Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Dva míčky o hmotnostech a , kde umístěné nad sebou tak, že
lehčí je nad těžším, pustíme na zem z výšky . Vypočítejte výšky a , do
kterých míčky po odrazu od země vyskočí. Pro jaký poměr hmotností vyskočí
lehčí míček nejvýše a jaká je tato výška? Předpokládejte přitom, že všechny
rázy jsou dokonale pružné, že rozměry míčků můžeme oproti výškám h, a
zanedbat a že jejich pohyb před a po odrazu probíhá podél přímky.
Nemám problém s tím, si situaci nějak představit. Mám problém s výpočtem. V nějakém bodě dělám chybu a nevím kde. Nikdy se nedostanu ke správné odpovědi. Chci poprosit, jestli by tu někdo nemohl rozepsat řešení. Zatím aspoň jak se dostat k výškám , . Ze všech různých kombinací rovnic s kinetickou energií a hybností se mi nedaří vyjádřit jednu nezávisle na druhé.
Offline
Hodilo by se napsat, co vlastně víš. Nemusel bych se pak tolik namáhat v uvažování.
Nicméně, jak jsem si to představil (neříkám, že to je správně). Ten těžší míček se odrazí dřív než ten lehčí a půjde stejnou rychlostí proti němu. (tohle je předpoklad, nevím jak si jinak poradit s tím, že oba dopadnou "naráz"). V rovnicích se to projeví spíš zjednodušením situace, i když ani tak to nebude snadné.
Energie (před srážkou= po srážce)
Hybnost (před srážkou= po srážce)
- tady může vzniknout chyba ve znaménku. Musíme uvažovat vektorově, tj. jakým směrem to působí. Já považuju směr nahoru za kladný (co míří nahoru je s plusem).
Teď je třeba si v tom zmatku uvědomit, co je neznámá. Jsou to ty s velkými písmeny- tj. rychlosti. Rychlost v vlevo od rovnítka jde určit z potenciální energie. .. To co je teď složité a do čeho se mi nechce je vyjádření jedné z rychlostí. Je nejspíš jedno kterou. A je asi rozumější spíš z rovnice hybnosti . Tj. . To umocníš na druhou a dosadíš do energie. Tím ti vyjde v nejhorším kvadratická rovnice. Ale možná ne :) a bude lineární. Protože by ti mělo vyjít jednoznačné řešení. (kvadratická by mohla mít dvě).
Je možný, že existuje snazší řešení. Já ho ale nevidím.
Offline
↑ grizzlybear: no ale potřebuji a nezávisle na sobě. To je právě to. Dostanu rovnici kin. energie a hybnosti a z nich se má dojít k vyjádření rychlostí nezávisle na sobě, ale mně to nikdy nevyjde. Potřebuji vědět postup, jakým tu soustavu rovnic řešit. Když si vyjádřím z rovnice hybností a dosadím do rovnice kin. energie, vyjde mi, že , což je úplně špatně.
Offline
↑ Annmn:
Vyjdeme z rovnic od ↑ grizzlybear:, jen si hledané rychlosti označím a , abych se nemusel babrat s indexy
malý trik: protože hledáme poměr hmotností, tak si ho přímo zavedeme jako parametr
podle podmínek zadání je
Nyní obě rovnice vydělíme a dostaneme
Z druhé rovnice je
a dosadíme do první
Tohle je normální kvadratická rovnice pro , kterou vyřešíme
Protože chceme, aby rychlost byla kladná (to je směr nahoru), bude vyhovovat jen řešení s
Offline
Plet jsem se v tom, že kvadratická rovnice dává principiálně špatný výsledek. Ten výsledek, co jsme zavrhli: "záporná rychlost" Je vlastně rychlost před srážkou. y=-v (první těleso padá dolů rychlostí v). Ke všemu překvapení rychlost x=v tj. těleso letí nahoru. Tobě se nějakým způsobem podařilo dojít k řešení, i když neužitečnému.
Nicméně i tak mám pocit, že je někde chyba- ve výrazu pro y těžko najdeme extrém. Mě na první pohled přijde, že maximum je pro mí=0, což je nefyzikální y=3v. Druhý kraj je mí=1 y=2/2v=v. Funkce je pro mu klesající, tj. nemá extrém.
Pokud jsme neudělali chybu (a nejspíš ne), máme to správně spočítáno, ale odpověď není konkrétní- tj. čím lehčí m1, tím větší získá rychlost a tím výš vyskočí. (s hrůzou dalšího počítání dodávám: po prvním odrazu- úloze by odpovídalo, že se můžou odrazit víckrát).
Ale stejně ještě nevím, jestli ta moje počáteční rychlost v- je správně (obecně by mohli být jakékoliv, aby kynetická energie míčků dávala potenciální energii na začátku). K snazšímu vyřešení by se hodilo znát výsledek. :)
Nevím, jestli ti moje řeči pomohly, ale to zdenkovo mi přijde pochopitelný, byť nevím, jestli je správný ten můj začátek.
Offline
grizzlybear napsal(a):
K snazšímu vyřešení by se hodilo znát výsledek. :)
Viz http://fyzika.feld.cvut.cz/~cervenka/vy … iklady.pdf
Příklad 5.3 - výsledky na konci materiálu
Offline