Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Prosím o radu v tomto:
Při kontrole jakosti byly ze série 6-ti výrobků, mezi nimiž jsou 4 vadné, náhodně vybrány 4 výrobky. Určete ZRP počtu vadných výrobků ve vybraném vzorku. Sestrojte polygon a určete distribuční funkci a její graf.
Jedná se o Binomické rozdělení? Když čtu definici binomického rozdělení, tak píšou, že se jedná o "výběr s vracením z malého osudí", ale v tomto příkladě se nic nevrací. I přesto si myslím, že nejlepší to vypočítat tímto rozdělením.
Můj výpočet:
veličina nabývá hodnot: x = 0,1,2,3,4
P(x) =
a pak pokračuji dál pro 1,2,3,4 je to tak správně? Děkuji
Offline
Zdravím,
mně se Tvůj výpočet nějak nezdá. Když sestrojuji polygon, tak každý pokus považuji za samostatný (v dalším pokusu na předchozí pokus zapomenu).
Tedy počítám pravděpodobnost x=0 (vytáhnu 4 výrobky ze 6, jaká je pravděpodobnost, že nevytáhnu žádný vadný). Vypočtu pravděpodobnost, všechno vrátí zpět a opět vytáhnu 4 výrobky, jaká je pravděpodobnost, že vytáhnu pravě jeden vadný (x=1). Atd.
Pokud bys chtěla uvažovat binomické rozdělení, tak potom pravděpodobnost jevů 1/6 a 5/6 neodpovídá zadání. Jaká je pravděpodobnost, že vytáhnu vadný výrobek, když v dodávce mám celkem 6 výrobků, z toho 4 vadné? Děkuji.
Offline
↑ jelena:
Jelena, pokud je to tak jak píšeš - tzn. s vracením, tak by to mělo být takto:
počítám pravděpodobnost - kdy ze čtyř vybraných výrobku nebude žádný vadný.
zde počítám pravděpodobnost, že vytáhnu jeden špatný:
a pokračuji ve stejných výpočtech dále až do 4. Je to teď správně?
A ted polygon a distribuční funkce..
Děkuji moc.
Offline
Zdravím,
opravila jsem TeX v zápisu. Pravděpodobnost vadného výrobku 4/6 a bezvadného 2/6 už souhlasím, ale nepoužila bych binomické rozdělení pro tuto úlohu. Jelikož pokusy nejsou nezávislé (v jednom tažení celé sady vadných výrobků).
Tedy počítám pravděpodobnost x=0 (vytáhnu 4 výrobky ze 6, jaká je pravděpodobnost, že nevytáhnu žádný vadný). Vypočtu pravděpodobnost, všechno vrátí zpět a opět vytáhnu 4 výrobky, jaká je pravděpodobnost, že vytáhnu pravě jeden vadný (x=1). Atd.
Možná jsem nevhodně napsala, že "každý pokus považuji za samostatný". Za "samostatné" považuji celou kontrolu 4 vytažených výrobků - vytáhnu 4 ks, překontroluji, zjistím počet vadných, porovnám se sestavenou tabulkou pravděpodobnosti pro x=0, 1, 2, 3, 4 atd.
Ale abych sestavila tabulku pravděpodobností, tak bych binomické rozdělení neuvažovala. Jelikož v binomickém musí být pokusy nezávislé - ale v naší situaci vytažením 1 výrobku již ovlivňuji pravděpodobnost výsledků dalších pokusů. Snad pomůže i ukázka. Proto bych užila rozdělení hypergeometrické (nebo pro SŠ "školní počítání" pravděpodobností pomocí kombinací, což je totéž). Ovšem ve Tvém zadání mi vychází, že nemít v 4 vytažených žádný vadný a jen jeden vadný jsou jevy nemožné. Zkusím povolat specialisty :-)
Offline
↑ jelena:
Ahoj Jelena, děkuji za opravu.
Ano, souhlasím s Hypergeometrickým rozdělením.
Ale už při prvním dosazení mám problém.
x = 0,1,2,3,4
Zkusím první x, tzn. že hledám pravděpodobnost, kdy bude 0 vadných.
pokud to mám správně, vznikne mi ve jmenovateli záporný faktorial a výsledek mi vychází 0,5.
Offline
↑ Cesnek:
No můj názor je ten, že když mám celkem 6 výrobku (z toho 4 vadné) a mám vybrat 4 ke kontrole, tak bezvadnou sadu nesestavím. Tedy pro 0 vadný a pro 1 vadný mám pravděpodobnost 0. Až od 2 vadné ve výběrů mohu počítat.
Tak nevím, zda překlep v zadání, nebo záměr. Výzvu specialistům jsem napsala.
Offline