Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 20. 03. 2013 20:28

Praha505
Příspěvky: 362
Reputace:   
 

rychlost Měsíce

ahoj, potřeboval bych radu okolo rychlosti Měsíce počítanou přes grav.  zrychlení a odstředivou setr.  sílu.

Země působí na Měsíc silou podle:  F=a x m ....... Kde    a =( kama  x Mz) / r^2

Měsíc má odstř.  setr.  sílu podle vzorce:  Fs=m  x  v^2/r .

Tady je otázka číslo 1. Tato hmotnost je Měsíce nebo Země? Pokud do výpočtu dám hmotnost Měsíce, tak mi vyjde kravina a pokud Země, tak mi to vyjde jak to má správně být. Jakou hmotnost tedy dosazujeme?

Otázka č.  2. Uvažuju dobře, že tento vzorec ukazuje na vyrušení gravitační síly odstředivou?  F = Fs

Děkuji za odpovědi.


Reputace slušností
Doučím základoškolskou matematiku- Svitavsko

Offline

 

#2 20. 03. 2013 21:33 — Editoval MirekH (20. 03. 2013 21:33)

MirekH
Veterán
Příspěvky: 288
Škola: MFF UK
Pozice: student
Reputace:   16 
 

Re: rychlost Měsíce

1. Ve vzorci pro intenzitu gravitačního pole (značíš ji $a$) vystupuje hmotnost tělesa, jemuž toto pole přináleží - tedy Země. Dále zjišťuješ sílu působící na Měsíc, takže dosadíš hmotnost Měsíce.

2. Ano, odstředivá a gravitační síla jsou si až na znaménko rovny.


ŘEŠTE FYKOS!

Offline

 

#3 21. 03. 2013 17:36

Praha505
Příspěvky: 362
Reputace:   
 

Re: rychlost Měsíce

Do obou vzorců se musí dosazovat hmotnost Měsíce nebo Země. Protože hmotnosti se můžou vyškrtnout, jelikož jsou oboje stejné. Mě ale není furt jasné, jakto, že u odstředivé síly u Měsíce záleží na hmotnosti Země. Mám si tu hmotnost představit něco jako provázek co drží Měsíc?


Reputace slušností
Doučím základoškolskou matematiku- Svitavsko

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson