Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 21. 11. 2013 21:16

Makrofág
Příspěvky: 78
Škola: Pedf UK
Pozice: student
Reputace:   
 

Bipartitní graf

Ahoj, nejdřív napíšu zadání, pak svůj postup. Nejsem si v něm ale příliš jistý, a tak prosím o odbornou kontrolu.

Zadání: "Dokažte, že graf $G(V, E)$ je bipartitní právě tehdy, když neobsahuje lichou kružnici."

Můj postup: Důkaz sporem: Předpokládám, že existuje bipartitní graf obsahující jednu lichou kružnici. Tato lichá kružnice bude jeho podgraf, nazvaný: $G_{p}(V_{p}, E_{p}) ; |V_{p}| = |E_{p}| = 3$

Tento podgraf není bipartitní, protože se jeho vrcholy nedají rozdělit na disjunktní podmnožiny, tj.:

$V_{p} = X_{p} \cup Y_{p} : \text{neexistuje }a, b \in X_{p}\text{ tak, že } \{a, b\}\in E$

^

$\text{neexistuje }a, b \in Y_{p}\text{ tak, že } \{a, b\}\in E$

A proto tento podgraf znemožňuje, aby byl celý graf bipartitní => graf není bipartitní (SPOR)

Děkuji za kontrolu.


Není všechno, co se třpytí, není všechno k pochopení.
Není lehké živobytí, a přesto zloba v nás není.

Offline

 

#2 22. 11. 2013 00:57

Oxyd
Příspěvky: 614
Škola: MFF UK, teoretická informatika
Pozice: Student
Reputace:   31 
 

Re: Bipartitní graf

1) Lichá kružnice nemusí nutně mít tři vrcholy. Může jich mít pět. Může jich mít 45008483.

Šel bych na to tak, že bych tu lichou kružnici vzal, a házel vrcholy střídavě do první nebo druhé partity – první vrchol bude patřit do první partity a poslední bude patřit do druhé – jenže poslední a první vrchol jsou spojené hranou.

2) Máš dokázat ekvivalenci. Pokusil ses dokázat ale jenom jednu implikaci – pokud G je bipartitní, pak neobsahuje lichou kružnici – to je jedna půlka toho, co potřebuješ dokázat. Navíc ale ještě musíš dokázat, že pokud G neobsahuje lichou kružnici, pak je G bipartitní.


Mýlím se častěji, než bych chtěl. Pokud vám v mém příspěvku něco nehraje, neváhejte se zeptat.
Jsem stále mlád a je mi příjemnější tykání. :)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson