Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Ahoj,
toto téma je míněno vážně, i když to tak nemusí vypadat. Tedy:
Mějme klasickou plastovou lahev - zde je nejlepší lahev o objemu 1.5 např. od neperlivé vody. Taková lahev má na svém dně pět malých "výstupků" nebo chcete-li "nožiček" na kterých stojí. Zajímavé je ji sledovat, pokud je prázdná a nepatrně ji vychýlíme z polohy, kdy stojí, a pak ji pustíme- láhev se začne komíhat tam a zpět a pokud ji nevychýlíme moc, tak po nějakém čase opět v klidu stojí. Je zajímavé sledovat jednotlivá komíhání - (*) velikost výchylky závisí na tom, zda se láhev přehoupne přímo na jednu z pěti nožiček a nebo mezi ně. Např. se dokonce může stát, že "přepadne" nikoli při prvním komihnutí, ale až při druhém nebo při třetím (to závisí na (*)).
Mohlo by však dojít i k situaci, kdy se láhev zhoupne na jednu z nožiček poněkud "šikmo" - a díky tomu se na této nožičce poněkud "otočí" a tedy se nebude komíhat v jedné přímce. A dokonce by se mohlo stát, že by se tímto způsobem mohla začít pobyhovat "cik-cak" vpřed. Tedy pomocí vhodného počítečního impulsu a případně pomocí vhodného počtu nožiček by mohlo dojít k tomu, že by se sama přesunula na nějakou vzdálenost - a s případným relativně malým dodáváním energie by se takto mohla přemístit i na větší vzádlenost. To by bylo možné použít i na větší objekty než jen na lahev.
Spíše než nějaká konkrétní otázka by měl tento text sloužit jako prostor pro diskusi a názory nad výše uvedeným tématem (zejména nad druhým odstavcem). Tak třeba toto téma někoho zaujme.
Offline
To by bylo možné použít i na větší objekty než jen na lahev.
To by asi nešlo, protože fyzikální zákony nejsou symetrické vůči změně měřítka.
EDIT: Kamenné sochy na měkkém podloží budou nejspíš výjimkou.
Offline
↑ check_drummer:
Dobrý den.
Vzdáleně mi to připomíná "rozpochodování" soch moai na Velikonočním ostrově.
Offline
↑ check_drummer: Ešte k pochodovaniu v mikrosvete
kinezin video
kinezin wiki
Offline
KennyMcCormick napsal(a):
To by asi nešlo, protože fyzikální zákony nejsou symetrické vůči změně měřítka.
Ahoj, a jak to souvisí s naší otázkou?
Offline
Děkuji za reakce.
Ještě mě napadlo, že takto by bylo možné trasnportovat předměty tak, že bychom je "nastavili" shora válcem o velké hmotnosti, která by byla soustředěna nahoře - a pak by bylo snadnější válec "rozkomíhat" - ovšem nesmělo by se to přehnat, protože pak by ho nebylo snadné udržet aniž by spadl.
Ano, ty sochy na Velikonočních ostrovech mě také napadly, ale až dodatečně, nebyla to primární motivace tohoto příspěvku. :-)
Offline
No, dat by sa to teoreticky dalo, ale je to strasne citlive (milimeter mimo a katastrofa) a dopady na inu nozicku nie su pruzne zrazky ani zdaleka, takze dost neefektivne energeticky. Osobne by som uprednostnil zdvihnutie alebo kotulanie.
Offline
check_drummer napsal(a):
KennyMcCormick napsal(a):
To by asi nešlo, protože fyzikální zákony nejsou symetrické vůči změně měřítka.
Ahoj, a jak to souvisí s naší otázkou?
Znamená to, že tentýž proces ve větším měřítku nebude tak efektivní.
Představ si například, že bys postavil robota 10x většího než člověk a řešil, jak ho nejlépe rozpohybovat. Kdybys mu dal lidské proporce, lidský způsob chůze a stejně stavěnou kostru jako mají lidé, robot by se okamžitě rozpadl na kousky.
Analogicky, z toho, že pozorujeme, že do láhve stačí lehce ťuknout, aby "chodila", neznamená, že je dobrý nápad se stejný "pohon" snažit přeškálovat na přepravu větších nákladů.
EDIT: Smazána poslední věta komentáře.
Offline
Preco?
Proč by se takový robot rozpadl? Protože zatímco hmotnost (a tedy tlakové/tahové síly) rostou se třetí mocninou rozměru, plocha (průřez čehokoliv) roste s druhou mocninou. Tudíž napětí v materiálu je přímo úměrné tomu, kolikrát se všechny rozměry objektu zvětšily. Velmi zhruba řečeno.
Ale to už se dostávám mimo původní téma.
Offline
↑ KennyMcCormick:
Cize to je technicke - materialove.
Ja som povodnu ulohu bral akoze riesime pohyb pevneho telesa.
Offline
Cize to je technicke - materialove.
V podstatě ano, ale často je zbytečně komplikované hledat materiál, který takový tah/tlak vydrží, jen kvůli tomu, abychom se nemuseli vzdát původního nápadu, který jsme dostali, když jsme sledovali chování nějakého malého předmětu.
Ale ty už jsi vlastně předtím psal, že by to bylo energeticky neefektivní, takže spolu vlastně souhlasíme.
Offline