Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 20. 08. 2014 21:31

Benyykl
Zelenáč
Příspěvky: 20
Škola: SOU Liberec
Pozice: student
Reputace:   
 

Dimenzování hybridních systémů fotovoltaika-vítr

Potřeboval bych pomoct vyřešit tuto úlohu:

http://oze.tzb-info.cz/8747-dimenzovani … taika-vitr

Jde o dimenzování hybridního systému fotovoltaika-vítr, jde o to v jakém poměru se má rozložit výkon do fotovoltaických panelů a kolik do větrného generátoru.


Děkuji za připadnou pomoc

Offline

 

#2 21. 08. 2014 09:19 — Editoval jelena (21. 08. 2014 09:26)

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Dimenzování hybridních systémů fotovoltaika-vítr

Zdravím,

jde o úlohu z praxe? Nebo pro jiné účely - jaké? V odkazu je použita technika lineárního programování pro řešení optimalizačních úloh (po fóru máme více takových témat i s odkazy). Pro obrázek 3 je využito grafické řešení - obdobně. Poměr F/V pro bod "Hybrid" by vycházel z hodnot souřadnic bodu "Hybrid" po ose x a po ose y. Musela bych ale podrobněji projít článek a označení. Konkrétní hodnoty ale v textu nevidím. Všechno je poměrem.

Lze, prosím, dotaz upřesnit - co je jeho účelem a jaký se očekává výstup? Děkuji, přesunu do Zajímavé Fyziky.

Offline

 

#3 25. 08. 2014 11:15 — Editoval Benyykl (25. 08. 2014 14:35)

Benyykl
Zelenáč
Příspěvky: 20
Škola: SOU Liberec
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Dimenzování hybridních systémů fotovoltaika-vítr

Dobrý den,

ano je to úloha z praxe jde mi o to že si chci navrhnout hybridní elektrárnu, to jest kombinaci fotovoltaických panelů a větrného generátoru, ale nevím v jakém poměru mám rozložit výkon mezi oba generátory při nějakém konstantním příkonu.

Tak já bych to tedy popsal na konkretním příkladu.
Mám spotřebič, který má příkon třeba 500W a budu ho mít každý den zapnutý 16 hodin, to znamená že denní příkon, který potřebuji je 8Kw. Měsíčně = 248Kw, Ročně = 2976Kw.

No a teď bych potřeboval vědět jak tu hybdirní elektránu mám nadimenzovat kolik tedy Kw mám dát do panelů a kolik do větrného generátoru. K tomu by měli posloužit ty nerovnice.

Další hodnoty bych vám tedy dodal.
Roční úhrn slunečního záření, průměrná rychlost větru v mé lokalitě, účinnost kolektoru atd..

Offline

 

#4 26. 08. 2014 11:48

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Dimenzování hybridních systémů fotovoltaika-vítr

↑ Benyykl:

Zdravím a děkuji za upřesnění.

Pro takové schematické řešení a velmi hrubý odhad by postačilo mít data pro soustavu nerovnic označených (5), tedy d - průměrná spotřeba, W, S - průměrné sezonní - letní a zimní - charakteristiky jednotlivých zdrojů (podrobně - viz čl.). Potom řešení soustavy poskytne plochu vyšrafovanou šedou barvou.

Ale takový výstup bych považovala za velmi hrubý odhad, který by nedával žádnou garanci pro skutečnou energetickou soustavu (technickou a ekonomickou stránku problému neznám). Vidím však, že problém je zřejmě populární, tak snad se do technického řešení zapojí někdo z kolegů, kdo o tom více ví. Pokud jen chcete vyřešit soustavu na dodaných podkladech, tak to by šlo.

Zdárné budování přeji.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson