Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 15. 11. 2013 12:34

Rozumbrada
Zelenáč
Příspěvky: 4
Škola: Euroškola
Pozice: student bez mozku
Reputace:   
 

Zobrazování množin

Pomohl by mě někdo, prosím, s úkolem. Mám dány množiny A = -3, -1, 1 a B = 0, 3, 2
z toho mám napsat libovolné zobrazení
a) z množiny A do množiny B
b) množiny B do množiny A
c) množiny A na množinu B
d) z množiny B na množinu A
e) množiny A do množiny B

dále mám určit Df a Hf a zda je dané zobrazení prosté či vzájemně jednoznačné a nakonec libovolnou podmnožinu AxB, která není zobrazení. Díky za jakoukoli radu, čumím na to zatím jako jelito.

Offline

 

#2 15. 11. 2013 15:20 — Editoval Arabela (15. 11. 2013 15:25)

Arabela
Příspěvky: 1927
Reputace:   181 
Web
 

Re: Zobrazování množin

Ahoj ↑ Rozumbrada:,
pri zobrazeniach tvoríš usporiadané dvojice, ktorých prvý člen x je z množiny, z ktorej zobrazuješ, a druhý člen y z množiny, do ktorej zobrazuješ. Základné pravidlo znie: Jednému x nemôžeš priradiť dve alebo viac y! (Ale na druhej strane jedno y môže byť priradené viacerým x - v tomto prípade však zobrazenie už nie je prosté)


server.gphmi.sk/~domanyov

Offline

 

#3 15. 11. 2013 15:49

vanok
Příspěvky: 14454
Reputace:   741 
 

Re: Zobrazování množin

Terminologicka otazka.
Je pravda, ze
"do" je lubovolne zobrazenie do B
"na" je surjektivne zobrazenie ?
Alebo je to inac?


Srdecne Vanok
The respect, the politeness are essential qualities...and also the willingness.
Do not judge the other one.
Ak odpovedam na nejaku otazku. MOJ PRINCIP NIE JE DAT ODPOVED ALE UKAZAT AKO SA K ODPOVEDI DOSTAT

Offline

 

#4 15. 11. 2013 17:06

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: Zobrazování množin

↑ vanok:

Ahoj ↑ vanok:.  Ano, je to tak, jak píšeš.

Offline

 

#5 15. 11. 2013 19:16

Rozumbrada
Zelenáč
Příspěvky: 4
Škola: Euroškola
Pozice: student bez mozku
Reputace:   
 

Re: Zobrazování množin

Furt jsem z toho trochu jelen, nějaký příklad, na kterém bych si to lépe představil by nebyl? Já věci vždycky nejlíp chápal z příkladů, než z teorie...

Offline

 

#6 15. 11. 2013 19:31 — Editoval Rozumbrada (15. 11. 2013 20:26)

Rozumbrada
Zelenáč
Příspěvky: 4
Škola: Euroškola
Pozice: student bez mozku
Reputace:   
 

Re: Zobrazování množin

a) z množiny A do množiny B bude tedy vypadat např. tak, že přiřadím -3, 0; 1, 3 ?
b) množiny B do množiny A zase teda 0, -3; 3, 1; 2, 1?
c) množiny A na B přiřadím třeba -3, 2; -1, 3; 1, 0

takhle nějak je to dobře? :)
pokud jo, tak už mi chybí jen to d) z množiny B na množinu A, tam si nějak nevím rady (chápu dobře, že pokud mám 3x i 3y, pak takového zobrazení dosáhnout nelze?)


K těm hotovým jsem si tedy dosadil Hu i Du, ale nejsem si jist, jak poznám, zda se jedná o zobrazení vzájemně jednoznačné nebo prosté... Chápu dobře, že mám-li k jednomu x přiřazena 2y, zobrazení není prosté, pokud mám ke každému jednomu x přiřazeno pouze jedno y, je zobrazení vzájemně jednoznačné a zbytek je prostý?

A nakonec, jak mám napsat libovolnou podmnožinu AxB, která není zobrazení, to prostě znamená, že nakreslím jakoby jakékoli zobrazení, v němž k jednomu x přiřadím dvě y?

Tak už jen tohle a snad přestanu otravovat :D

Offline

 

#7 15. 11. 2013 21:11

Oxyd
Příspěvky: 614
Škola: MFF UK, teoretická informatika
Pozice: Student
Reputace:   31 
 

Re: Zobrazování množin

Rozumbrada napsal(a):

a) z množiny A do množiny B bude tedy vypadat např. tak, že přiřadím -3, 0; 1, 3 ?

Nepřiřadil jsi nic prvku -1 z množiny A. Tedy to není zobrazení. Přidej nějaké přiřazení pro -1 a bude to v pořádku.

b) množiny B do množiny A zase teda 0, -3; 3, 1; 2, 1?
c) množiny A na B přiřadím třeba -3, 2; -1, 3; 1, 0

takhle nějak je to dobře? :)

Tohle je dobře.

pokud jo, tak už mi chybí jen to d) z množiny B na množinu A, tam si nějak nevím rady (chápu dobře, že pokud mám 3x i 3y, pak takového zobrazení dosáhnout nelze?)

Proč by ho dosáhnout nešlo? Dosáhnout ho jde. Je zajímavé, že zobrazení A na B ti jde, ale B na A ne. :) Přitom je to téměř to samé (postupově, ne výsledkem).

Chápu dobře, že mám-li k jednomu x přiřazena 2y, zobrazení není prosté,

Chápeš dobře.

pokud mám ke každému jednomu x přiřazeno pouze jedno y, je zobrazení vzájemně jednoznačné a zbytek je prostý?

Nikoliv nutně. Pokud ke každému x je přiřazeno právě jedno y, je to zobrazení prosté. Pokud pro každé y existuje nějaké x takové, že x se zobrazuje na y, je to zobrazení „na“. A zobrazení je vzájemně jednoznačné, pokud je zároveň prosté a zároveň na.

Pár příkladů. Zvolím si množiny $X = \{1, 2, 3\},\, Y = \{a, b, c, d\}$. A například zobrazení $f_1 = \{(1, a), (2, a), (3, a)\}$ není prosté ani na. Není prosté, protože například jedničce i dvojce se přiřazuje stejný prvek. Není na, protože například pro b neexistuje nic v X, že by se to zobrazilo na b. Dál třeba $f_2 = \{(a, 1), (b, 2), (c, 3), (d, 1)\}$ je zobrazení z Y do X, není prosté (a i d se zobrazí na 1), ale je na – ke každému prvku x z X existuje y v Y, že y se zobrazí na x.

A nakonec, jak mám napsat libovolnou podmnožinu AxB, která není zobrazení, to prostě znamená, že nakreslím jakoby jakékoli zobrazení, v němž k jednomu x přiřadím dvě y?

Například tak. Nebo můžeš vyrobit takovou množinu, že některému x nic nepřiřadíš.


Mýlím se častěji, než bych chtěl. Pokud vám v mém příspěvku něco nehraje, neváhejte se zeptat.
Jsem stále mlád a je mi příjemnější tykání. :)

Offline

 

#8 15. 11. 2013 21:22 — Editoval Rozumbrada (15. 11. 2013 21:32)

Rozumbrada
Zelenáč
Příspěvky: 4
Škola: Euroškola
Pozice: student bez mozku
Reputace:   
 

Re: Zobrazování množin

No já se dočetl, že zjednodušeně řečeno zobrazení množiny znamená, využiji všechna x, zobrazení Z množiny, nějaké x nevyužiji a zbyde mi... do množiny, využiji libovolná y, na množinu - využiji všechna y, pak by to znamenalo, že u té jedničky libovolné x nepřiřadím (třeba právě to -1 nechám nevyužité, jinak už by to nebylo zobrazení množiny ale z množiny), ne?

V sešitě mám na příkladech dáno, že mám-li A 1,3,5 a B 2,4,6 pak je zobrazení z A do B například 1,4; 5,4, pokud bych využil i 3, nešlo by už údajně o zobrazení množiny do množiny, nýbrž z množiny do množiny. v dalším případě mám, že u téhož zadání nelze provézt z A na B (pouze A na B), a možné by to bylo jen v případě, že by Množina A měla například podmnožiny 3, zatímco B jen 2 (díky čemuž by šlo využít všechna y (na množinu), a jedno x by zbylo nevyužité (z množiny)

Offline

 

#9 15. 11. 2013 21:39

Oxyd
Příspěvky: 614
Škola: MFF UK, teoretická informatika
Pozice: Student
Reputace:   31 
 

Re: Zobrazování množin

↑ Rozumbrada:

To je možné. Nikdy jsem o téhle terminologii neslyšel, a „zobrazení A do B“ a „zobrazení z A do B“ jsem považoval za to samé. (Zobrazení, které nemusí něco přiřadit každému prvku ze zdrojové množiny, jsem vždycky říkal „částečné zobrazení“.)

Jestli to ale máte v učebnici/skriptech takhle, pak zobrazení z A do B máš v pořádku.


Mýlím se častěji, než bych chtěl. Pokud vám v mém příspěvku něco nehraje, neváhejte se zeptat.
Jsem stále mlád a je mi příjemnější tykání. :)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson