Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
ešte som našiel zopar takych prikladov :)
1. V rovine Oxy sú umiestnené tri hmotné body A, B, C. Ich hmotnosti a súradnice (v
metroch) sú: A(3,4), mA = 2 kg B(-2,-1), mB = 4 kg C(4,-3), mC = 6 kg .
Nájdite súradnice hmotného stredu. xT = 1,8 m yT = -1,2 m
2. V akej výške na povrchom Zeme je gravitačné zrýchlenie polovičné vzhľadom na
gravcitačné zrýchlenie na povrchu Zeme? Zem považujte za guľu s polomeriňom R =
6370 km.
3. Korková kocka o hrane a = 0,1 m bola ponorená do hĺbky h = 0,2 m pomocou
tenkostennej trubice o priemeru 0,05 m. Určte hmotnosť závažia, ktoré je treba
vložiť do trubice, aby sa korková kocka od nej odtrhla. Hustota korku je 200 kg/m3.
4. Na zotrvačník s momentom zotrvačnosti
3 kg.m2 pôsobí moment sily M = 6.t (N.m,s).
Za aký čas zotrvačník zväčší svoju uhlovú
rýchlosť z hodnoty 3 rad/s na 12 rad/s. t = 3 s
5. Vypočítajte: grad(r), kde r = x2 +y2 + z 2 .
6. Vietor pri víchrici obteká strechu domu rýchlosťou 110 km/h. Hustota vzduchu je
1,2 kg.m-3. [ _p = 560 Pa F = 5.104N ]
a) Aký je rozdiel tlakov v priestore nad strechou a pod strechou, ktorý sa snaží
strechu nadvihnúť a odniesť?
b) Aká bude sila zdvíhajúca strechu o ploche 90 m2?
7. Pohyb HB v rovine je daný rovnicami: x = 20t + 5 a y = 15t 2 - 3 . Nájdite rýchlosť
a zrýchlenie v čase 2 s. Aký uhol v danom čase zvierajú s osou x?
8. HB koná harmonický pohyb po priamke s frekvenciou f = 5 Hz. Aká je amplitúda
tohto pohybu, ak v čase t = 0.01 s je okamžitá výchylka y = 10 cm. Aká je rýchlosť
v okamihu, keď prechádza rovnovážnou polohou?
9. Považujte Zem za homogénnu guľu s polomerom R a hmotnosťou M. Gravitačné
zrýchlenie na povrchu Zeme je približne 10 m/s. Aké veľké je gravitačné zrýchlenie vo
výške h = R nad povrchom Zeme?
10. Teleso hmotnosti 1 kg se pohybuje rychlosťou v = 2t2 + 3t + 2 (m/s, s) Určte silu,
ktorá tento pohyb zpôsobuje.
11. Tenká tyč ( M = 3 kg , L = 0,4 m) je spojená
s guľou ( m = 0,5 kg, r = 0,1 m). Obe telesá sú
homogénne. Táto sústava rotuje okolo osi podľa
obrázku. Vypočítajte moment zotrvačnosti
sústavy.
12. Kocka o hrane x a hustote ρ pláva v kvapaline hustoty ρ1 tak, že je ponorená do
dvoch tretín. Určte pomer ρ1/ρ = ?
diky moc za pomoc :)
Offline
↑ Janko_Ožran:
Zkus nějaký příklad začít at máme od čeho začít :-)
Offline
K tej 2.) Predstav si to takto: Na povrchu Zeme uvažujem teleso, ktorého hmotnosť m<<M, kde M je hmotnosť Zeme.
Gravitačný zákon hovorí, že dve telesá na seba pôsobia silou
. Keďže je m<<M ťažisko sústavy Zem - naše teleso leží s dostatočnou presnosťou v strede Zeme a môžeme teda tvrdiť, že Zem priťahuje naše teleso silou F. Druhý Newtonov zákon nám zas hovorí, že ak na teleso s hmotnosťou m pôsobí sila F, udeľuje mu zrýchlenie
. Keď do posledného vzorca dosadíma za silu F výraz z gravitačného zákona, dostaneme
.
Dostali sme vzťah pre výpočet gravitačného zrýchlenia v závyslosti od vzdialenosti od stredu Zeme.
Keď to aplikujeme na 2. príklad, stačí len vypočítať zrýchlenie na povrchu Zeme a potom vypočítať v akej výške bude mať zrýchlenie polovičnú veľkosť.
Offline
9.) Obdobný postup ako v 2.)
10.) Využijeme poznatok, že zrýchlenie je prvou deriváciou rýchlosti podľa času. Nie je teda problém dostať funkciu a(t). Ďalej znova využijeme druhý Newtonov zákon F=m.a, čím dostaneme hľadanú funkciu F(t).
Inak je ešte treba počítať tieto príklady?
Offline
Zdravím Ivana,
len tak sa zamýšľam nad tým šiestym príkladom a sa mi nejak nezdá, že to S sa berie ako plocha strechy. Neberie sa S ako prierez obtekaného telesa kolmý na smer vetra?
Podobne aj v A/
platí len keď je sila kolmá na plochu na ktorú pôsobí nie?
Viem, že výsledky sedia, len sa mi to nepáči.
Offline
4.Příklad :
Uvažujme , že moment hybnosti sil setrvačníku 
platí vztah mezi momentem hybnosti sil a úhlovou rychlostí
, kde
1.čas potřebný k tomu, aby se setrvačník roztočil na úhlovou rychlost
je podle vztahu :
...
... 
2.čas potřebný k tomu, aby se setrvačník roztočil na
tedy o
je podle vztahu :
... 
3.čas
potřebný k tomu aby se setrvačník roztočil z
.. na
je
...
..
Offline
↑ kotry:Chce si to ještě promyslet . :-)
To vypočítané
u prvního příkladu je xová souřadnice těžiště T
. Snad je to patrné z obrázku.
No a ten druhý příklad .. nevím .. tam ta počítaná složka
ve výpočtu vypadne a vyjde , že součet hmotností na jedné straně od počátku souřadnic se rovná v absolutní hodnotě součtu hmotností na druhé straně od počátku.
Samozřejmě, že se předpokládá, že hmotnosti všech bodů jsou stejné. A to v obou příkladech.
Offline