Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 14. 01. 2009 00:00

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Web s matematickými důkazy

Už delší dobu mě láká myšlenka založit si web, kde by se "budovala matematika". Byly by tam axiomy, definice a věty, vše by bylo propojené. Každý důkaz by musel být rigorózní, musely by být vždy uvedeny odkazy na věty a definice, které každý krok důkazu používá. Obsah by tvořili uživatelé, ale s tím, že by vždy prošel nějakou kontrolou, aby se tam nedostávaly neúplné věci. (Pokud se na větách má dále stavět, musí být věta řádně formulována a dokázána.)

Když jsem se díval po internetu, jestli už něco takového neexistuje, moc úspěšný jsem nebyl. Našel jsem http://www.proofwiki.org, je to celkem nové a vypadá to, že se to rychle plní. Ale je to spíše shromaždiště všech možných důkazů, nějakou návaznost tam nevidím, nedivil bych se, kdyby tam byly důkazy v kruhu (nebo jak se tomu říká :-). Asi to ani není cílem projektu.

Má smysl vůbec uvažovat o budování takového webu? Neexistuje už takový web? Má takové snažení vůbec smysl (nejsem matematický teoretik, tak moje představa o budování matematiky může být zkreslená :-) Uvědomuji si, že to určitě nebude nic jednoduchého (takže mě to nadšení možná brzy přejde :-), nedokážu si představit, že by se dalo využít wiki, takže bych to asi musel naprogramovat od začátku.

Zajímalo by mě, co si o tom myslíte :-)

Offline

 

#2 14. 01. 2009 02:45

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: Web s matematickými důkazy

Nevidím na wiki nic špatného: otevřený redakční systém s podporou TeXu je pro takový projekt nutný, má-li to být velká databáze tak se hodí inteligentní sledování změn, správa uživatelů, ... v tomhle je wiki celkem propracovaná. Pokud se možnosti wiki využijí naplno, může IMHO wikiproof fungovat.

Z velkých matematických webů se k dokazování staví poměrně vstřícně planetmath.org, nějaké důkazy jsou na wikipedii, na AoPSwiki a výjimečně i na mathworldu.

Dělat konkurenční projekt je vždycky velké riziko. Osobně bych doporučoval se připojit k nějakému existujícímu.


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#3 14. 01. 2009 02:53

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Web s matematickými důkazy

Pokud se domluvíte a nebudete mít zázemí, nějaká ta subdoména na matweb.cz by se našla, i s vlastním FTP ;-).


2+2=4

Offline

 

#4 14. 01. 2009 08:07

kaja.marik
Veterán
Příspěvky: 1915
Reputace:   57 
 

Re: Web s matematickými důkazy

↑ BrozekP:
nedelal neco takoveho Nicolas Bourbaki?
http://en.wikipedia.org/wiki/Nicolas_Bourbaki

The emphasis on rigour may be seen as a reaction to the work of Henri Poincaré [4], who stressed the importance of free-flowing mathematical intuition, at a cost of completeness in presentation.

Offline

 

#5 14. 01. 2009 10:06

Lishaak
Veterán
Místo: Praha
Příspěvky: 763
Reputace:   
Web
 

Re: Web s matematickými důkazy

Ja osobne se stavím k takovýtmo projektům spíše skepticky. A to především proto, že jsem o podobých věcech už kdysi uvažoval. Myslím si, že je třeba nedřív co nejuspokojivěji zopovědět tyto otázky:

1. K čemu by něco takového bylo? Jaký je účel takového projektu?
2. Kdo by se staral o provoz a kdo by tam přispíval?
3. Je vůbec někdo ochoten a schopen do takového projektu přispívat?
4. Nepokoušel už se někdo o něco podobného? Jestli ano, proč to nevyšlo? Nestálo by za to se k němu spíše připojit, než začínat sami na zelené louce?
5. Pokud začneme na zelené louce, čím budeme lepší a užitečnější než jiné takové projekty?

A potom samozřejmě tehnická stránka věci

1. Na jakém systémy by to běželo? Wiki není špatná, ale přijde mi, že vyloženě pro publikování matematiky se až tolik nehodí. Ale zase je propracovaná z hlediska správy uživatelů a editací, jak už podotkl Kondr.

Je možné napsat si vlastní systém. Takový projekt by se třeba tady na matfyzu určitě uchytil například jako softwarový projekt, lidé by se na to určitě sehnali. A že tady máme schopné programátory. Já například mám rozpracovaný projekt, který umí v HTML sázet matematiku téměř k nerozpoznání od výstupu z LaTeX kompilátoru. Má ale vůbec cenu s tím začínat?

Budování matematiky je taky docel hardcore věc. Kde bychom začali? Od jakýcyh axiomů bychom se odrazili? Pokud bychom to chtěli opravdu od základů, museli bychom začít logikou. Potom teorií množin a tak dále. Než bychom vůbec vybudovali na těchto základech reálná čísla, museli bychom ujít docela velký kus cesty. Kdo si troufá přispívat do sekce logika a teore množin? Ja, přesto, že to povazuji za svůj hlavni obor zájmu, určitě zatím ne.

Jednoduše to chce velmi konkrétní představu jak to bude vypadat.


Nothing in the world that's worth having comes easy.
Always do what you are most afraid of.

Offline

 

#6 14. 01. 2009 19:00

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Web s matematickými důkazy

Ale zase by se mohla udělat taková podsekce s všemožnými vzorci. Pro diferenciální a integrální počet, pro objemy a obsahy, binomickou větu, pro trigonometrii apod.

Neříkám, že to nikde není, ale taková databanka (viz Kondrův seznam) se vždycky hodí. Tj. nejen důkazy a základní axiomy, ale i profláklé vzorce, dávno dokázané, nepotřebující další rozvoj.

Offline

 

#7 14. 01. 2009 20:31 — Editoval lukaszh (14. 01. 2009 20:31)

lukaszh
Místo: Bratislava
Příspěvky: 2314
Reputace:   37 
 

Re: Web s matematickými důkazy

↑ halogan:
Podľa mňa je to opäť zbytočné. Ja mám v Mozille hore na lište google, a keď niečo potrebujem tak napíšem "Binomická veta" a nájde mi 2310 výsledkov :-) Ale nad tými dôkazmi, to myslím je dobrý napad.


"The mathematical rules of the universe are visible to men in the form of beauty."
John Michel

Offline

 

#8 14. 01. 2009 20:35

Lishaak
Veterán
Místo: Praha
Příspěvky: 763
Reputace:   
Web
 

Re: Web s matematickými důkazy

lukaszh napsal(a):

Podľa mňa je to opäť zbytočné. Ja mám v Mozille hore na lište google, a keď niečo potrebujem tak napíšem "Binomická veta" a nájde mi 2310 výsledkov :-)

Tak.

lukaszh napsal(a):

Ale nad tými dôkazmi, to myslím je dobrý napad.

Proc?


Nothing in the world that's worth having comes easy.
Always do what you are most afraid of.

Offline

 

#9 14. 01. 2009 21:13

lukaszh
Místo: Bratislava
Příspěvky: 2314
Reputace:   37 
 

Re: Web s matematickými důkazy

↑ Lishaak:
No preto, lebo niekedy sa mi na internete ťažko hľadajú dôkazy, ktoré konkrétne potrebujem. Možno si to tak beriem na seba, ale mne by taká "banka" dôkazov určite pomohla, no musela by byť určite veľmi obsiahla, a od úplných základov budovania axiomatiky.


"The mathematical rules of the universe are visible to men in the form of beauty."
John Michel

Offline

 

#10 14. 01. 2009 21:45

kaja.marik
Veterán
Příspěvky: 1915
Reputace:   57 
 

Re: Web s matematickými důkazy

Jenze kdo by tam ty dukazy psal?
To je prace na mnoho let a kazdemu jednou dojde volny cas .....

Offline

 

#11 14. 01. 2009 23:05

Lishaak
Veterán
Místo: Praha
Příspěvky: 763
Reputace:   
Web
 

Re: Web s matematickými důkazy

Presne tak, aby tam nekdo prispival, musel by mit zatracene dobrou motivaci....

Ale souhlasim s tim, ze mit databazi dukazu by nebyla spatna vec. Bohuzel v kontrastu s tvrdou raelitou to nezni moc uskutecnitelne. Pokud ale mate nejake napady, sem s nimi.


Nothing in the world that's worth having comes easy.
Always do what you are most afraid of.

Offline

 

#12 15. 01. 2009 00:11

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: Web s matematickými důkazy

Můžu se zeptat, proč zavrhujete wikiproof? Typografická nedokonalost kombinace Latex+Wiki? Nedostatek obsahu (momentální)?

Myslím, že lidí, co tráví na fórech tohoto typu spoustu času jsou tisíce a spousta z nich by si na "jeden důkaz týdně" čas našla.

Jde spíš o to, aby nevzniklo pět týmů, každý kolem jednoho projektu (viz mathworld x wiki x planetmath x aopswiki ...)


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#13 15. 01. 2009 09:16

Lishaak
Veterán
Místo: Praha
Příspěvky: 763
Reputace:   
Web
 

Re: Web s matematickými důkazy

Tak treba proofwiki by byl zrovna typ projektu, ke kteremu by se mozna stalo za to pridat spise, nez zkouset neco zacit sami. Na druhou stranu, je videt, ze to je projekt teprve v pocatku. Kdyby nekdo vymyslel neco lepsiho, asi mu nebude proofwiki zas tolik konkurovat.


Nothing in the world that's worth having comes easy.
Always do what you are most afraid of.

Offline

 

#14 16. 01. 2009 19:56 — Editoval BrozekP (16. 01. 2009 20:11)

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Web s matematickými důkazy

Děkuji vám všem za vaše reakce.

↑ halogan:
To je něco navíc, co by se tam třeba mohlo (okrajově) přidat, ale jinak to s mou vizí nesouvisí :-)

↑ kaja.marik:
Mým záměrem bylo opravdu udělat něco takového jako dělala skupina Nicolas Bourbaki. Děkuji za odkaz, nevěděl jsem o nich. Pokud by se někdo chtěl podívat jak to vypadalo, tak ukázka anglického překladu první ze série knih - Theory of Sets (nebo zde více knih ve francouzštině, heslo je mathbook).


Na wikiproof a Kondrem jmenovaných webech se dokazuje pouze konkrétní věta a předpokládá se platnost teorie okolo. Každý si tam přidá větu jaká ho zrovna napadne, bez ohledu na to, co už tam je za jiné věty. Já jsem ale chtěl udělat něco, kde by se předpokládala správnost pouze axiomů a vět, které jsou z nich na webu odvozeny. Vytvářela by se tak hierarchie, jejíž spravování by muselo být naprogramováno (to je tedy dodatečný požadavek, který wiki nesplňuje, ale možná by se to dalo doprogramovat). Bylo by nutné teorii budovat opravdu od základů, jak píše Lishaak. Nebyla by to pouze databáze důkazů, mezi větami by byly vztahy. Tím jsem snad odpověděl na bod 5 ↑ Lishaak:, čím by byl web lepší než ostatní.

K ostatním bodům:

1. K čemu by něco takového bylo? Jaký je účel takového projektu?
Na webu by v ideálním případě byla obsažena všechna současná matematika. Web by tedy sloužil i pro účely dalšího rozvoje matematiky jako zdroj současného poznání. Předpokladem toho ale je, že by obsah tvořili špičkoví vědci z různých oborů matematiky. Jako vedlejší produkt by pak byla "databáze důkazů".

2. Kdo by se staral o provoz a kdo by tam přispíval?
O provoz bych se v počátku staral já, pokud by se dobře dařilo, tak nepochybuji, že by se našli schopnější lidé ochotní se podílet na provozu webu. Z počátku bych přispíval já a snad i další nadšenci, později špičkoví matematici.

3. Je vůbec někdo ochoten a schopen do takového projektu přispívat?
Zpočátku jsem ochoten přispívat, schopen ne. Pokud bude web plnit dobře svou funkci, myslím, že se najdou další nadšenci, kteří budou ochotni přispívat.

4. Nepokoušel už se někdo o něco podobného? Jestli ano, proč to nevyšlo? Nestálo by za to se k němu spíše připojit, než začínat sami na zelené louce?
Jestli někdo něco podobného zkoušel, to nevím, doufal jsem, že se to dozvím od vás. Nejbližší mé představě co teď znám je Nicolas Bourbaki, ale to je uzavřený projekt, na kterém se matematická veřejnost nemůže podílet.

Z odpovědí na otázky je tedy zřejmé, že projekt by měl smysl pouze pokud by se stal celosvětově známým a používaným. Aby se web stal tak známým, musí v něm na začátku něco být, co naláká další lidi. Já nejsem schopen vytvořit tento počáteční obsah. Maximálně můžu vybudovat ten web a pokusit se sehnat lidi, kteří by pomohli se začátkem. Vzhledem k tomu, že výsledek je značně nejistý, asi tuto myšlenku opustím.

Offline

 

#15 16. 01. 2009 22:19

Lishaak
Veterán
Místo: Praha
Příspěvky: 763
Reputace:   
Web
 

Re: Web s matematickými důkazy

↑ BrozekP:
Tohle je vskutku velice ambiciozni predstava. Ale velmi souhlasim s tim, ze je treba mirit vysoko, pokud se ma takovyto projekt rozjet. Jestli to bude delat parta nadsencu tak nejak na kolene doma na dvorku, je to rovnou odsouzeno k zaniku.

Ja bych se teto myslence nakonec nebranil. Musi se to ale ze zacatku dukladne promyslet.

Tak me napada, ze by se pro to preci jen mozna hodil vlastni neco-jako-wiki system, ktery by byl sity presne na miru, protoze jak jsem pochopil, bude treba, aby to umelo nektere specificke veci. Jak uz jsem rikal, kdyby se to opravdu melo uskutecnit, a byla jasna predstava, kam se ma smerovati, bych bych ochoten se podilet na napsani takoveho systemu, pokud bude padne zduvodneno, ze takovy system je opravdu potreba.

Cili pokud tento napad myslis opravdu vazne, tak bych doporucil se jim zacat seriozne zabyvat. Tedy napriklad sepsat jasnou vizi tohoto projektu, ktera bude zalozena na hlubsim vyzkumu moznosti, ktere nabizeji jiz stavajici projekty, softwaru ktery k tomu bude potreba sehnat nebo naprogramovat, kolik lidi a jakym vzdelanim se o to bude starat, kolik na to bude potreba casu a podobne. Proste co nejpresnejsi a nejkokretnejsi predstavu, o cem to vsechno bude a jak to bude fungovat.

Mnohdy staci prvni stranka takto sepsane vize, aby si clovek uvedomil, jak je to vsechno slozite a zda se mu do toho opravdu chce.

Myslim si, ze takovyto projekt potrebuje dva typy lidi. Jednak erudovane matematiky, kteri tam budou prispivat, jednak informtiky, ktery se budou starat o technikou stranku veci.

Zajimalo by me, zda si myslite, ze ma takovy projekt smysl a byli-li by jste napriklad ochotni se do nej zapojit. Dejte volny pruchd svym nazorum a napadum.


Nothing in the world that's worth having comes easy.
Always do what you are most afraid of.

Offline

 

#16 16. 01. 2009 23:13

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: Web s matematickými důkazy

↑ BrozekP:↑ Lishaak:Zdraví :-)

Já bych  nemohla přispívat  nějakými matematickými důkazy, ale byla bych pro , aby se něco takovéto- jako budování matematiky a matematických důkazů na různých úrovní matematiky tady na webu zavedlo.Něco  podobného tomu , co zde už zavedl Kondr např. se vzorci.

Pro mne by bylo velmi příjemné, kdyby to bylo v češtině. Bývá zde spousta odkazů na weby v angličtině a tam se bohužel nechytám a ke svému věku už vím , že nemám šanci se angličtinu doučit, alespoň ne tak , abych rozumněla přesnému technickému vyjadřování.
Každé takové aktivitě zde na foru  jsem nakloněna :-)


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#17 16. 01. 2009 23:23

Lishaak
Veterán
Místo: Praha
Příspěvky: 763
Reputace:   
Web
 

Re: Web s matematickými důkazy

Myslim si, ze pokud ma byt projekt takoveho rozsahu a vyznamu, jako nastinil BrozekP, tak cestina bohuzel neprichazi vubec v uvahu.


Nothing in the world that's worth having comes easy.
Always do what you are most afraid of.

Offline

 

#18 17. 01. 2009 00:51

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: Web s matematickými důkazy

↑ Ivana:Že by bylo dobré vyrobit/rozvinout nějaký stávající kvalitní český portál zaměřený na matematiku to je taky pravda. Ale tam by šlo o něco jiného: pokrýt tu část matematiky, která je stěžejní (např. celkem nevidím důvod překládat dočeštiny důkaz Velké fermatovy věty, když je tak složitý, že ho zde v republice pochopí jednociferný  počet lidí). Musím ale říct, že když se googlu zeptám na něco česky, většinou mi najde rozumnou odpověď. Proto tenhle problém nevidím jako až tak palčivý.

Pokud jde o ten "Hilbertův Program 2.0": myslíte, že je rozumné začínat programováním systému? Předpokládám, že systém bude buď nějak upravená wiki nebo něco, co stejně pracuje nad wiki-kódem (představa, že nový projekt přinese novou syntaxi, kterou se všichni odborníci na světě naučí, mi připadá ambiciózní až moc). Nebylo by rozumnější vyrábět obsah zatím na proofwiki a domluvit se s autory zmíněného projektu na tom, že by se časem změnil systém (třeba by se nahradilo vykreslování matematiky z wiki tím, co vyrobil Lishaak)? A pokud vlastní cestou tak zatím vyjít z nějaké jen trochu upravené wiki a systém změnit až tam bude 1000 důkazů a 10 profesorů, kteří každý víkend dopíšou další? Riziko nového systému vidím v tom, že nadšenci vyrobí systém, nadšení opadne, nikdo do něj nic nenapíše a projekt půjde do háje.


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#19 17. 01. 2009 09:03

Lishaak
Veterán
Místo: Praha
Příspěvky: 763
Reputace:   
Web
 

Re: Web s matematickými důkazy

↑ Kondr:
Trochu jsem o tom dnes rano v posteli premyslel a Kondr ma pravdu v tom, ze je vzdy tezke prichazet s necim novym, co by se meli vsichni najednou naucit a zacit pouzivat. Uprava jiz existujiciho projektu nevypada spatne, ale ta uvaha o tom, ze by se to melo zacit rozvyjet, az tam bude 100 MB dat me prijde nerozumna. Vim z vlastni zkusenosti, ze kdykoliv se system zmeni, je treba jej vzdy udelat bud kompatibilni s uz existujicimi daty (coz je hrozne svazujici) a nebo psat tuny skriptu, ktere prevedou data ze stareho formatu do noveho, nebo to nedej boze delat rucne...

Ale mozna by se hodilo zminit jednu vec. Jak uz jsem rikal, u nas na matfyzu existuje predmet, ktery se jmenuje Softwarovy projekt. Skupina studentu ma za ukol za jeden rok napsat vetsi kus softwaru. Tento projekt je pro vsechny, ktery studuji na softwarove inzenyry povinny, cili spousta lidi vymysli spostu blbosti, jen aby mela tema. Nas (tedy me a nekolik mych kamradu, schopnych programatoru) toto ceka pristi rok. Je docela mozne, ze se domluvime na tom, ze napiseme prave toto, nehlede na to, zda se to nakonec pouzije ci nikoliv. Vyhoda je v tom, ze tento projekt je relativne jednoduchy a cast uz ho je vlastne napsana, kdyby se pouzil ten muj renderovaci system, cili do toho lide pujdou, nebotto nevyzaduje zadnou prilisnou invenci ani velou namahu. Zabily by se tak dve mouchy jednou ranou. Jednak si my splnime svoje povinnosti, jednak bude mt BrozekP krasny vychozi bod pro svuj Hilbertuv program 2,0 :-). A kdyz to nakonec zustane u ledu, nikdo neudelal zadnou zbytecnou praci.

Jak rikam, je to az prosti skolni rok, cili je vic nez pul roku na to, aby si to vsichni duklade rozmysleli a duklade prozkoumali jine moznosti, napriklad jak se k nasim napadum stavi autori proofpedie apod.


Nothing in the world that's worth having comes easy.
Always do what you are most afraid of.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson