Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 15. 09. 2013 10:40 — Editoval bender0088.cz (15. 09. 2013 10:43)

bender0088.cz
Příspěvky: 128
Reputace:   
 

Otázky k názvosloví

Zdravím. Měl bych dotaz ohledně názvosloví. Jak poznám, jaké oxidační číslo má třeb takový chlor? Když budu mít chlorid sodný, tak je oxidační číslo -I:

$Na^{I}Cl^{-I}$

To stejné, když mám kyselinu chlorovodíkovou:

$H^{1}Cl^{-1}$

Ale třeba kyselina chlorná:

$H^{I}Cl^{I}O^{-II}$

Pamatuji si, že chloridy mají vždy -I (tedy bromid, chlorid, jodid, fluorid). Jak ale poznat, jaké číslo má nějaký prvek v jiné skupině?

To je můj první dotaz. Pak by mě také zajímalo, jak mám poznat, kdy se jedná o kyslíkaté kyseliny a kdy ne.

Pokud by to šlo, tak odpovědět bych potřeboval ještě dnes, zítra píšu prověrku a na názvosloví jsem chyběl (zdravotní problémy). Něco jsem se doučil, ale pořád nemám úplně jasno.

Děkuji za odpověď.

Offline

 

#2 15. 09. 2013 13:25

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Otázky k názvosloví

Zdravím,

v úvodním tématu sekce je hodně materiálů, zejména názvosloví nebo pro názvosloví rovnou používat tuto online učebnici

Rozlišovat kyselinu bezkyslíkatou:
- první orientace - ve vzorci není kyslík, v názvu (až na názvy kyselin tvořených podle nového názvosloví pro skupinu chalkogenů a kyselinu kyanovodíkovou, ale to se dočteš) je výčet všech prvků tvořících kyselinu i včetně vodíku),
- a kyslíkatou - ve vzorci je kyslík a v názvu obsažen jen hlavní prvek kyseliny.

Je to velmi nahrubo, ale pro 1. orientaci stačí. Dál potřebuješ tabulku koncovek a přepon z této kapitoly např. a procvičovat. Také je dobré okopírovat si materiály od spolužáků - někdo z učitelů striktně používá např. kyselinu sulfanovou, jiný připouští ještě použití sirovodíkové apod. A v prodejně si pořiď přesně tuto tabulku, na oboustran A4 pokrývá celou anorganiku (byl tam sice nějaký překlep, ale už ani nepamatuji co to bylo). Příklady na procvičení si můžeš vygenerovat v odkazu, ale i tak je tam dost příkladů přímo v kapitolách.

Pamatuji si, že chloridy mají vždy -I (tedy bromid, chlorid, jodid, fluorid). Jak ale poznat, jaké číslo má nějaký prvek v jiné skupině?

Projdi si učebnici, co jsem odkázala cca 12. str. (v úvahu přijdou další binární sloučeniny - záleží jak podrobně jste brali) a až po prostudování se ještě zeptej, prosím. Věřím, že nebude třeba :-)

Offline

 

#3 16. 09. 2013 08:46

Tackle
Zelenáč
Příspěvky: 22
Reputace:   
Web
 

Re: Otázky k názvosloví

Doporučuji nastudovat skvěle zpracované Chemické názvosloví anorganických sloučenin od Musilové a Peňázové, ke stažení třeba na http://www.ped.muni.cz/wchem/sm/hc/rnac.pdf a vše bude jasné.

Offline

 

#4 16. 09. 2013 12:57

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Otázky k názvosloví

↑ Tackle:

Zdravím a děkuji, materiál je opravdu pěkný a podrobný (mojeskola se bohužel neaktulizuje, je dobře promyšlena pro potřeby ZŠ, SŠ + možnost vytvoření testů, ale potřebovala by něco zrevidovat). Před časem jsme diskutovali o novém anorganickém názvosloví - nemáte přehled o aktuálním vývoji? Děkuji.

Offline

 

#5 25. 09. 2013 16:38

bender0088.cz
Příspěvky: 128
Reputace:   
 

Re: Otázky k názvosloví

Zdravím. Tak zatím mi názvosloví docela jde, moc děkuji za materiály ale měl bych jednu otázku, na kterou nemohu přijít. Jedná se o tohle: Když mám například chlorid sodný, tak vzorec je NaCl (chlor má tady oxidační číslo -I). Ale u kyseliny chlorovodíkové to je HClO (tady má vodík číslo +I, kyslík -II, ale chlor tu má +I). Jak tedy poznám, kdy má chlor -I a kdy +I? V tabulkácj prvků se chlor nachází v 7. sloupečku, takže by měl mít číslo -I).

Děkuji za pomoc.

Offline

 

#6 25. 09. 2013 17:01

vytautas
Příspěvky: 426
Škola: MFF UK - MOM
Pozice: študent
Reputace:   13 
 

Re: Otázky k názvosloví

↑ bender0088.cz:

Zdravím
za prvé, HClO nie je kyselina chlorovodíková
za druhé, Cl môže mať oxidačné čísla od -1 po 7


Per aspera ad astra

Offline

 

#7 26. 09. 2013 08:47 — Editoval Tackle (26. 09. 2013 08:53)

Tackle
Zelenáč
Příspěvky: 22
Reputace:   
Web
 

Re: Otázky k názvosloví

Při určování oxidačnách čísel obvykle postačí myslet na tyto zásady:
1. Součet všech ox. čísel v molekule je roven 0.
2. Kyslík má obvykle (pozor, existují výjimky) ox. číslo -II.
3. Vodík má obvykle (pozor na některé hydridy) ox. číslo I.

Takže u kyseliny chlorné HClO je postup tento: O má -II, H má I, aby byl součet roven 0 tak musí Cl mít kladné ox. číslo I. Proto se kyselina jmenuje chlorná.

U kyseliny chlorečné HClO3 máme celkem 3 kyslíky, jejich ox. číslo bude dohromady -6, vodík má I, aby byl součet roven 0, musí mít chlor kladné ox. číslo V. Proto se kyselina jmenuje chlorečná.

Drobná poznámka na závěr: Ten 7. sloupeček periodické tabulky se správně jmenuje 17. skupina, nebo postaru VII. hlavní podskupina periodické soustavy. Pojem "7.sloupeček" působí na odborném fóru trochu nepatřičně.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson