Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 18. 11. 2013 19:27

xstudentíkx
Příspěvky: 962
Škola: VŠE
Pozice: student
Reputace:   26 
 

Výroky

Dobrý večer

Chtěla bych se zeptat na pár příkladů z výroků u kterých mi "vychází" i jiná řešení.

Mám kvantifikovaný výrok  „Každý den prší.”

negace bude „Existuje alespoň jeden den, kdy neprší.”

mohla by negace vypadat i takto? „Není pravda, že každý den prší.” Myslím, že toto tvrzení jasně popírá, že každý den prší a zároveň říká, že existuje minimálně jeden den kdy neprší. Ale zase kdyby někdo dostal tento výrok („Není pravda, že každý den prší.”), tak by negaci vytvořil (nejspíš) takto: „Existuje alespoň jeden den, kdy prší.” Tento výrok sice neříká přesné tvrzení původního ( „Každý den prší.”), ale ani ho nevylučuje. Chci se zeptat zda je otot řešení přijatelné.

Druhý příklad:

Vyjádření tohoto výroku mě celkem pobavilo a zajímá mě zda je vůbec možné a zda se nedá napsat jinak.

Výrok: „Všechno nebo nic” úkolem je vytvořit negaci.

Dle výsledku to má být toto: „Nevšechno a nenic”

Slovně mi to moc smysl nedává a zní to strašně, mě jako první napadlo řešení „Nic a Všechno”, jelikož opakem  všeho je nic a naopak. Je toto řešení možné? Existuje ještě jiné "lépe" řečené vyjádření?

Předem děkuji za odpovědi :)

Offline

 

#2 18. 11. 2013 19:34

gadgetka
Příspěvky: 8562
Škola: Gymnázium Nové Město na Moravě (1985)
Pozice: maminka
Reputace:   462 
 

Re: Výroky

2. Negaci bych napsala jako Ani všechno, ani nic.


Nejsem učitelka, proto matematiku neučím, ale přímo ji řeším...

Offline

 

#3 18. 11. 2013 19:44

gadgetka
Příspěvky: 8562
Škola: Gymnázium Nové Město na Moravě (1985)
Pozice: maminka
Reputace:   462 
 

Re: Výroky

1. Oba výroky jsou správně. To "není pravda" je univerzální a někdy je v příkladech i uvedeno: Proveďte negaci výroku bez použití "není pravda, že..." ;) A dalo by se možná použít i Každý den neprší jako negaci.


Nejsem učitelka, proto matematiku neučím, ale přímo ji řeším...

Offline

 

#4 18. 11. 2013 19:47

Oxyd
Příspěvky: 614
Škola: MFF UK, teoretická informatika
Pozice: Student
Reputace:   31 
 

Re: Výroky

xstudentíkx napsal(a):

negace bude „Existuje alespoň jeden den, kdy neprší.”

mohla by negace vypadat i takto? „Není pravda, že každý den prší.”

Obě negace jsou v pořádku.

Ale zase kdyby někdo dostal tento výrok („Není pravda, že každý den prší.”), tak by negaci vytvořil (nejspíš) takto: „Existuje alespoň jeden den, kdy prší.”

Negace „Není pravda, že každý den prší“ může být, „Není pravda, že není pravda, že každý den prší“ – nebo prostě „každý den prší“ – ty dvě „není pravda, že“ se pokrátí. Taky by šlo třeba „Není pravda, že existuje den, kdy neprší“. Kdyby někdo vytvořil negaci jako „Existuje den, kdy prší“, pak by tu negaci vytvořil špatně.

Slovně mi to moc smysl nedává a zní to strašně

To naprosto souhlasím. Ani bych nebyl moc ochotný „Všechno nebo nic“ vůbec považovat za výrok.

mě jako první napadlo řešení „Nic a Všechno”, jelikož opakem  všeho je nic a naopak. Je toto řešení možné? Existuje ještě jiné "lépe" řečené vyjádření?

Mně to přijde jako rozumné řešení. Když už teda přijdeme, že „Všechno nebo nic“ se vůbec dá negovat…


Mýlím se častěji, než bych chtěl. Pokud vám v mém příspěvku něco nehraje, neváhejte se zeptat.
Jsem stále mlád a je mi příjemnější tykání. :)

Offline

 

#5 18. 11. 2013 19:50

Jj
Příspěvky: 8756
Škola: VŠB, absolv. r. 1970
Pozice: Důchodce
Reputace:   599 
 

Re: Výroky

xstudentíkx napsal(a):

Ale zase kdyby někdo dostal tento výrok („Není pravda, že každý den prší.”), tak by negaci vytvořil (nejspíš) takto: „Existuje alespoň jeden den, kdy prší.” Tento výrok sice neříká přesné tvrzení původního ( „Každý den prší.”), ale ani ho nevylučuje. Chci se zeptat zda je otot řešení přijatelné.

Dobrý večer, řekl bych, že jde o nepřijatelné řešení. Výrok „Není pravda, že každý den prší” může taky znamenat, že neprší vůbec, což jeho navrhovaná negace vylučuje.

Jinak výrok „Není pravda, že každý den prší” je podle mne správnou negací výroku „Každý den prší”.


Pokud se tedy nemýlím.

Offline

 

#6 18. 11. 2013 19:57 — Editoval xstudentíkx (18. 11. 2013 20:01)

xstudentíkx
Příspěvky: 962
Škola: VŠE
Pozice: student
Reputace:   26 
 

Re: Výroky

↑ gadgetka:

Mockrát děkuji :), toto univerzální řešení se celkem hodí, všimla jsme si, že u mnoha příkladů to není a pak je tedy toto asi to nejjednodušší.

↑ Oxyd:

Také děkuji, ten "výrok" mi taky jako výrok moc nepřipadá, našla jsem ho v učebnici Realisticky, které použila pár výroků, co nepůsobí zrovna pěkně, například „Nežere maso, nepozná vtip.” :D

↑ Jj:

Souhlasím s Vámi a děkuji.

Offline

 

#7 19. 11. 2013 20:04

zdenek1
Administrátor
Místo: Poděbrady
Příspěvky: 12436
Reputace:   897 
Web
 

Re: Výroky

↑ xstudentíkx:

Výrok: „Všechno nebo nic” úkolem je vytvořit negaci.

Dle výsledku to má být toto: „Nevšechno a nenic”

To by čistě formálně asi šlo.
ALe normální lidi by to řekli "Něco, ale ne všechno."


Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos!

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson