Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 16. 03. 2013 19:20

jeany
Příspěvky: 38
Reputace:   
 

Metrické vlastnosti

Dobrý večer ,potrebovala by som vás velmi súrne pomôct s jedným príkladom .Budem velmi vdačná led mi to niekto pomôže vypočítat a zároven aj vysvetlí  ako som sa k výsledku dopracovala.


V rovine $\varepsilon :x+y+z-3=0$ ?leží štvorcová podstava ABCD ($A=[1,1,?] ,C=[4,?,0]$ ) .AE je jeho výškou $E=[-1,?,?]$

a)vypočítajte objem kvádra
b)vošla by sa do tohto telesa špajla dlhá 5 jednotiek ?



Dokázal by mi stým niekto pomôct ? Velmi by mi to pomohlo . :)

Offline

 

#2 16. 03. 2013 21:17

marnes
Příspěvky: 11203
 

Re: Metrické vlastnosti

↑ jeany:

1) Jelikož body A a C leží v rovině zadané, pak po dosazení souřadnic bodu do rovnice musí rovnice platit.
Tzn., že dosadíš do rovnice souřadnice bodu - u bodu A jsou to hodnoty x a y a dopočítáš z, u bodu C podobně, jen dopočítáš y
2) AC je úhlopříčka čtverce, umíš určit vzdálenost dvou bodů, a umíš vypočítat případně stranu čtverce
3) AE je hrana kolmá k podstavě, tzn., že vektor AE má stejný směr, jako vektor normálový zadané roviny
n=(1;1;1) AE=E-A=(-1-1;?;?)=(-2;?;?) takže místo otazníků musí být -2 a -2, aby z toho šel vytvořit vektor (1;1;1) - a umíme tedy dopočítat souřadnice bodu E
4) AE je výška kvádru
5) můžeme tedy vypočítat objem

b) ohledně špejle - největší špejle, která se tam vejde je délka tělesové úhlopříčky a to je vzdálenost  CE


Jo. A na začátku vás zdravím.

Offline

 

#3 17. 03. 2013 15:06

jeany
Příspěvky: 38
Reputace:   
 

Re: Metrické vlastnosti

Nevedeli by ste mi to náhodou nejako bližšie vysvetlit .Som nebola vtedy v škole a učitelka mi to nedovysvetlovala :(

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson