Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 07. 04. 2009 19:33

Nattramet
Místo: HK
Příspěvky: 73
Pozice: RD
Reputace:   
 

Z příjmaček na VŠ ...

Ahoj,
příjmačky byly až primitivní, hrozně lehké příklady ... Ale byla tam jedna slovní úloha, určitě velmi lehká, ale já fatk nevím, jak na ni :-)

Máme jistou zásobu zrní, která slepicím vystačí na 56 dní. Ta samá zásoba by prasatům vystačila pouze na 8 dní. Budu li krmi slepice i prasata zárověň, tou samou (jednou) zásobou, na kolik dnů mi bude stačit? ...

Buď je to hodně trapné a je to jen 56:8=7 a nebo je v tom chyták, ale se svými zkušenostmi na střední hledám ve všem chytáky ...
Možnosti byly- 2, 4, 5, 6, 7 .... A též nechápu, jaktože správná odpověď neleží v intervalu od 8 do 56 (otevřeném) ...

Předem díky ...

(váhala jsem, do které kategorie tuto úlohu, zřejmě možná i pro děti ze ZŠ, napsat, nakonec jsem dala VŠ, protože tohle je úloha ze včerejších příjmaček) :-)


Čísla ovládají vesmír (Pythagoras)

Offline

 

#2 07. 04. 2009 19:40

lukaszh
Místo: Bratislava
Příspěvky: 2314
Reputace:   37 
 

Re: Z příjmaček na VŠ ...

Ja by som to riešil takto. Rýchlosť je z fyziky podiel s/t, kde teraz pod dráhou chápem kvantitu - zrno. Teda si vyšíslim rýchlosť jedenia pre jednotlivé zvieratá:

Zrno jedia spolu, preto spoločná rýchlosť je súčet vypočítaných rýchlostí:
$v=v_{\rm{slepice}}+v_{\rm{prase}}=\frac{\rm{zrno}}{56}+\frac{\rm{zrno}}{8}=\frac{\rm{zrno}+7\cdot\rm{zrno}}{56}=\frac{\rm{zrno}}{7}$
Odtiaľ je t = 7.


"The mathematical rules of the universe are visible to men in the form of beauty."
John Michel

Offline

 

#3 07. 04. 2009 19:43

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Z příjmaček na VŠ ...

1/56 + 1/8 = 8/56. Takže 7 dní. Z intervalu 8-56 to být nemůže, zamysli se nad tím a uvidíš.

Offline

 

#4 07. 04. 2009 20:08

Nattramet
Místo: HK
Příspěvky: 73
Pozice: RD
Reputace:   
 

Re: Z příjmaček na VŠ ...

↑ lukaszh:

děkuji, tak nějak se mi to snažila vysvětlit amtikářka na chodbě, ale spěchaly jsme obě, takže jsem to moc nepobrala ...
Díky :-)


Čísla ovládají vesmír (Pythagoras)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson