych pravdu řekl tak se mi zdá to zadání nějaké neúplné, ale možná se na to jen špatně koukám.

Převodovka obsahuje za sebou 3 ozubená kola, jež jsou spojena řetězy s otvory pro jednotlivé zuby. Kola mají postupně 15, 105, 819 zubů. Po kolika otáčkách prostředního kola budou ozubená kola ve stejné vzájemné poloze jako na začátku pohybu?

Děkuji za pomoc.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) jendula11)

#2 17. 02. 2012 08:34

Cheop
Místo: okres Svitavy
Příspěvky: 8209
Škola: PEF VŠZ Brno (1979)
Pozice: důchodce
Reputace:   366 
 

Re: slovní úloha

↑ jendula11:
Říká ti něco nejmenší společný násobek?


Nikdo není dokonalý

Offline

 

#3 17. 02. 2012 11:17 — Editoval Honzc (17. 02. 2012 12:32)

Honzc
Příspěvky: 4549
Reputace:   241 
 

Re: slovní úloha

↑ jendula11:
Až nějakým místem "proběhne" 4095 otvorů řetězu, pak budou všechna 3 kola ve stejné poloze jako na počátku.
Poznámka. Kdo prosím tě vymýšlí názvosloví. Ozubená kola pro řetězy se nazývají řetězová kola a řetěz s otvory pro jednotlivé zuby je také perla odborného názvosloví. Řetězy mohou být válečkové, Gallovy atd. (např. řetěz na jízdním kole je válečkový)

Offline

 

#4 17. 02. 2012 14:19

jendula11
Příspěvky: 563
Reputace:   
 

Re: slovní úloha

↑ Honzc:

Opravdu netuším kdo vymýšlí tyhle názvosloví. Je to citováno ze sbírky doporučených příkladů ke státní maturitě.

Offline

 

#5 17. 02. 2012 14:21 — Editoval teolog (17. 02. 2012 14:22)

teolog
Místo: Praha
Příspěvky: 3497
Škola: MFF + PřF UK
Pozice: Gymnázium Přírodní škola - učitel (M, Z)
Reputace:   167 
 

Re: slovní úloha

↑ Honzc:
Omlouvám se za vsuvku mimo téma, ale mně ty názvy připadají úplně normální, úloha je pro studenty matematiky na SŠ, ne pro strojaře. Uvedený popis ozubeného kola i řetězu mi přijde naprosto srozumitelný pro výpočet příkladu.

Offline

 

#6 17. 02. 2012 14:22

jendula11
Příspěvky: 563
Reputace:   
 

Re: slovní úloha

↑ Cheop:

Ok, děkuji. Neviděl jsem v tom ten smysl.

Offline

 

#7 18. 02. 2012 07:59

Honzc
Příspěvky: 4549
Reputace:   241 
 

Re: slovní úloha

↑ teolog:
Zdravím,
to přeci není o tom, jestli je úloha určena strojařům nebo studentům SŠ, ale o tom, aby se věci nazývaly pravými jmény.
Nebo si myslíš, že student SŠ nepochopí co je to řetězové kolo, když má pochopit co je to ozubebé kolo a takov ještě nikdy neviděl řetěz na kolo (ale už určitě viděl řetěz s otvory?). Nezlob se na mě, ale to přeci do té úlohy šlo napsat jako podobnost s jízdním kolem. A to že ozubené kolo je zcela něco jiného než řetězové je snad evidentní. (o televizi také nepíšeme jako o dalekovidu)

Offline

 

#8 18. 02. 2012 10:11

teolog
Místo: Praha
Příspěvky: 3497
Škola: MFF + PřF UK
Pozice: Gymnázium Přírodní škola - učitel (M, Z)
Reputace:   167 
 

Re: slovní úloha

↑ Honzc:
Zdravím,
nevím, já asi ty odborné názvy běžně nepoužívám a vyjádření pojmů v úloze mi tedy nepřišlo nijaké divné. Naopak mi přišlo naprosto jednoznačné i pro ty, kdo v životě nejeli na jizdním kole.

A jak by se tedy měl správně nazvat řetěz s otvory pro jednotlivé zuby?

Offline

 

#9 18. 02. 2012 18:39 — Editoval Honzc (18. 02. 2012 18:42)

Honzc
Příspěvky: 4549
Reputace:   241 
 

Re: slovní úloha

↑ teolog:
Řetěz na jízdní kolo je válečkový - více např.  Zde
Ještě poslední poznámka: Pohonový řetěz bez "otvorů pro zuby" by asi musel být hodně speciální řetěz.

Offline

 

#10 18. 02. 2012 19:37

teolog
Místo: Praha
Příspěvky: 3497
Škola: MFF + PřF UK
Pozice: Gymnázium Přírodní škola - učitel (M, Z)
Reputace:   167 
 

Re: slovní úloha

↑ Honzc:
Díky, možná mi v životě něco uniklo, ale já bych si na první pokus nebyl jistý, co znamená válečkový řetěz. Ze zadání by mi to nejspíš docvaklo, ale tenhle termín jsem v životě nepoužil. Použitý popis možná vypadá  pro znalé věci jako primitivní, ale podle mne by se zadání příkladu v matematice mělo vyhnout tomu, aby k úspěšnému vyřešení bylo třeba znát nějaké technické pojmy.

Offline

 

#11 19. 02. 2012 11:10

Honzc
Příspěvky: 4549
Reputace:   241 
 

Re: slovní úloha

↑ teolog:
Poslední příspěvek v tomto tématu. Vidím, že tě nepřevědčím (argumenty proti se dají najít vždy). Já si ovšem myslím, že  studenti SŠ by si zasloužili, aby z nich někdo kdo vymýšlí úlohy nedělal  pitomce, kteří nikdy neviděli  jízdní kolo (s řetězovým kolem a řetězem)
Ještě poslední poznámka: Ona už převodovka  tvořená 3-mi řetězovými koly je docela odtržená od reality. Samozřejmě, že šlo zadání úlohy napsat tak, že by se použila převodovka se třemi (vzájemně do sebe zapadajícími)  ozubenými koly a nemusel by tam žádný řetěz figurovat . (Navíc praktická realizace převodu v úloze by si vyžadovala použití dvojkolí)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson