Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 20. 12. 2008 09:38

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Binomická rovnice

Dobré sobotní dopoledne, prosím o kontrolu příkladu, jde mi o správnost a počtu řešení . Děkuji. :-)


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#2 20. 12. 2008 09:45

ttopi
Místo: Ústí nad Labem
Příspěvky: 2146
Reputace:   
 

Re: Binomická rovnice

Ahoj Ivanko :-)

Kde je zadání nebo něco? :-)


oo^0 = 1

Offline

 

#3 20. 12. 2008 09:48

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: Binomická rovnice

↑ ttopi:Zdravím , :-)já mám nově nainstalovaný počítač a tápu. :-(


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#4 20. 12. 2008 09:49

ttopi
Místo: Ústí nad Labem
Příspěvky: 2146
Reputace:   
 

Re: Binomická rovnice

V tom odkazu co tu je si vlož obrázek a Uploadni ho... Pak ti to plyvne odkaz už v texu :-)


oo^0 = 1

Offline

 

#5 20. 12. 2008 09:51

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: Binomická rovnice

http://forum.matweb.cz/upload/974-IMG_0001.jpg


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#6 21. 12. 2008 00:00

Nattramet
Místo: HK
Příspěvky: 73
Pozice: RD
Reputace:   
 

Re: Binomická rovnice

↑ Ivana:
ja teda vuebc nevim, co to je, ted delame komplexni cisla v matice a tady ty podobne vypocty take, kdyz mame x na trebas 12 .... Akorat zadne k-krat u toho snu a cosinu, ale jdeme pres periody a ty pricitame(Proc to rikam? Protoze jsem prave zjistila, že tomu asi nerozumim, i kdyz jsem doted mela za to, že žádný problém...) ..... No ale chtela jsem se zeptat, proc tam neni zrovna k=3 ... ?? :o[[


Čísla ovládají vesmír (Pythagoras)

Offline

 

#7 21. 12. 2008 00:30 — Editoval BrozekP (21. 12. 2008 00:35)

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Binomická rovnice

↑ Nattramet:

Řekl bych, že za tu chybějící trojku může pouze nepozornost.

↑ Ivana:

Pro $x_1$ mi nevychází zkouška :-) (zkus si opravdu dosadit k=0)

Jak tak na to koukám, tak asi nevyjde ani pro žádný jiný kořen :-) Zkus se podívat na http://cs.wikipedia.org/wiki/Moivreova_v%C4%9Bta , v sekci užití věty je přímo vzoreček na n-tou odmocninu. Zde odmocňuješ -2, ne 2.

Offline

 

#8 21. 12. 2008 08:42

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: Binomická rovnice


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#9 21. 12. 2008 08:50

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: Binomická rovnice

↑ BrozekP:Zdravím, tak jsem si to přepočítala, je to ted´v pořádku ? Děkuji za odpověd´. :-)

http://forum.matweb.cz/upload/518-IMG_0001.jpg


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#10 21. 12. 2008 10:00

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Binomická rovnice

↑ Ivana:

Zdravím,

stále to není dobře. Vzorec pro výpočet $x_{k+1}$ máš dobře, ale ten platí pouze pokud řešíš rovnici $x^n=m$ (jinak zapsáno $x^n-m=0$). Pokud máš řešit $x^n+m=0$, pak jestliže je

$m=|m|(\cos\alpha+\textrm{i}\sin\alpha)$, tak

$x=\sqrt[n]{-m}=\sqrt[n]{-|m|(\cos\alpha+\textrm{i}\sin\alpha)}=\sqrt[n]{|m|}\sqrt[n]{(-1)(\cos\alpha+\textrm{i}\sin\alpha)}=\nl =\sqrt[n]{|m|}\sqrt[n]{(\cos\pi+\textrm{i}\sin\pi)(\cos\alpha+\textrm{i}\sin\alpha)}=\sqrt[n]{|m|}\sqrt[n]{(\cos(\alpha+\pi)+\textrm{i}\sin(\alpha+\pi))}=\nl =\sqrt[n]{|m|}\(\cos\frac{\alpha+\pi+2k\pi}{n}+\textrm{i}\sin\frac{\alpha+\pi+2k\pi}{n}\)$

Pokud dostaneš konkrétní čísla, tak to samozřejmě neřešíš takhle obecně, ale dáš si mocninu x na levou stranu, zbytek na pravou, to co je na pravé straně (v tvém příkladu to bude -2) převedeš do goniometrického tvaru a pak odmocníš.

Offline

 

#11 21. 12. 2008 11:48

Nattramet
Místo: HK
Příspěvky: 73
Pozice: RD
Reputace:   
 

Re: Binomická rovnice

Ja to mam trochu jinak nez slecna, ale nemam tu kabel k fotaku, takze to zkusim popsat, snad se v tom vyznate :)

resime tedy rci :  x na 9ou + 2 =0 ...
napisi jako x na 9ou=-2 , -2 mam komplexni cislo (bez imaginarni jednotky) v algebraickem tvaru, prepisi tedy na goniometricky tvar- absolutni hodnota je 2 a lezi vlevo na ose x, tdy pro uhel PÍ ..  dostavam tedy : x na 9ou=2*(cos PÍ + i*sin PÍ), kde perioda je 2kPÍ . a ted zacnu vypisovat koreny, bude jich celkem 9. zacnu x nula (x s indexem 0) = 9. odmocnina ze 2 * (cos PÍ/9+i*sinPÍ/9) ; perioda je (2kPÍ)/9 .... a tuto periodu zacnu pricitat dal, takze druhy koren x jedna bude- 9. odmocnina ze 2 * (cos 3PÍ/9 + i*sin PÍ/3) - 3PÍ/9 jsem si zapsala pak jako PÍ/3 , dále- třetí kořen x dva- 9. odmocnina ze 2 * (cos 5PÍ/9 + i*sin 5PÍ/9)   atd, az x osm- 9. odmocnina ze 2 *( cos 17PÍ/9 + i*sin 17PÍ/9)  .... - dostala jsem 9 korenu tim, ze jsem pricitala vzdy periodu, ke ktere jsem se dostala po odmocneni ... na jednotkove kruznici by mi vysel pravidelny 9-ti uhelnik .....

chtela bych se zeptat, jestli jsem ted uplne mimo misu nebo zda li takto mohu tuto rovnici takhle vyresit .... dekuji moc


Čísla ovládají vesmír (Pythagoras)

Offline

 

#12 21. 12. 2008 11:57

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: Binomická rovnice

↑ Nattramet:Mám za to, že jsme se shodly :-)

http://forum.matweb.cz/upload/397-IMG_0004.jpg


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#13 21. 12. 2008 12:11

Nattramet
Místo: HK
Příspěvky: 73
Pozice: RD
Reputace:   
 

Re: Binomická rovnice

Ja jsem fakt natvrdlík ... !!!! už to chápu, jak to máš ty :D ... Stydím se, fakt ... :-( :D


Čísla ovládají vesmír (Pythagoras)

Offline

 

#14 21. 12. 2008 13:27

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: Binomická rovnice

↑ Nattramet:Zdravím:-)
není zač se stydět.Já také někdy napíšu nesmysl. Učíme se celý život a nikdo není dokonalý. :-)


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#15 21. 12. 2008 18:03

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: Binomická rovnice

↑ Nattramet:Krásný avatar. :-) Kohopak představuje ?


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#16 21. 12. 2008 18:15

Nattramet
Místo: HK
Příspěvky: 73
Pozice: RD
Reputace:   
 

Re: Binomická rovnice

↑ Ivana:
Dekuji, je to Hypatia z Alexandrie, moudrá filosofka a matematička, jedna z prvních žen jakožto uznávaných matematiček ... Byla doslova rozsupována davem lidí, které na ni poštval nějaký Cyril, křesťan. Byla vcelku vlivná a žila v době, kdy se křesťanství dostávalo dále a dále a někteří se obávali, že by mohla kazit plány na další rozšiřování a tak chuděra umřela jaksi nedůstojně ... Jen jsme se o ni zmínili teď ve filosofii a zaujala mě jako žena :)  Už jen ta kombinace matematika a filosofie .. :)


Čísla ovládají vesmír (Pythagoras)

Offline

 

#17 21. 12. 2008 19:00

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: Binomická rovnice

↑ Nattramet:
Já si pořád říkám, že muži nevědí čeho všeho jsou ženy schopny. :-)
Matematika a filosofie se přece nevylučují- ba naopak. Řešit například rovnici může být klidně takovým filosofickým oříškem , že ? Hezký "filosofickomatematický" večer :-)


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#18 21. 12. 2008 19:41

Nattramet
Místo: HK
Příspěvky: 73
Pozice: RD
Reputace:   
 

Re: Binomická rovnice

:-D to tedy ano :D ... Děkuji ;-) ... Celý den jsem trávila počítáním goniometrických rovnic- to byly taky takové filosofickomatematické úvahy :D , teď už jidu pryč, ale zítra ráno se na t znovu vrhnu a mám tam pár problému, tak sem někam budu muset asi napsat ... :)
Také přeji příjemný večer .... :)


Čísla ovládají vesmír (Pythagoras)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson