Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 05. 04. 2014 18:03 — Editoval Brzls (06. 04. 2014 18:15)

Brzls
Veterán
Příspěvky: 1033
Škola: MFF UK (15-..., Bc.)
Pozice: Student
Reputace:   66 
 

Tlak způsobený vlastní vahou koule

Zdravím

Mějme kouli o hmotnosti M. Zajímá nás, jak velký je tlak na povrchu koule, způsobený vlastní vahou koule.

Moje řešení:




Je daný postup správný?? Napadá někoho lepší? Kdyby bylo něco nesrozumitelného dovysvětlím.
Děkuji za odpovědi

Edit: Měl jsem spíše říci vlastní hmotností než váhou...

Offline

 

#2 05. 04. 2014 23:17

FliegenderZirkus
Příspěvky: 544
Škola: RWTH Aachen
Reputace:   25 
 

Re: Tlak způsobený vlastní vahou koule

Taky zdravím,

vzhledem k důležitosti tohoto typu úloh v technice existuje celé odvětví mechaniky zvané kontaktní mechanika. Jestli správně rozumím tvojí úloze, tak se bavíme o kontaktu pružné koule a dokonale tuhého poloprostoru. Je to tak?

Za určitých zjednodušujících předpokladů lze odvodit analytické řešení (tzv. Hertzova teorie). Zdrojů k ní je spousta, ale kdyžtak můžu nasměrovat...

Ve většině případů ale analytické řešení schůdné není a použijeme nějakou numerickou simulaci (např. metodu konečných prvků). Tady je odkaz na jeden domácí úkol, který jsem měl právě na simulaci kontaktu, sice válců, ale je podstata je stejná. (Animace běhá jen v Adobe Readeru.)

https://www.dropbox.com/s/hg96x2ic270xsox/Project4.pdf


No a konečně k tvému řešení. Můžeš trochu rozepsat co je to hustota energie pole w? Také mi není jasná analogie mezi elektrostatikou a pružností těles. Proč by něco takového mělo platit? Řešení musí na každý pád záviset na modulu pružnosti materiálu koule a nejspíše i na jeho Poissonově čísle. Zkus to trochu osvětlit, ale bohužel se obávám, že tímhle směrem se k řešení nedobereme...

Offline

 

#3 05. 04. 2014 23:43

FliegenderZirkus
Příspěvky: 544
Škola: RWTH Aachen
Reputace:   25 
 

Re: Tlak způsobený vlastní vahou koule

Ještě doplním něco málo co vím k fyzikální analogii. Některé na první pohled nesouvisející jevy skutečně popisují rovnice stejného tvaru. Napadá mě např.:

1) Kroucení tyče nějakého konstantního průřezu popisuje stejná diferenciální rovnice jako tvar mýdlové membrány nad rámečkem stejného tvaru jako má ta tyč, když z jedné jeho strany má vzduch větší tlak než z druhé. (Snad jsem to nepopletl.)
2) Vedení tepla popisuje stejná rovnice jako molekulární difuzi.
3) Elektrické obvody lze někdy řešit jako soustavy hmotných bodů, pružin a tlumičů.

Toho se dá využít při měření. Např. změřit mechanické napětí uvnitř nějakého materiálu je prakticky nemožné. Ale změřit jak „vysoko“ je mýdlová blána nad nějakým místem jde snadno. Takový postup lze ale použít jen tehdy, když si odpovídají tzv. bezrozměrná čísla toho problému. Např. pro tu difuzi musí platit určité vztahy mezi Nusseltovým, Prandtlovým, Schmidtovým a Scherwoodovým číslem.

Offline

 

#4 06. 04. 2014 10:43 — Editoval Brzls (06. 04. 2014 11:02)

Brzls
Veterán
Příspěvky: 1033
Škola: MFF UK (15-..., Bc.)
Pozice: Student
Reputace:   66 
 

Re: Tlak způsobený vlastní vahou koule

↑ FliegenderZirkus:

Zdravím

K této úloze jsem dospěl při zjednodušeném řešení vzniku hvězd, tudíž moje koule je tvořena hustým plynem.
Jde o to, že ve volném prostoru (vesmír) mám částice tvořící plyn.
Tento plyn má snahu expandovat, kvůli svému vlastnímu tlaku.
Ale zároveň na každou částici působí gravitační síla.
Pokud je vnitřní tlak nízký, gravitace bude táhnout částice do svého středu. Na stanovení kritického vnitřního tlaku, je potřeba zjistit jak velký je tlak způsobený gravitačním polem (to nebude stačit ale je to základ).
Tudíž mě ani nezajímá deformace tělesa, ale pouze jaká síla tlačí jeho povrch do středu.

Prostě mám plyn, který má snahu expandovat, ale gravitace mu to neumožňuje...

Je to stejný princip, jako kdybych měl nabitou mýdlovou bublinu - náboj rozložený na vrstvě tvoří pole, náboj s tímto polem reaguje a v důsledku toho má tendenci se roztahovat - tady mám místo náboje hmotu a ta se přitahuje...

Offline

 

#5 06. 04. 2014 11:00

Brzls
Veterán
Příspěvky: 1033
Škola: MFF UK (15-..., Bc.)
Pozice: Student
Reputace:   66 
 

Re: Tlak způsobený vlastní vahou koule

K té hustotě energie.

Klasická teorie gravitace a elektrostatika jsou postaveny na stejném základu.
Gravitační zákon:
$F=G\frac{Mm}{r^{2}}$

Coulumbův zákon
$F=\frac{1}{4\pi \varepsilon }\frac{Qq}{r^{2}}$

Hustota v elektrostatice.
V diskrétním případě se energie soustavy bodových nábojů rovná
$W=\frac{1}{2}\sum_{}^{}\varphi _{i}Q_{i}$

V modelu spojitě rozloženého náboje

$W=\frac{1}{2}\int_{}^{}\varphi\cdot  \varrho  dV$

Kde integrace probíhá přes celý prostor. Jenže za hustotu náboje můžu dosadit z Gaussova zákona, integrál pak rozepsat a nakonec dojdeme ke tvaru
$W=\frac{1}{2}\varepsilon \int_{}^{}|\vec{E}|^{2}dV$

To nás vede k definici hustoty energie jako w=1/2*epsilon*E*E

Jelikož intenzita pole lze v gravitaci definovat napsorto stejně jako v elektrostatice, a Gaussův zákon taktéž, tak můžeme celý postup aplikovat i pro gravitační pole.


Pokud chci poloměr té koule stlačit o nekonečně malou hodnotu dr tak na to spotřebuji práci
$dW=Fdr=pSdr=pdV$

Což vede k přírůstku energie
$dE=wdV$

Ze zachování energie se tyto veličiny musí rovnat atd.

Offline

 

#6 06. 04. 2014 18:59

FliegenderZirkus
Příspěvky: 544
Škola: RWTH Aachen
Reputace:   25 
 

Re: Tlak způsobený vlastní vahou koule

↑ Brzls:

Tak to mě skutečně nenapadlo, že máš na mysli kouli plynu kdesi ve vesmíru. :) „Tlak způsobený vlastní vahou koule“ jsem si vyložil jako tlak mezi pevnou podložkou a pevnou koulí v gravitačním poli Země. S tímhle bohužel neporadím, snad někdo z kolegů.

Offline

 

#7 06. 04. 2014 20:53

Brzls
Veterán
Příspěvky: 1033
Škola: MFF UK (15-..., Bc.)
Pozice: Student
Reputace:   66 
 

Re: Tlak způsobený vlastní vahou koule

↑ FliegenderZirkus:

Jasný já si to potom uvědomil že sem to zformuloval špatně

Offline

 

#8 06. 04. 2014 21:46

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: Tlak způsobený vlastní vahou koule

↑ Brzls: Ahoj....o rovnovahe medzi gravitaciou a expandujucimi silami nieco aj tu http://astronomia.zcu.cz/hvezdy/charakt … -a-teplota

Offline

 

#9 07. 04. 2014 17:02

Brzls
Veterán
Příspěvky: 1033
Škola: MFF UK (15-..., Bc.)
Pozice: Student
Reputace:   66 
 

Re: Tlak způsobený vlastní vahou koule

↑ pietro:
Děkuji
Oni zkoumají gravitaci ve středu koule, zatím co já na povrchu. Výsledky se liší akorát o násobek, tudíž si myslím, že pro hrubý řádový odhad v mém modelu lze uplatnit i můj výsledek...

Offline

 

#10 07. 04. 2014 22:14

medvidek
Moderátor
Místo: Praha
Příspěvky: 860
Reputace:   53 
 

Re: Tlak způsobený vlastní vahou koule

↑ Brzls:
Ahoj,
gravitace uprostřed koule je přece nulová, ne?

Offline

 

#11 08. 04. 2014 20:13

Brzls
Veterán
Příspěvky: 1033
Škola: MFF UK (15-..., Bc.)
Pozice: Student
Reputace:   66 
 

Re: Tlak způsobený vlastní vahou koule

↑ medvidek:
Já chtěl říci tlak ne gravitace :)

Offline

 

#12 08. 04. 2014 22:23

medvidek
Moderátor
Místo: Praha
Příspěvky: 860
Reputace:   53 
 

Re: Tlak způsobený vlastní vahou koule

↑ Brzls:
OK, mohl jsem si domyslet a nevyrývat :o)

Ale stejně by mě zajímalo, jak to s tou koulí myslíš. Budeme-li uvažovat nestlačitelnou kapalinu, uprostřed koule bude tlak nejvyšší a směrem k povrchu bude klesat až k nule. V případě stlačitelného média vznikne sféricky symetrický objekt s největší hustotou i tlakem uprostřed. Myslím ale, že o povrchu takového objektu nelze mluvit, dokud nebude nějakým rozumným způsobem definován. Teoreticky může být až v nekonečnu.

Offline

 

#13 09. 04. 2014 17:41

Brzls
Veterán
Příspěvky: 1033
Škola: MFF UK (15-..., Bc.)
Pozice: Student
Reputace:   66 
 

Re: Tlak způsobený vlastní vahou koule

↑ medvidek:

Tak ten model je opravdu zjednodušený. Vlastně se jedná o část třetí úlohy z IPhO 2012 z Estonska.
Celá úloha je víceméně jen o tom, udělat hrubé odhady.

Máme stlačitelný plyn, který zabírá konečný prostor (první zjednodušení) a to tak, že tvoří kouli o daném poloměru r0.

Ten se začne smršťovat (důsledek gravitace). V určitém okamžiku se přestane smršťovat, a máme ODHADNOUT poloměr, při kterém se to stane. V rámci tohoto hrubého řádového odhadu víme, že máme uvažovat že tlak se v kouli nemění, teplota také ne.

Zjednodušující fakt, že ani hustota se nemění beru jako rovnocenný s předpokladem že se tlak nemění ( nezpůsobí mnohem větší odchylku od reality než ten fakt že ten tlak je stejný)

v autorském řešení píšou, že je možno postupovat úvahou jakou jsem zvolil já (dál nerozebírají) a jelikož to jejich původní řešení by mě nenapadlo, tak chci to svoje dotáhnout do konce. Oni hustotu odhadli tak, že má stejný tvar k jakému jsem dospěl já, kromě faktoru 1/6. Jenže takový odhad by mě nikdy nenapadl, proto jsem se k němu musel nějak dopracovat.


Takže když to shrnu, můj model je následující - Máme kouli o daném poloměru tvořenou plynem, tlak i teplota je všude stejná (z toho usuzujem že i hustota je všude stejná) a ptám se jak velká síla (resp tlak) nutí kouli smršťovat. Jelikož zkoumám smršťování (změna poloměru), tak zkoumám tlak na povrchu koule.


v další úvaze bych určil jak velký tlak nutí plyn expandovat a tyto tlaky bych porovnal...

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson