Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 02. 11. 2012 21:24

loney
Zelenáč
Příspěvky: 3
Škola: VUT FIT
Pozice: student
Reputace:   
 

Faktorizace množiny

Ahoj,

mám problém pochopit faktorizaci množiny podle relace ekvivalence E. Nebo přesněji nechápu tu notaci a co si pod tím představit. Vím, že faktorizace je definována takto

$A/E=\{[x]_E; x \in A\}$

ale co znamená to x v těch závorkách s indexem E ? A co ta faktorizace vlastně dělá ?
Má to něco společného s rozkladem množiny ?


Předem díky za jakékoliv postrčení :)

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) loney)

#2 02. 11. 2012 21:45

check_drummer
Příspěvky: 4649
Reputace:   101 
 

Re: Faktorizace množiny

↑ loney:
Ahoj, stručně řečeno, z prvků, které jsou v relaci E, vytvoříš jeden bod.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#3 02. 11. 2012 21:50

smatel
Příspěvky: 499
Škola: UK Praha
Pozice: student
Reputace:   37 
 

Re: Faktorizace množiny

Ahoj,
ekvivalence je v tomto případě dána tím $[x]$, ty závorky znamenají "celá část". Jak funguje ta celá část se dočteš třeba tady. Tady se asi bude jednat o dolní celou část. Dolní celá část pro dané číslo je nejbližší nejmenší celé číslo.  Tedy např: $[3,14] = [3,5]=[3]=[3,0\bar{1}] =\ldots = 3$

Pokud je zadána ekvivalence s celou částí, znamená to, že každé dva prvky dané množiny jsou ekvivalentní tehdy, pokud je jejich celá část stejná.

Pokud tedy vyhledáme navzájem ekvivalentní prvky (v dané množině A), a seskupíme je na hromádku (na určité hromádce budou všechna x, které mají stejnou $[x]$, získáme tak několik množin, kterým se říká "třídy ekvivalence". A pokud vezmeme množinu všech těchto hromádek (=tříd ekvivalence), tak dostaneme faktorovou množinu (dle relace ekvivalence E).

S rozkladem množiny to souvisí, neboť ty třídy ekvivalence jsou navzájem disjunktní, můžeme tedy faktorovou množinu dle ekvivalence chápat jako určitý disjunktní rozklad množiny A.

Offline

 

#4 02. 11. 2012 22:31

loney
Zelenáč
Příspěvky: 3
Škola: VUT FIT
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Faktorizace množiny

Aha, tak ještě se zeptám formou příkladu. Mám danou množinu

$A =\{1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ,9\}$

a relaci ekvivalence E, což je zbytek po dělení třemi. Tato ekvivalence mi množinu rozdělí na tři podmnožiny

$\bar{0} = \{3, 6, 9\}
\bar{1} = \{1, 4, 7\}\\
\bar{2} = \{2, 5, 8\}\\
$

Tím pádem moje faktorizace bude vypadat jako

$A/E=\{\{1, 4, 7\}, \{2, 5, 8\}, \{3, 6, 9\}\}$

A nebo bych to měl zapsat pomocí těch hodnot, co reprezentují konkrétní třídy, tedy takto

$A/E=\{\bar{0}, \bar{1}, \bar{2}\}$

?

Offline

 

#5 02. 11. 2012 22:34 — Editoval jarrro (03. 11. 2012 08:04)

jarrro
Příspěvky: 5465
Škola: UMB BB Matematická analýza
Reputace:   303 
Web
 

Re: Faktorizace množiny

↑ smatel:kde je napísané že je to práve celá časť podľa mňa je to označenie pre triedu ekvivalencie teda množinu všetkých prvkov ktoré sú s x v ekvivalencii E tie pruhy, trojprvkové množiny alebo hranaté zátvorky značia to isté teda je jedno čo použiješ


MATH IS THE BEST!!!

Offline

 

#6 02. 11. 2012 23:06

loney
Zelenáč
Příspěvky: 3
Škola: VUT FIT
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Faktorizace množiny

Tak v tom případě už je mi to celkem jasné,

Díky moc :)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson