Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 23. 06. 2014 22:45

koza.p
Příspěvky: 27
Reputace:   
 

Reflexivně tranzitivní uzávěr relace, uspořádání, svaz

Zdravím všechny.
Čeká mě zkouška a nějak týpu s tímto příkladem:

//forum.matweb.cz/upload3/img/2014-06/55691_p%25C5%2599%25C3%25ADklad.jpg

když si graf nakreslím, vím, že musím přikreslit smyčky (reflex.) Ale jak zařídím tranzitivitu? Jak jí zařídím v zápisu matice sousednosti?.
A pak uspořádání - pokud už budu mít uzávěr, je to reflexivní i tranzitivní. A při nakreslení není žádná hrana obousměrná, takže je už i antisymetrický? A nebo lze uplatnit i podmínka, že je relace uspořádání, když je graf acyklický? (stačí to?)
A nakonec netuším, jak zjistit svaz a případně Booleovu algebru. Zas z obrázku? Jak mám  hledat sup a inf všech prvků? Nějak si to na grafovém příkladě neumím představit jako na "normálních" relacích (jako mn. inkluze, dělitelnost atd.).

Díky moc za rady.

Offline

 

#2 24. 06. 2014 12:46

kompik
Místo: Bratislava
Příspěvky: 355
Škola: FMFI UK
Pozice: ucitel
Reputace:   54 
 

Re: Reflexivně tranzitivní uzávěr relace, uspořádání, svaz

koza.p napsal(a):

A nakonec netuším, jak zjistit svaz a případně Booleovu algebru. Zas z obrázku? Jak mám  hledat sup a inf všech prvků? Nějak si to na grafovém příkladě neumím představit jako na "normálních" relacích (jako mn. inkluze, dělitelnost atd.).

Keďže máme konečnú množinu prvkov, ak to bude zväz, tak by mal mať najväčší prvok aj najmenší prvok. (Lebo v zväze existujú supréma aj infima konečných množín.)

Podľa zadanej matice vyzerá, že 4 bude najväčší prvok. (Máme šípky 5->4, 3->4, 1->3->4, 2->3->4.)

Najmenší prvok by mohol byť 5. (5->1, 5->2, 5->1->3, 5->4.)

Takže sa oplatí skúsiť si nakresliť obrázok tak, že 4 dáme na spodok a 5 navrch.

Mne to vychádza takto:

Code:

 4
 |
 3
 /\
1 2
 \/
 5

Toto vyzerá byť zväz. (Majú ľubovoľné dva prvky najmenšie horné ohraničenie?)

Ale asi to nebude Booleova algebra? (Neexistuje komplement ku 3.)

Samozrejme, je to za predpokladu, že som si to správne nakreslil.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson