Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 19. 05. 2014 18:54

maver
Příspěvky: 216
Reputace:   
 

Pravděpodobnost

Prosím o vysvětlení rozdílu výpočtu v těchto dvou podobných případech:

Případ 1:
Je 30 výrobků, 3 jsou vadné. Vybíráme 5 ks, jaká je pravděpodobnost, že bude MAX. 1 vadný.

Případ 2:
Je 30 výrobků, 3 jsou vadné. Vybíráme 5 ks, jaká je pravděpodobnost, že bude ALESPOŇ 1 vadný.

Děkuji.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) gadgetka)

#2 19. 05. 2014 19:53

gadgetka
Příspěvky: 8562
Škola: Gymnázium Nové Město na Moravě (1985)
Pozice: maminka
Reputace:   462 
 

Re: Pravděpodobnost

Ahoj, maximálně jeden vadný znamená, že buď není žádný výrobek vadný nebo jeden je vadný; alespoň jeden vadný znamená že vadný je jeden výrobek nebo 2 nebo tři.


Nejsem učitelka, proto matematiku neučím, ale přímo ji řeším...

Offline

 

#3 19. 05. 2014 20:16

maver
Příspěvky: 216
Reputace:   
 

Re: Pravděpodobnost

↑ gadgetka:

no ano, tahle část je mi jasná ;).

Ale mám obecně problém sestavit výpočetní algoritmus. Ten jeden případ je z učebnice a ten druhý záměrně mnou zaměněný, abych viděla, jaký je rozdíl v sestavování postupu výpočtu.

Offline

 

#4 19. 05. 2014 21:16

Oxyd
Příspěvky: 614
Škola: MFF UK, teoretická informatika
Pozice: Student
Reputace:   31 
 

Re: Pravděpodobnost

První příklad: Celkem je $\binom{30}{5}$ možností, jak vybrat pět výrobků. Vybrat pět bezvadných výrobků jde $\binom{27}{5}$ způsoby (protože máš celkem 27 bezvadných). Vybrat právě jeden vadný výrobek můžeš tak, že vybereš jeden z těch tří vadných (3 způsoby) a k němu čtyři bezvadné ($\binom{27}{4}$ způsobů). Dohromady je P(max 1 vadný) = P(žádný vadný) + P(právě jeden vadný) = $\frac{\binom{27}{5}}{\binom{30}{5}} + \frac{3 \cdot \binom{27}{4}}{\binom{30}{5}}$.

Druhý příklad: P(aspoň jeden vadný) = 1 - P(žádný vadný) = $1 - \frac{\binom{27}{5}}{\binom{30}{5}}$.


Mýlím se častěji, než bych chtěl. Pokud vám v mém příspěvku něco nehraje, neváhejte se zeptat.
Jsem stále mlád a je mi příjemnější tykání. :)

Offline

 

#5 19. 05. 2014 23:54

maver
Příspěvky: 216
Reputace:   
 

Re: Pravděpodobnost

↑ Oxyd:

Takže se předpokládá, že všechny správné výrobky + alespoň jeden vadný = 1

V druhém případě jsi řešil pravděpodobnost doplňkem proto, že by vypisování "alespoň jeden vadný výrobek" bylo zbytečně složité (podmínka graduje: buď jeden nebo dva nebo tři vadné výrobky)?

Jak by to ale vypadalo, kdybychom nepoužili doplňku, ale analogického postupu, jako v prvním případě?

Offline

 

#6 20. 05. 2014 00:03

Oxyd
Příspěvky: 614
Škola: MFF UK, teoretická informatika
Pozice: Student
Reputace:   31 
 

Re: Pravděpodobnost

maver napsal(a):

↑ Oxyd:

Takže se předpokládá, že všechny správné výrobky + alespoň jeden vadný = 1

No, ano. Logicky jsou to přece doplňky – ať vybereš jakýchkoliv pět výrobků, buď tam nebude žádný vadný nebo tam nějaký vadný bude – nic jiného se stát nemůže.

V druhém případě jsi řešil pravděpodobnost doplňkem proto, že by vypisování "alespoň jeden vadný výrobek" bylo zbytečně složité (podmínka graduje: buď jeden nebo dva nebo tři vadné výrobky)?

Jak by to ale vypadalo, kdybychom nepoužili doplňku, ale analogického postupu, jako v prvním případě?

Ano, bylo by toho hodně na vypisování. Když to chceš počítat analogicky, můžeš počítat P(aspoň jeden vadný) = P(právě jeden vadný) + P(právě dva vadné) + P(právě tři vadné). Tohle ti stačí, protože víš, že vadné jsou jenom tři výrobky, tedy P(právě čtyři vadné) = 0, protože ze tří špatných výrobků nemůžeš vybrat čtyři špatné. Podobně P(právě pět vadných) = 0, atd.


Mýlím se častěji, než bych chtěl. Pokud vám v mém příspěvku něco nehraje, neváhejte se zeptat.
Jsem stále mlád a je mi příjemnější tykání. :)

Offline

 

#7 20. 05. 2014 00:08 — Editoval maver (20. 05. 2014 00:14)

maver
Příspěvky: 216
Reputace:   
 

Re: Pravděpodobnost

Alternativně Druhý případ????????

jeden vadný = $\frac{\binom{27}{5}}{\binom{30}{5}}      + \frac{\binom{27}{4}}{\binom{30}{5}}$


dva vadné  = $\frac{\binom{27}{5}}{\binom{30}{5}}      + \frac{\binom{27}{3}}{\binom{30}{5}}$

tři vadné = $\frac{\binom{27}{5}}{\binom{30}{5}}      + \frac{\binom{27}{2}}{\binom{30}{5}}$

ANEBO ---------------------------------------------------------

alespoň 1 vadný = $\frac{\binom{27}{5}}{\binom{30}{5}}   + \frac{\binom{27}{4}}{\binom{30}{5}} + \frac{\binom{27}{3}}{\binom{30}{5}} + \frac{\binom{27}{2}}{\binom{30}{5}}$

Offline

 

#8 20. 05. 2014 00:51

Oxyd
Příspěvky: 614
Škola: MFF UK, teoretická informatika
Pozice: Student
Reputace:   31 
 

Re: Pravděpodobnost

To se mi moc nezdá. Tím „jeden vadný“ myslíš „právě jeden vadný“ nebo „nejvýš jeden vadný“?

Ať tak či onak, máš to špatně. Vybrat právě jeden vadný výrobek a čtyři bezvadné jde $3 \cdot \binom{27}{4}$ způsoby. Vybrat právě dva vadné a tři bezvadné jde $3 \cdot \binom{27}{3}$ způsoby. Vybrat právě tři vadné a dva bezvadné jde $1 \cdot \binom{27}{2}$ způsoby, to tam máš správně.


Mýlím se častěji, než bych chtěl. Pokud vám v mém příspěvku něco nehraje, neváhejte se zeptat.
Jsem stále mlád a je mi příjemnější tykání. :)

Offline

 

#9 20. 05. 2014 09:04

maver
Příspěvky: 216
Reputace:   
 

Re: Pravděpodobnost

↑ Oxyd:

Vracím se ke tvé větě: "P(aspoň jeden vadný) = P(právě jeden vadný) + P(právě dva vadné) + P(právě tři vadné)." Tomu rozumím. Ale pak jsi napsal, jen 1x možnost právě 3 vadné.

Dalo by se pochopit: 3x P(právě jeden vadný), 3x  P(právě dva vadné) a 3 x P(právě tři vadné).
Nebo by se dalo pochopit: 3x P(právě jeden vadný), 2x  P(právě dva vadné) a 1 x P(právě tři vadné).

Ale 3x 3x 1x nechápu.

Offline

 

#10 20. 05. 2014 11:17 — Editoval gadgetka (20. 05. 2014 11:19)

gadgetka
Příspěvky: 8562
Škola: Gymnázium Nové Město na Moravě (1985)
Pozice: maminka
Reputace:   462 
 

Re: Pravděpodobnost

To není třikrát ve významu třikrát, ale ${3\choose 1}$ a ${3\choose 2}$... ;)
Vybíráš 1 výrobek ze tří vadných, dva výrobky ze tří vadných a v poslední řadě tři výrobky ze třech vadných, což je ${3\choose 3}$ ... a to je ta jednička... ;)


Nejsem učitelka, proto matematiku neučím, ale přímo ji řeším...

Offline

 

#11 20. 05. 2014 15:15

maver
Příspěvky: 216
Reputace:   
 

Re: Pravděpodobnost

↑ gadgetka:

Děkuji moc oběma, nyní je mi toto jasné.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson