Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 04. 11. 2012 20:12

crank139
Příspěvky: 335
Reputace:   
 

Einsteinova hádanka o piatich susedoch

zdar urcite niektory aj tuto hadanku poznate mna by zaujimalo ako ste v nm prisli k vysledku a ake to riesenie vlastne je,tak tu to mate
http://rojikova.blog.sme.sk/c/225633/Ei … edoch.html

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) crank139)

#2 05. 11. 2012 10:41

Arabela
Příspěvky: 1927
Reputace:   181 
Web
 

Re: Einsteinova hádanka o piatich susedoch

Ahoj. No tak mne vyšlo, že rybičky chová Nemec.
Vlastne vyšlo mi toho viac...:)

žltý dom:          Nór, voda, Dunhill, mačky
modrý dom:     Dán, čaj, Blend, kôň
červený dom:   Brit, mlieko, Pall Mall, vtáčiky
zelený dom:     Nemec, káva, Prince, rybičky
biely dom:        Švéd, pivo, Blue Master, psi 

Tu som to napísala pod seba, ale ono je to vedľa seba: Žltý dom je najviac vľavo a biely najviac vpravo.

A ako som na to išla? Prvé zistenia boli veľmi jednoduché, napríklad poradie domov a niekoľko ďalších. Potom som si vypísala pod každý dom do úvahy prichádzajúce národnosti, nápoje, značky cigariet a domáce zvieratká. Postupne som prechádzala jednotlivé tvrdenia a vyškrtávala, čo nemôže byť. Keď som už nevedela, "kam z konopí", zvolila som z dvoch do úvahy prichádzajúcich alternatív jednu (ale iba ceruzkou), a dotiahla som jej dôsledky. Keďže boli v rozpore s tvrdeniami, zvolila som potom druhú z prichádzajúcich možností. Napokon som overila, že všetky tvrdenia sú pre mnou urobené voľby v poriadku.

Trvalo mi to dlho, skoro 20 minút. Možno niekto, kto má v hlave viac "voľných registrov", to dokáže vyriešiť omnoho rýchlejšie - ja som si musela veľa vecí zapísať, položiť na papier, aby som to videla.


server.gphmi.sk/~domanyov

Offline

 

#3 27. 06. 2016 04:54

Dikaprio
Zelenáč
Příspěvky: 1
Škola: SPš Elektrotechnika
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Einsteinova hádanka o piatich susedoch

Moja odpoved na einšteinovu hádanku po prečítaní priloženého textu a otázky samotnej  je:
čovek,ktorý chová ryby.
Vysvetlím prečo je moja odpved presne táto: Preto že:
Fakty ako"Je 5 domov v 5 rozdielnych farbách a v každom dome žije osoba(človek)rozdielnej národnosti a týchto 5 obyvateľov má nápoj,cigarety a zviera,ktoré uprednostňuje aj s tým,že nikto nepije, nefajčí ani nechová to čo ostatní,to sú len zbytočné fakty a je to zbytočné vediet. Pri vyriešení otázky "Kto chová ryby?" v ničom nepomáhajú. Ani pridané tabulky,riešenia či logické riešenia nie súžiadnou pomocou,je zbytočné ich vedieť.
Preto ,že je zbytočné vedieť,že všetci obyvatelia májú nápoj,ked nikto z nich nepije.Je zbytočné vediet,kto fajčí Dunhill,kto Pall Mall,Blends či Blue Master lebo vediet, len tolko,že v 5tich domoch nikto nefajčí ale niekto,kto žije vedla chovatela koní je fajčiar,čo fajčí Dunhill je zbytočné vediet. Je jedno,ktory z opísaních 5tich ludí v tipoch má dom jakej farby,nakolko to otázka nebola.Ani to,že,ktorý človek,aké zviera uprednotňuje,pri riešení nič nepomôže. Tak je jedno,kto je Angličan,švéd,Dán,Nor či Nemec aj to,kto čo robí,čo má rád ,či kde žije. Isté je iba to že sme všetci Ludia,sme rovnaký,všetci žijeme vo svojom domove a domovom nás všetkých je planéta Zem. Odpoved na Otázku,kto chová ryby je tá,že človek,ktorý chová ryby preto,lebo človek tá bytosť ,ktorá sa líši od všetkych zvierat žijúcich na planéte inteligenciou a múdrosťou.Len človek,môže chovat ryby.Zvieratá chovat ryby nedokážu.

Offline

 

#4 27. 06. 2016 08:38

jarrro
Příspěvky: 5465
Škola: UMB BB Matematická analýza
Reputace:   303 
Web
 

Re: Einsteinova hádanka o piatich susedoch

↑ Dikaprio:to je ako keby si povedal,  že odpoveď na ľubovoľnú otázku je čokoľvek čo tú otázku zodpovie.


MATH IS THE BEST!!!

Offline

 

#5 01. 07. 2016 11:42

creat
Příspěvky: 75
Škola: EF Žu - Kves
Reputace:   
 

Re: Einsteinova hádanka o piatich susedoch

Hádanku som vyriešil tak, že som si spravil tabuľku v exceli. Všelijako som skúšal, až napokon to sadlo :-)


Pes je na to, aby poslúchal a nie aby rozkazoval v chalupe.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson