Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 15. 12. 2007 17:52

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Struktura fóra

Mám tu jeden velmi troufalý návrh pro admina: nestálo by za to změnit strukturu fóra? Třeba nějak takto:

NIŽŠÍ MATEMATIKA (základní škola)
- výpočty
- geometrie

VYŠŠÍ MATEMATIKA (střední+vysoká škola)
- výrazy
- rovnice a nerovnice
- kombinatorika a pravděpodobnost
- analytická geometrie
- teorie čísel
- syntetická geometrie
- limity,derivace
- integrály
- lineární algebra
- algebraické struktury

OSTATNÍ
- fyzika
- funkcionální programování
- nápady a připomínky

Nechci říct, že by současné rozdělení bylo špatné - člověk ví, na kterou školu chodí, takže přesně ví, kam svůj dotaz zařadit (většinou :) ), u rozdělení na oblasti by s tím mohl být problém. Strukturu, kterou matematika má, lze jen velmi těžko rozdělit dost hrubě na to, aby bylo jasné, co kam patří a přitom dost jemně na to, aby se v tom daly rozumně hledat podobné problémy.


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

  • (téma jako nevyřešené označil(a) jelena)

#2 15. 12. 2007 19:48

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Struktura fóra

Nápad dobrý, ale vidím pár problémů:

— Co se stávajívími příspěvky? Abych je třeba ručně přeřazoval do nových tématů… To se asi shodneme, že nepůjde. Nebo je zahodit úplně? Nechat je tady aktivní by nešlo, mátlo by to nově příchozí tazatele.
— Stála by ta změna za to? Respektive – komu by to pomohlo? Jak sám říkáš, v tuto chvíli více méně každý je schopen najít správnou kategorii. Málokdy se stává, že je něco mimo a když, tak decentně. Integrály v sekci „základní škola“ jsem neviděl. Naopak když to rozdělím jak navrhuješ, lidi by to podle mě jenom mátlo. „Patří můj problém do teorie čísel nebo výrazů?“ Vysokoškolák si s tím asi poradí, nižší ročníky by mohly mít problémy. Já sám třeba pořád ještě nevím, co spadá pod „analytickou geometrii“, nějak se mi to vždycky pletlo :-). Chápu význam třeba v tom, že Marian (tuším) má rád sumy, tak by koukl do kategorie sumy, odpověděl by tam a nemusel by hledat sumy někde jinde. Ale IMHO tu není zase tolik nových příspěvků denně, aby to nešlo i za současného stavu.

Podle vzoru „nerýpej do toho, co funguje“ nejsem té změně nakloněný. Navíc mě teď napadá, že podobně – jak navrhuješ – je rozložena Matematika a docela často se mi stávalo, že jsem nevěděl, kam některý článek zařadit (hlavně ze sekce „čísla“ a „ostatní“). Doteď si myslím, že je ta navigace vyřešena blbě, ale zároveň mě nenapadá, jak to vyřešit jinak. Je tam moc málo článků na to, abych to rozdělil na škola → téma → článek a příliš moc článků na to, abych tam nechal jen škola → článek.

Názory ostatních jsou vítány :-).


2+2=4

Offline

 

#3 15. 12. 2007 22:42

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: Struktura fóra

Souhlasím s Lukee , žáci se takhle lépe orientují. Rozhodně bych příspěvky, které už ve foru jsou nezahazovala.Dá se už na některé příspěvky odkazovat. Ivana


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#4 16. 12. 2007 09:27 — Editoval Lishaak (16. 12. 2007 09:28)

Lishaak
Veterán
Místo: Praha
Příspěvky: 763
Reputace:   
Web
 

Re: Struktura fóra

Lukee napsal(a):

Já sám třeba pořád ještě nevím, co spadá pod „analytickou geometrii“

Já taky ne :-) Podle mě nic takového jako analytická geometrie ani neexistuje :-)

Lukee napsal(a):

Marian (tuším) má rád sumy, tak by koukl do kategorie sumy, odpověděl by tam a nemusel by hledat sumy někde jinde.

Tak tohle mě fakt dostalo.  Marian má rád sumy, :-)))) Mě osobně se zas třeba líbí produkty :-). Kdo by něvěděl, to je tady tohle:

$\prod_{i=1}^N x_i$


Nothing in the world that's worth having comes easy.
Always do what you are most afraid of.

Offline

 

#5 16. 12. 2007 10:03

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: Struktura fóra

Jo, byl to jen takový návrh... vím, jako místo k řešení nových úloh funguje fórum skvěle, ale říkal jsem si, že jak tu přibývá úloh, tak některé časem "zapadnou" a nikdo se k nim nevrátí, přestože se chystá poslat podobnou úlohu nebo napsat odpověď, která tu už jednou byla a stačilo by na ni odkázat. Sice tu funguje vyhledávání příspěvků, ale když člověk neví, jakými slovy byla úloha formulovná, tak ji nemusí najít...

Ale Lukee má pravdu. Dalo by to spoustu práce a bylo by tu dost zmatených uživatelů.


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#6 16. 12. 2007 11:30

Saturday
Einstein
Příspěvky: 813
Škola: MFF UK
Reputace:   
Web
 

Re: Struktura fóra

Podle mě má Lukee pravdu v tom, že pokud někdo napíše dotaz, tak na něj dostane odpověď. Kondr však mířil k něčemu trochu jinému - je dost tu topiců, které jsou kvalitní a přitom se nevyužívají tolik, jak by mohly.

Mě napadlo přidání štítků - čeho se topic týká, možností je víc, jak to udělat, třeba přidat jeden input box, kam by se to mohlo napsat (to by mělo být nejméně pracné),...

ale chápu, že před zkouškami a se spoustou zápočtovek to půjde těžko...


Lasciate ogni speranza. | Podílí se na Encyklopedii Fyziky (http://fyzika.jreichl.com) | Oblíbený IT projekt http://online-domain-tools.com

Offline

 

#7 16. 12. 2007 11:48

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Struktura fóra

Lishaak napsal(a):

Já taky ne :-) Podle mě nic takového jako analytická geometrie ani neexistuje :-)

Tohle mám chápat jak? Analytická geometrie.


@Saturday: Mně spíš napadlo, že bych to forum prošel a nejzajímavější vlákna odkázal na konci příslušných článků na hlavním webu. Ale má to zase dvě nevýhody – musel bych to vždycky všechno dělat ručně a navíc tam nemám moc VŠ matematiky, takže vlákna z VŠ matematiky by stejně zůstala ladem.

Ale ty štítky jsou dobrý nápad, to by možná šlo! :-)


2+2=4

Offline

 

#8 16. 12. 2007 12:03

Saturday
Einstein
Příspěvky: 813
Škola: MFF UK
Reputace:   
Web
 

Re: Struktura fóra

Analytickou geometrií se myslí například rovnice přímky, kružnice, elipsy, hyperboly, paraboly, ... a úlohy s tím spojené.


Lasciate ogni speranza. | Podílí se na Encyklopedii Fyziky (http://fyzika.jreichl.com) | Oblíbený IT projekt http://online-domain-tools.com

Offline

 

#9 16. 12. 2007 12:15 — Editoval jelena (16. 12. 2007 14:51)

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Struktura fóra

Jsem systematicka a poradkumilovna :-) zejmena, kdyz to zaridi nekdo jiny, umim to ocenit - pochvalou, jak jinak :-)

Je zde opravdu hodne kvalitnich jak obsahove, tak i co do upravy prispevku (uz jsemjmenovala, koho tim myslim, ale zas aby na nekoho nepozapomnela) a je velka skoda, kdyz se pouzije pouze jednou.

Na druhou stranu je tady hodne prispevku kvantitnich (mam na mysli svoje dila) a uz docela se ztracim v prehledu ve smyslu - "to se uz resilo" - nejsou ale nejzajimavejsi, spis takove standardy.

Pokud forum vydrzi do dalsiho skolniho roku (coz mu moc preji!!), tak se nam spousta veci bude opakovat a co s tim udelame?

Mozna pro trochu inspirace - jak jinak, opet Vychod :-) tam mam www.prepody.ru ktery se zameruje pouze na matematiku studijni a jine vedy (opet studijni) a temer ke kazdemu tematu maji prilepeno "typove ukoly a vzory reseni". Ale tam se tim, myslim, nekdo primo zivi. A dost striktne sekaji kazdeho, kdo v otazce nenaznaci alespon kousek vlastni snahy. 

Tady dost citelne chybi nekdo na VS statistiku a pravdepodobnost - neznate nekoho, kdo by byl ochotny se zapojit?

Jinak pro zarazeni, kdo co ma rad - to je myslim zrejme, mam primo hruzu z matematiky diskretni a nemusim linearni algebru. Moje soukrome pozorovani rika, ze je to dano i povahou :-)

Je mi jasne, ze kazdy dalsi krok bude vyzadovat velkou trpelivost a spoustu casu od tvurce celeho webu.

Jo, jeste, at nezapomenu - tady je napad od kolegy: umisteni on-line kalkulatoru z wims na stranky http://matematika.havrlant.net/forum/vi … php?id=800 tak se podivejte, zda je to vhodne.

Editace - a mozna by se hodil koutek "Materska skolka" - tam bychom trpelive vysvetlovali zasadu, ze kdyz nekdo prida rozsahlou sbirku prikladu, tak by neskodilo alespon v jednom z prispevku rici neco ve smyslu "prosim" "dekuji" nebo tak neco - viz dnesni prirustek prispevku na VS. Ale opet je to dano moji povahou a absolvovanim kvalitni materske skolky na Vychode :-) Proto nebudu na tvurce prispevku drza i kdybych chtela.

Offline

 

#10 16. 12. 2007 13:03

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Struktura fóra

Je pravda, že tady je spousta zajímavých témat, která by stála za to nějakým způsobem zvýraznit. Inspirace z východu taky není špatná. Mohli bychom jenom založit úplně novou sekci „vzorové příklady“, která by mohla mít klidně takovou strukturu, jakou tady navrhuje Kondr a tam bychom mohli přesunout nejzajímavější vlákna z jiných částí fora (a zamknout je). Je to jednoduché na provedení a budeme mít jistotu, že v těch částí budou jen ty nejzajímavější vlákna. Nevýhoda je jasné, nebude se to dělat samo – těžší na správu… (třeba oproti těm štítkům)

Se strukturou hlavního fora se mi nechce hýbat alespoň do doby, než bude přísun nových témat fakt neadekvátní, což snad zatím není.


2+2=4

Offline

 

#11 16. 12. 2007 14:03

Lishaak
Veterán
Místo: Praha
Příspěvky: 763
Reputace:   
Web
 

Re: Struktura fóra

jelena napsal(a):

Tady dost citelne chybi nekdo na VS statistiku a pravdepodobnost - neznate nekoho, kdo by byl ochotny se zapojit?

Co se mysli tim, ze citelne chybi? Ja jsem tady moc dotazu na VS pravdepodobnost nevidel. Ja bych se klidne zapojil do cehokoli, co se tyka VS statistiky a pravdepodobnosti, ale sam jsem tady na zadny takovy dotaz nenarazil.

jelena napsal(a):

Jinak pro zarazeni, kdo co ma rad - to je myslim zrejme, mam primo hruzu z matematiky diskretni a nemusim linearni algebru.

Diskretni matematika a kombinatorika, to je nejkrasnejsi cast matematiky. Zadne prilis nekonecne male veliciny, nepredstavitelne mnoziny (treba takove Cantorovo diskontinuum apod.) a hlavne, je tam hodne tech sum a produktu :-)))


Nothing in the world that's worth having comes easy.
Always do what you are most afraid of.

Offline

 

#12 16. 12. 2007 15:06

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Struktura fóra

Pri Lishaak, zdravim  - co tohle: http://matematika.havrlant.net/forum/vi … php?id=686 a bylo tam jeste par prispevku s praktickym pouzitim. Pokud projdes VS temata, tak neni toho moc, mas pravdu, ale vesmes zustava bud neodpovezeno, nebo s nejakym naznakem odpovedi, nejde to vubec srovnavat s rozsahem jinych odpovedi, to uznas.

K dalsi poznamce - to bychom se dostali ke stejne kvalitni debate, jako je v MF Dnes "Steak nebo salat?" Idealni varianta pochopitelne oboje, ze? :-) Ale ted to nebudu rozebirat, nebot bych tim narusila myslenku napadu na zdokonalovani fora.

Offline

 

#13 17. 12. 2007 22:46

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Struktura fóra

Oká, zkusíme se nějak odrazit z místa. Jako nejlepší se mi v tuto chvíli jeví možnost, kterou jsem naznačil posledním příspěvkem. Založil bych úplně dole sekci „vzorové příklady“ a postupně bych tam přesouval vhodné starší vlákna. Strukturu bych dal stejnou, jakou tady napsal Kondr. Budeme tak mít po kupě a hezky setřízené (skoro) všechno kvalitní, co se tady objevilo. Souhlasíš, člověče? Nebo má někdo ještě nějaký nápad, který by tento předčil ve všech směrech? Ještě bych rád připomněl, že při tomto postupu mi může pomoci kolega Kondr, bude-li mít někdy chu?, což osobně považuji za velké plus! :-)


2+2=4

Offline

 

#14 17. 12. 2007 23:10

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: Struktura fóra

No když s tím Kondr začal otravovat, tak s tím taky rád pomůže :) Plnou silou ale asi až bude mít po zkouškách...

@Jelena: já jsem pro steak a k tomu teorii čísel s trochou lineární algebry :)


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#15 30. 08. 2008 18:21

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Struktura fóra

Zdravím vás :-)

vrchol drzosti - citovat sebe sáma, ale:

citát z prosince 2007: Pokud forum vydrzi do dalsiho skolniho roku (coz mu moc preji!!), tak se nam spousta veci bude opakovat a co s tim udelame?


Vydrželo a dokonce nám přibylo takových kvalitních kolegů (úpřímný obdiv a srdečný pozdrav)

no, a co tedy s tim uděláme?

Offline

 

#16 30. 08. 2008 19:21

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Struktura fóra

Když už jelena obnovila toto téma, tak přispěju svým názorem.

Když se podívám na hlavní stránku fóra, tak celá sekce vzorové příklady má o mnoho méně příspěvků než střední/vysoká škola a přitom jí je věnováno mnohem víc místa. Názvy témat ve vzorových příkladech jsou velmi obecná, takže pokud chci poradit, tak radši napíšu vlastní odpověď, než bych se v těch tématech hrabal. Osobně tedy ve vzorových příkladech nevidím velký přínos. Řešením by mohlo být témata přejmenovat, aby lépe vystihovaly co obsahují, jsem si ale vědom toho, že námaha na to vynaložená by nepřevýšila přidanou hodnotu. Vzorové příklady by podle mě byly mnohem užitečnější, kdyby fungovaly následovně:

Někdo chce poradit s příkladem, který se typově vyskytuje velmi často. Kdyby se to dělalo jako doposud, tak se mu odpoví a pak téma přesune do vzorových příkladů v téměř nezměněné podobě. Navrhuji ale, aby člověk, který bude chtít odpovědět, napsal do vzorových příkladů způsob jak tyto příklady řešit obecně a ukázal na zadaném příkladu konkrétní postup. Tématu by dal co nejvýstižnější, nejkonkrétnější název. Tazatele by pak pouze odkázal na dané téma ve vzorových příkladech.

Kategorie střední a vysoká škola jsou naopak přeplněny. Většinu příspěvků ale tvoří nepříliš zajímavé příklady například k přijímačkám a ke zkouškám, zajímavější věci v nich brzy zapadnou. Tyto sekce bych nechal tak jak jsou pro účely standardních příkladů. Počítalo by se s tím, že co se tam dá, tak nevadí když časem zapadne. Byl bych ale pro vytvoření nové kategorie, kam by se dávaly zajímavější věci - zajímavé příklady (jako třeba ty prázdninové), nebo nějakým způsobem přínosné diskuze...

Toto je samozřejmě pouze můj názor, jsem tu poměrně nový, takže můj vhled do struktury fóra nemusí být tak dobrý jako u jiných zasloužilých přispěvatelů :-)

Offline

 

#17 18. 08. 2010 12:03

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Struktura fóra

Zdravím vás,

jelikož vážený Moderátor kolega Kondr připomíná, že se nezadržitelně přibližuje čas jablek, obnovím toto téma a přesunu sem náměty kolegy Spybot(a), za které děkuji.

Spybot napsal(a):

Zdravím,

1) "konstruční úlohy zde řešeny" jsou uvedeny v Odkazech, jen jsem založila samostatné téma (upravený seznam), také doufajic, že budete přidávat své seznamy (hodně řešite s kolegou BakyX). Asi jsem měla poprosit o opravu odkazu na nové téma, tak tedy prosím.

2) Odkaz na "LaTeX písek" snad může být přidán sem

Za "užitečné vzorce" se také přimlouvám.

Jinak je zde hodně informačně bohatých a užitečných témat, nějaký systém však asi je velmi obtížné vymyslet.

Přilepena témata (na úvod sekcí) asi nejsou moc vidět a ze zkušenosti s VŠ kolegy mám pocit, že ani tomuto textu příliš nerozumí. Zda by pomohla přímo "okna" nebo nějaké vzory, nebo také tvrdá ruka, že se nebude reagovat, pokud nesplní určité náležitosti, to nevím.

Tu kolegové maji Сервисы а po rozkliknutí okna, do kterých se má vkládat a pod oknem vzor vložení. Ale jestli to není příliš vysoký servis?

Asi tato debata nepatří do "Přivolej" - odkažte, prosím nějaké téma, kde se bude případně pokračovat. A navíc není pátek.

Děkuji.

Zareagujem teda tu. Co sa tyka pridavania novych uloh, tak sice nemam nijaky uceleny zoznam ci zbierku, z ktorej mozem cerpat, pozriem sa na to. Rovnako ako na ulohy, ktore su neuplne vyriesene.

Co sa tyka tem Vzorce a Konstrukcie (su tam len dve VS ulohy, inak SS), navrhoval by som, aby sa premiestnili (a nasledne zvyraznili - uz su tak zvyraznene ulohy na prijimacky) do Strednej resp. Zakladnej skoly. Chapem, ze valna vacsina ludi, ktori si sem pridu len po vyriesenie ulohy, ich odignoruje, no iste by sa nasli mnohi, ktori by ich vyuzili. Mam jednoducho pocit, ze tym temam by sa pacilo viac tam. Myslim, ze je stale vacsia sanca, ze na ne clovek narazi, ked budu zvyraznene v SS, nez ked budu niekde na 8. stranke s tym, ze je na ne v inej teme odkazane. Ze je tu vela informacne bohatych tem nepochybujem, no predsa len, ked sa uz vytvori nejaky obsiahlejsi zoznam, mal by byt na specialnom, dobre viditelnom mieste.

Ale tak teda neviem, je to len navrh, neovplyvam tu ziadnymi pravomocami, urobte si ako uznate za najlepsie.

Ohledně neomezených možností váženého Velitelství nemám pochyb, ovšem nevím, v jakém rozsahu mužeme požadovat ještě větší systematizaci, než byla pro nás zabezpečována.

Mám pocit, že něco rozsahlejšího by muselo přesahovat rámec dobrovolných aktivit - a to je obtížně řešitelné. Nebo ne?

Děkuji.

Offline

 

#18 21. 08. 2010 10:58

jarrro
Příspěvky: 5465
Škola: UMB BB Matematická analýza
Reputace:   303 
Web
 

Re: Struktura fóra

ahojte nedalo by sa v zobraziť mé príspevky zoradiť príspevky podľa času kedy prispel prihlásený užívateľ ? a nie podľa času kedy prispeli druhí? snáď sa chápeme


MATH IS THE BEST!!!

Offline

 

#19 21. 08. 2010 11:17 — Editoval BrozekP (21. 08. 2010 11:19)

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Struktura fóra

↑ jarrro:

Jestli se nepletu, tak tahle funkce už tu je, jen je trochu skrytá. Jdi do hledání, do pole "Hledání podle autora" vyplň své uživatelské jméno a klikni "Odeslat". Je to to, co hledáš?

Dělat to nějak "přístupněji" by bylo příliš náročné.

(A příště prosím do správného tématu, když už jsem to tady pročistlil. Tohle se struktury fóra netýká.)

Offline

 

#20 21. 08. 2010 11:31

jarrro
Příspěvky: 5465
Škola: UMB BB Matematická analýza
Reputace:   303 
Web
 

Re: Struktura fóra

aha hľadať autor triediť podľa čas príspevku zobraziť príspevky díky a prepáč nevšimol som si prečistenie ešte včera sa tu rozoberalo zvýraznenie témat koniec OT


MATH IS THE BEST!!!

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson