Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 24. 01. 2015 17:43

marnes
Příspěvky: 11191
 

Biologie - pravděpodobnost

Dobrý den. Byl jsem požádán o výpočet příkladu za b) , kde za a) bylo dodáno autorem
O biologii toho moc nevím, mé řešení je intuitivní. Mohl by mi někdo řešení ověřit či poslat odkaz studijní literatury?

Předpokládejme vcelku vzácný druh recesivního mentálního defektu u člověka, jehož alela je přítomna s četností 0,2 v obci A, ale nepřítomna v obci B stejné velikosti.
a) Je-li populace ve vesnici A v rovnováze, jaký podíl obyvatel bude mít recesivní defekt?
b) Kdyby obce A a B představovaly jednotnou populaci s neomezenými sňatky, jaký podíl lidí v této jediné nové populaci bude vykazovat recesivní defekt při rovnováze?

Panmiktická populace - platí pro ni rovnováha alel (genů) a rovnováha jedinců

rovnováha alel            p (četnost dominantní alely) + q (četnost recesivní alely) = 1
rovnováha jedinců      p^2 +  2pq + q^2 = 1

a)  0,8 + 0,2 = 1     
     0,8^ 2  +  2 x 0,8 x 0,2  +  0,2^2 = 1   
     4% obyvatel mají tento defekt

b) A když se dají obě stejné populace dohromady, kolik to bude procent?
Moje úvaha je taková, že když spojím vesnici B k A, tak se  četnost alely změní na 0,1. Pak
0,9^ 2  +  2 x 0,1 x 0,9  +  0,1^2 = 1
1% obyvatel má tento defekt ( vycházím z odpovědi a) 4% že je 0,2^2.100%)

Předem děkuji za reakce


Jo. A na začátku vás zdravím.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson