Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 31. 10. 2008 09:56

seiza
Zelenáč
Příspěvky: 7
Reputace:   
 

Přelévání vody (jak na to?)

Narazil jsem na pár zajímavých úloh o přelévání tekutin a nějak nemohu na některé řešení přijít. Může mi někdo poradit? Díky

Tři unavení pocestní si skočí do hospody na pivo, spláchnout prach po dlouhé cestě. Klasické sklenice bohužel došly a hospodský jim nabídne pouze plný džbán piva o obsahu 9 dl a tři (prázdné) další sklenice o obsahu 5, 4 a 2 dl. Jaký je nejmenší počet přelití potřebných k tomu, aby se všichni tři podělili o džbánek stejným dílem (tzn. aby odměřili do tří z poskytnutých nádob po 3 dl)? ... Zajímá mě nejmenší počet přelití ;o)

Offline

  • (téma jako nevyřešené označil(a) jelena)

#2 31. 10. 2008 10:01

seiza
Zelenáč
Příspěvky: 7
Reputace:   
 

Re: Přelévání vody (jak na to?)

Tentokrát jsou pocestní jen dva, ale mají větší žízeň. Situace s nedostatkem skla se opakuje a dostanou k dispozici plny 8 dl džbán a dvě sklenice 5 dl a 3dl. Na jaky nejmenší počet přelití se spravedlivě podělí (tzn. aby po posledním přelití byly ve dvou z poskytnutých nádob po 4 dl)?

Offline

 

#3 31. 10. 2008 10:09 — Editoval seiza (31. 10. 2008 10:11)

seiza
Zelenáč
Příspěvky: 7
Reputace:   
 

Re: Přelévání vody (jak na to?)

V této úloze máte tři nádoby o objemech 3, 7 a 20 litru. Ta dvacetilitrová je plná vody. Přeléváním mezi jednotlivými nádobami odměřte v největší nádobě přesně 15 litru vody bez toho, aniž by jste při přelívání vylili vodu ven z nádob (tedy mimo nádoby). Najděte postup při kterém bude počet přelévání nejmenší.

Offline

 

#4 31. 10. 2008 10:13

seiza
Zelenáč
Příspěvky: 7
Reputace:   
 

Re: Přelévání vody (jak na to?)

Tahle už je trošku těžší. Plnou 14 litrovou nádobu rozdělte přeléváním na dva stejné díly (tj. po 7 litrech ve dvou nádobách) za pomocí 9ti a 5ti litrové prázdné láhve. Na kolik přelití nejméně se to podaří?

Offline

 

#5 31. 10. 2008 10:18 — Editoval seiza (31. 10. 2008 10:30)

seiza
Zelenáč
Příspěvky: 7
Reputace:   
 

Re: Přelévání vody (jak na to?)

Na poslední úlohu bude zapotřebí přidat pro názornost i obrázek. Máte tedy k dispozici 20ti litrový sud, 17ti litrový kbelík a 12ti litrovou nádobu ve tvaru rotačního válce!!!. Soudek je plný a zbylé nádoby jsou prázdné. Nejmenším možným počtem přelití získejte v dvou nádobách 7 litru a v jedné 6. (Ještě musím podotknout, ze ten 20 litrový sud není úplně dokonalý. Je trošku na jednu stranu "vydutý" a lze říci, že ho asi dělal nějaký "amatér". Zkrátka Vám to řeknu asi takhle: "Zcela jistě není souměrný podle středové osy". A ten kbelík jakbysmet.Na kolik nejmenších přelití se to podaří?

http://img.geocaching.com/cache/f91b700b-e965-4dd6-80c8-b7e7f4c7f107.jpg

Offline

 

#6 31. 10. 2008 23:00

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Přelévání vody (jak na to?)

↑ seiza:

Zdravím :-)

Věřím, že někdo z kolegů "algoritmizatorů" doplní můj náznak řešení a vhodný odkaz, moje zásoby ruských odkazů asi nikoho nenadchnou :-) třeba: http://rsa.iso.karelia.ru/matem/method/pereliv.doc
http://window.edu.ru/window_catalog/fil … cme029.pdf

Za svoje sčítání a odečítání ovšem neručím  :-)

1. úloha - z 9 dl přelijeme do 4 a 2 dl, v nádobě na 9 l už máme 3 litry. Z nádoby 4 litry přelijeme do 5-litrové. Z nadoby 2 litry doplníme 1 litr do 5-litrove a zbývající 1 litr přelijeme do 4-litrové. Z 5-litrové přelijeme 2 litry do dvoulitrové, odsud následně doplníme do 1 litru v 4litrové.

2. a 4. úloha - naznačím pro delení 8 litrů v úloze 2

doporučuje se nakreslit sí?  http://forum.matweb.cz/upload/236-litry.JPG a vyznačít si bod, ke kterému je potřeba dostat (v 5-litrové nádobě má být 4 litry a v 3-litrové nádobě má být 0 litrů. Tak se zajistí, že ve velké nádobě zůstalo 4 litry). Nejdřív se postavíme do bodu (0, 0) a procházíme jednotlivé strany tak, že při nárazu na stranu se odrazíme dle pravidla "úhel odrazu = úhel dopadu"

Počet kroku znamená počet nárazů na stranu. Musí se ověřít, zda je kratší cesta při prvním kroku směrem k 3-litrové nádobě nebo naopak.

Uloha 3 - nádoby 20, 7, 3, začneme přelévat z největší do nejmenší a vrácet do prostřední. Až je prostřední plná, přelíjeme vše do největší a opět opakujeme (pokud jsem dobře počítala, výsledek by se měl dostavit po 2. cyklu.

Mám za to, že hotové algoritmy někde leží a čekají :-)

Offline

 

#7 25. 11. 2008 14:13 — Editoval Cheop (25. 11. 2008 14:13)

Cheop
Místo: okres Svitavy
Příspěvky: 8209
Škola: PEF VŠZ Brno (1979)
Pozice: důchodce
Reputace:   366 
 

Re: Přelévání vody (jak na to?)

↑ jelena:
Zdravím:)
Na kolik přelití se Ti podařila ta úloha 3 (20,7,3)
Já to udělal na 9 přelití a nevím zda je to řešení nejlepší.


Nikdo není dokonalý

Offline

 

#8 08. 11. 2012 00:12

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Přelévání vody (jak na to?)

Zdravím váženého Moderátora sekce a další kolegy.

Přes PM a mail mi došla prosba upřesnit řešení úloh, ale už bych se tomu nevěnovala - necvičila jsem dlouho, tak to přesouvám do sekce. V materiálech pana Petra Kováře jsem totiž viděla názorné vysvětlení včetně "trojúhelníkové mřížky" (obdobné v tématu), bohužel, teď si nevzpomenu vhodné klíčové slovo.

Děkuji za pomoc a odkazy. 

↑ Cheop:

snad to rozeberete s kolegy :-)

Offline

 

#9 08. 11. 2012 09:04

petrkovar
Veterán
Místo: Ostrava/Krmelín
Příspěvky: 1012
Pozice: VŠB - TU Ostrava
Reputace:   23 
Web
 

Re: Přelévání vody (jak na to?)

K řešení úlohy pomocí teorie grafů lze využít stavový graf. Pěkně zpracovaný příklad je zde od strany 13.
Nalezení nejmenšího počtu přelití pak odpovídá nalezení nejkratší cesty ve stavovém grafu z výchozího stavu do koncového stavu. Sestavení stavového grafu může pro obecnou úlohu býti komplikované.
↑ jelena:
Pro nalezení řešení a nebo relativně snadnému důkazu, že žádné řešení neexistuje, lze použít diagram vyházející z celočíselných barycentrických souřadnic. Odkaz a Odkaz.

Offline

 

#10 08. 11. 2012 10:02

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Přelévání vody (jak na to?)

↑ petrkovar:

Děkuji velice, kolegovi s dotazem jsem poslala upozornění na materiály, ať pokračuje v tématu. U Vás, pokud si vzpomínám, bylo zpracováno do takové popularizační přednášky (ne přímo výukový materiál).

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson