Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 21. 03. 2009 22:51

marnes
Příspěvky: 11191
 

Obor iracionálních čísel

Dobrý večer všem. I já mám dotaz. Existuje samostatně obor iracionálních čísel??
V různých literaturách se názory liší. Nejčastěji N,Z,Q,R,C ale už jsem našel i I. Moje uvádějíci učitelka, nyní už v zaslouženém důchodu mě před I varovala, že to samostatně obor není a novej kolega zase tvrdí že ano. Změnilo se něco?? Děkuji za odpověď


Jo. A na začátku vás zdravím.

Offline

 

#2 21. 03. 2009 23:06

jarrro
Příspěvky: 5465
Škola: UMB BB Matematická analýza
Reputace:   303 
Web
 

Re: Obor iracionálních čísel

podľa mňa ak sa berie obor ako množina tak samozrejme množina všetkých iracionálnych čísel existuje,ale ak sa obor myslí napr.akože prirodzené čísla s nulou sú počty predmetov alebo prvkov množín,celé čísla sú rozdiely prirodzených,racionálne čísla podiely celých reálne a komplexné tvoria so sčítaním a násobením pole tak asi nič podobné pre množinu iracionálnych čísel neplatí,preto sa neberie ako obor to je len môj názor berte to prosím s veľkou rezervou


MATH IS THE BEST!!!

Offline

 

#3 21. 03. 2009 23:22

lukaszh
Místo: Bratislava
Příspěvky: 2314
Reputace:   37 
 

Re: Obor iracionálních čísel

↑ marnes:
V škole na strednej som videl zápis pre množinu iracionálnych čísel $\mathbb{I}$. Otázkou je, ako sa chápe. Môže to byť buď
$\mathbb{I}=\mathbb{R}\backslash\mathbb{Q}$
alebo
$\mathbb{I}=\mathbb{R}$
Keď si zoradíme číselné obory, tak
$\mathbb{N}\subset\mathbb{Z}\subset\mathbb{Q}\subset\mathbb{R}\subset\mathbb{C}$
Toto je to, čo pre číselné obory platí. Každý nasledujúci je nadmnožinou predchádzajúcich, teda obsahuje všetky predošlé čísla + niektoré nové. Napríklad Q obsahuje všetky celé čísla + "zlomky". Čo je vlastne I to je len rozdiel množín R a Q. Ak by sme označili I ako nadmnožinu Q, teda "zlomky" + iracionálne čísla, tak
$\mathbb{N}\subset\mathbb{Z}\subset\mathbb{Q}\subset\mathbb{I}=\mathbb{R}\subset\mathbb{C}$
Iná možnosť nastať nemôže.
Ja osobne pre iracionálne čísla (iba iracionálne) používam $\mathbb{R}\backslash\mathbb{Q}$


"The mathematical rules of the universe are visible to men in the form of beauty."
John Michel

Offline

 

#4 22. 03. 2009 12:47

marnes
Příspěvky: 11191
 

Re: Obor iracionálních čísel

↑ lukaszh:
Děkuji všem za odpovědi. Taky zůstanu u toho, že iracionální čísla jen doplňují obor racionálních do reálných.


Jo. A na začátku vás zdravím.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson