Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Zdravím,
mám možná zvláštní otázku: jakou úhlovou rychlostí omega by se musela točit vrtule větráku o poloměru r, aby vyfoukla na bublifuku (mýdlo a voda) ve vzdálenosti s bublinu ve tvaru kulového vrchlíku o výšce h? Jak rychle, aby vyfoukla celou bublinu?
Jistě záleží na dalších proměnných, ty si prosím podle potřeby doplňtě sami.
Omlouvám se jestli vás s takovou "zbytečnou" úlohou obtěžuji, ale opravdu by mě to zajímalo. Pokud se nám podaří ten vztah najít, rád bych udělal pokus, ve kterém bych zjistil, jestli a jak odpovídá skutečnosti.
Díky
Mirgee
Offline
↑ Mirgeee: Ahoj, zatiaľ som našiel len tieto konkrétne výrobky, je tam tlaková diferencia a 5 rôznych otáčok. Je to však ešte vzdialené tvojim predstavám. Myslím, že tvar vrtule tiež má na to vplyv o.i.
a ten sa dolaďoval experimentálne a tuším až potom následne matematicky popisoval. Je to veľká empíria tento transport vzduchu vrtuľami.
http://www.remak.eu/download.php?fileID … Svirtual=1
Offline
Jistě záleží na dalších proměnných, ty si prosím podle potřeby doplňtě sami.
Problém je právě v této větě, jen s tužkou a papírem se daleko nedostaneme. Buďto si tedy nějaký konkrétní ventilátor vezmeme a proměříme, nebo potřebné údaje vyčteme z katalogu. Když pominu fakt, že na takové měření nejspíš nemáš vybavení, tak by to taky bylo poněkud neefektivní, protože to už bychom rovnou mohli provést celý experiment bez jakýchkoli výpočtů.
Myslím, že tvar vrtule tiež má na to vplyv
Samozřejmě že tvar vrtule má vliv. :-)
Nejjednodušší fyzikální model, který bychom mohli na tuto situaci zkusit napasovat, je proud vzduchu ve směru osy x o určitém průřezu a konstantní rychlosti dopadající na rovinnou stěnu a předávající jí svou veškerou hybnost ve směru x. Takovou situaci lze popsat zákonem zachování hybnosti, který platí i pro tekutiny. Z něj získáme sílu působící na stěnu jako , značení je myslím zřejmé. Hlavním problémem tady bude to, že proud vzduchu za ventilátorem je mnohem „širší“ než je plocha bublifuku, ani zdaleka mu tedy nepředá všechnu svou x-hybnost. S tím souvisí druhý problém, a to že rozdělení rychlosti nebude po průřezu konstantní. I kdybychom tedy nějak změřili či odhadli průřez proudu vzduchu , nemůžeme jen tak říct, že , kde A_b je plocha bublifuku. Pro nějaký hrubý odhad by to ale možná takhle stačilo. Pak ještě určit rychlost v resp. hmotnostní tok, což je potřeba učinit z katalogu, s čímž žádnou zkušenost nemám. Nějaký výpočet např. na základě dodávaného elektrického výkonu a odhadnuté účinnosti si moc neumím představit, to už by bylo jak z křišťálové koule. :-)
S mýdlovými bublinami taky žádnou výpočetní zkušenost nemám, po chvilve googlování jsem ovšem našel vzorec, kam by možná mohlo stačit za oba poloměry křivosti dosadit poloměr „tvořítka“ bublifuku, protože po vytvoření polokoule mu budou poloměry křivosti ve všech směrech rovny a povrchové napětí někde vyčíst s vědomím, že chyba bude ve stovkách procent.
Shrnul bych to tak, že každý krok o něco blíže k realitě bude vykoupen velikým nárůstem náročnosti jak co do výpočtů tak co do vybavení, což je nakonec charakteristické pro skoro všechny zajímavé problémy skutečného světa.
Offline
Ahojte, to by ma ani vo sne nenapadlo čo okolo takej vrtuli sa točí matematiky a geometrie.
http://www.airspace.cz/akademie_letectv … -vrtulich/
Offline