Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 12. 04. 2012 18:39

Praha505
Příspěvky: 362
Reputace:   
 

červí díra

ahoj, má tu prosím někdo nějaké info o červých dírách? Zajímalo by mě toto:

  Máme Zemi a Alfu Centauru  mezi nimiž je červí díra.  Hodiny jsou mezi němy synchronizovány na rok 3000. Aby nám díra umožnila cestování v čase tak je musíme desynchronizovat a to tím zpúsobem, že ústí díry, které je u Země rozpohybujeme téměř rychlostí světla a tak čas v ní plynne pomaleji. Do této díry posadíme astronautku, která stárne jen jednou desetinou času na Zemi (z pozorovatele na Zemi). Takže když na Zemi bude rok 4000  tak u  astronautky bude  3500-( hodím sem toto číslo, nechce se mi to přepočítávat) a když do této díry vrkočíme, tak potkáme astronatku a když pudeme dál, vystoupíme u Alfy Centauri, na které je rok 3500. Proč? Protože čas na Alfě se synchronizuje s časem u astronautky.

Mě by zajímalo, jakto, že tam bude rok 3500 když ta Alfa se nepohybuje, ale pohybuje se jen ústí díry. Alfa se vúči Zemi moc rychle nehýbe, takže relativistické děje tam moc neplatí takže jakto? Mohl by mi k tomu někdo něco říci? Děkuji


Reputace slušností
Doučím základoškolskou matematiku- Svitavsko

Offline

 

#2 12. 04. 2012 21:43 Příspěvek uživatele elijah byl skryt uživatelem elijah.

#3 12. 04. 2012 22:16

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: červí díra

O červích dírách toho moc nevím, takže se k původní otázce nedokážu nijak vyjádřit.

↑ elijah:

To co píšeš ty je evidentní blábol. Ty snad problematice červích děr rozumíš natolik dobře, abys mohl říct, že to, co píše Praha505 jsou úplné nesmysly?

Offline

 

#4 13. 04. 2012 15:48

Praha505
Příspěvky: 362
Reputace:   
 

Re: červí díra

No našel jsem to v knize ,,Cestování časem v Einsteinovým vesmíru,, a takto to chápu, zatím  vše co jsem přečetl souhlasilo i s jinými zdroji :-)


Reputace slušností
Doučím základoškolskou matematiku- Svitavsko

Offline

 

#5 13. 04. 2012 15:51

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: červí díra

↑ Praha505:

Kde konkrétně to v té knize je? Náhodou ji mám (ale nečetl jsem ji), tak bych se podíval, jestli to s trochou okolního textu třeba líp nepochopím.

Offline

 

#6 15. 04. 2012 11:09 — Editoval Praha505 (16. 04. 2012 15:09)

Praha505
Příspěvky: 362
Reputace:   
 

Re: červí díra

Teď nejsem doma, ale je to asi v polovině tak cca. strana 1OO nebo méně teď nevím, ale je to 3. Cestování do minulosti. podkapitola červí díry

Tak je to strana cca. 120 včera jsem se díval.


Reputace slušností
Doučím základoškolskou matematiku- Svitavsko

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson