Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 19. 01. 2013 16:48

Frýda
Zelenáč
Příspěvky: 2
Reputace:   
 

Smykové tření, Síla ?

Zdravím potřeboval bych pomoci s dvěma příklady. Fyziku jsem nikdy neměl, a na dálkovém studiu nám zadali nespočet příkladů.. vypočítat, přinést a známka. Ze všemi jsem se porval ale tomuhle nerozumím. Pokud by mi tu někdo vypočítal případně alespoň napsal vzorce díky kterým ty příklady vypočtu budu opravdu vděčný :)

1.) Saně s nákladem o hmotnosti 102Kg jedou konstatní rychlostí po vodorovné silnici působení síly 60N. Určete součinitel smykového tření.

2.) V kabině výtahu stojí člověk o hmotnosti 65Kg. Jakou silou působí na podlahu jestliže :

a) Výtah jede rovnoměrným pohybem nahoru rychlostí 2m/s
b) Výtah se z klidu rozjíždí směrem nahoru se zrychlením 3m/s2
c) Výtah se z klidu rozjíždí směrem dolů se zrychlením 3m/s2

Za každou užitečnou odpověď předem díky.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) jelena)

#2 19. 01. 2013 18:49

TomF
Místo: Ledeč nad Sázavou
Příspěvky: 229
Škola: Gymnázium
Pozice: student
Reputace:   11 
 

Re: Smykové tření, Síla ?

1) vzhledem k tomu, že nepohybují zrychleně, je třecí síla hodnotou stejná jako tažná (jen působí opačným směrem) F1-F2=0 Ty tedy znáš velikost třecí síly (Ft=m*g*f , kde f je koeficient tření..)

2) dávej síly do rovnosti takto : síla kterou táhne výtah - gravitační(působící na člověka) = hmotnots člověka*jeho zrychlení
a) F - 65*10 = 65*0 ; -> F= 65*10 N
...


Neberme rozum do hrsti, mohli bychom zjistit, že je prázdná.

Offline

 

#3 19. 01. 2013 20:00

smatel
Příspěvky: 499
Škola: UK Praha
Pozice: student
Reputace:   37 
 

Re: Smykové tření, Síla ?

Pěkný večer,

1)
Saně jedou konstantní rychlostí, to jest nezrychlují. Dle 1 N.Z. je tedy výslednice sil rovna nule. Na sáně působí síly, ve směru pohybu působí síla $F$ a proti pohybu třecí síla $F_t$. Třecí síla je úměrná přítlačné síle, která v tomto případě je rovna pouze tíhové síle (nikdo na sáně netlačí), tj. $F_n = F_G = mg$. Platí tedy: $F_t=F_n f = F_Gf = mgf$.


2)Z hlediska neinerciální soustavy působí na člověka tíhová síla a setrvačná síla $F_s = -ma$, která závisí na zrychlení soustavy a má opačný směr než směr zrychlení. (Tj. bude-li zrychlení nulové - jako v prvním příkladě - setrvačná síla bude 0, a zůstane pouze tíhová). Ostatně jednotlivé případy známe z vlastní zkušenosti.

Offline

 

#4 19. 01. 2013 21:52

Frýda
Zelenáč
Příspěvky: 2
Reputace:   
 

Re: Smykové tření, Síla ?

Díky oboum :) nějak jsem to zkomolil, no snad to vyjde :)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson