Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#26 08. 11. 2015 22:47

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Důkaz věty nejkratší vzdálenosti dvou bodů

↑↑ Eratosthenes:
Tak to potom ano. Vypadá to, že kdybychom to jako axiom nepřijmuli, tak bychom mohli definovat různé jiné metriky, kde už by to tvrzení nemuselo platit...


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#27 08. 11. 2015 23:52 — Editoval Jenda358 (09. 11. 2015 00:00)

Jenda358
Příspěvky: 443
Škola: MFF UK
Pozice: student
Reputace:   31 
 

Re: Důkaz věty nejkratší vzdálenosti dvou bodů

Zdravím v tématu.

Jako studentovi MFF UK je mi jasné, že není možné, aby matematika byla na všech školách budována stejně precizně jako na matfyzu. Už třeba jen z časových důvodů by to prostě nešlo, a proto jsem ochoten leccos překousnout.

Definice typu "Křivka je v jedné rovině ležící objekt, u kterého můžeme změřit jen délku" je ale na mě příliš.

Děkuji Eratosthenesovi za vnesení matematiky do tématu. Ještě bych rád něco doplnil:

Zvolíme-li na $\mathbb{R}^{n}$ standardní eukleidovskou metriku (budu ji značit $\varrho $), pak je přirozené definovat délku úsečky AB jako $\varrho (A,B)$ a délku lomené čáry jako součet délek dílčích úseček. Eukleidovská metrika splňuje (jako ostatně každá metrika) trojúhelníkovou nerovnost, a tedy je zřejmé, že ze všech lomených čar spojujících dva různé body A, B má nejmenší délku právě úsečka AB.

Pokud jde o pojem křivky, tak ten není v matematice ustálen – v různých oblastech se používají různé definice. Jedna z nejběžnějších je následující:
Křivkou v $\mathbb{R}^{n}$ rozumíme jakoukoli množinu bodů $\varkappa \subset \mathbb{R}^{n}$, pro kterou existuje spojité zobrazení (ve smyslu standardní eukleidovské topologie) $f:[0,1] \rightarrow \mathbb{R}^{n}$ takové, že $f([0,1])=\varkappa $.
Poznamenávám, že interval $[0,1]$ může být v definici ekvivalentně nahrazen intervalem $[a,b]$ pro jakákoli reálná čísla $a<b$.

Z této definice hned plyne, že křivka je vždy souvislá kompaktní množina (neboli kontinuum), přičemž kompaktnost je v $\mathbb{R}^{n}$ ekvivalentní se současnou uzavřeností a omezeností (resp. totální omezeností).

V tomto směru tedy tato definice celkem odpovídá naší intuitivní představě křivky. V jiných ohledech se však velmi liší, nicméně to už bych asi odbočoval od tématu.

Délku křivky je přirozené definovat jako supremum množiny délek lomených čar aproximujících danou křivku (jsem líný to psát formálně, tak doufám, že je jasné, co mám na mysli).

Z takovéto definice je hned jasné, že nejkratší křivkou spojující dva různé body v $\mathbb{R}^{n}$ je právě úsečka.

Offline

 

#28 09. 11. 2015 01:02

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Důkaz věty nejkratší vzdálenosti dvou bodů

Jenda358 napsal(a):

Délku křivky je přirozené definovat jako supremum množiny délek lomených čar aproximujících danou křivku

Ahoj, přirozené je to ovšem dle mého proto, že úsačka je "přirozeně" nejkratší spojnice dvou bodů. Takže vlastně je v té definici délky křivky "skryto", že úsečka je nejkratší spojnicí dvou bodů... Pokud bychom hypoteticky připustili, že tomu tak není (a v jiných geometriích to tak být nemusí), pak si nejsem jist, zda by uvedená definice splnila očekávání...
Někdy se délka definuje pomocí pokrytí kruhy (kolulemi) daného poloměru r, hledá se co nejmenší počet kruhů a r se následně limitně "pošle" k 0. (Píšu to dost volně, ale snad je to jasné.) Tahle definice má dle mého výhodu, že neuvažuje úsečky ani jiné útvary - a tedy appriori nepředpokládá nějakou nejkratší spojnici.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#29 09. 11. 2015 01:13

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Důkaz věty nejkratší vzdálenosti dvou bodů

↑↑ Eratosthenes:
Ono by to ani nebylo nutné brát jako axiom, stačí definovat d pomocí analytické geometrie jako $d(X,Y):=\sqrt{(x_1-x_2)^2+(y_1-y_2)^2}$ ($X:=[x_1,y_1]$, $Y:=[x_2,y_2]$) a pak je ovšem snadné ten axiom dokáztat jako větu. Ty jdeš na to opačně a pak asi z těch axiomů vyvodíš zde uvedený tvar d (což ale pro důkaz té věty, kterou tu zkoumáme, není nutné znát).


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#30 09. 11. 2015 01:16

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Důkaz věty nejkratší vzdálenosti dvou bodů

Jenda358 napsal(a):

Z takovéto definice je hned jasné, že nejkratší křivkou spojující dva různé body v $\mathbb{R}^{n}$ je právě úsečka.

To sice je, ale není na první pohled jasné, že je to jediná nejkratší spojnice.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#31 09. 11. 2015 06:49

Eratosthenes
Příspěvky: 2592
Reputace:   132 
 

Re: Důkaz věty nejkratší vzdálenosti dvou bodů

↑ check_drummer:

>> kdybychom to jako axiom nepřijmuli, tak bychom mohli definovat různé jiné metriky

Kdybychom to jako axiom nepřijali, nebyla by to metrika.

>>To sice je, ale není na první pohled jasné, že je to jediná nejkratší spojnice.

Jak komu:

výrok A: Bod leží na úsečce.
výrok B: Vzdálenost je rovna součtu.

Axiom: A <=> B

Tedy   A' <=> B'

Výrok B':  Vzdálenost není rovna součtu.

A možnost, že je vzdálenost menší, vylučuje trojúhelníková nerovnost.

Co je na tom nejasného


Budoucnost patří aluminiu.

Offline

 

#32 09. 11. 2015 10:48

Jenda358
Příspěvky: 443
Škola: MFF UK
Pozice: student
Reputace:   31 
 

Re: Důkaz věty nejkratší vzdálenosti dvou bodů

check_drummer napsal(a):

Jenda358 napsal(a):

Z takovéto definice je hned jasné, že nejkratší křivkou spojující dva různé body v $\mathbb{R}^{n}$ je právě úsečka.

To sice je, ale není na první pohled jasné, že je to jediná nejkratší spojnice.

To záleží na tom, co přesně máš na mysli tím "na první pohled".

Délku úsečky AB jsem definoval jako $\varrho (A,B)$, kde $\varrho$ je standardní eukleidovská metrika. Délku lomené čáry jsem definoval jako součet délek dílčích úseček. Délku křivky jsem pak definoval jako supremum délek lomených čar křivku aproximujících.
Z těchto definic a z vlastností eukleidovské metriky $\varrho$ dostaneme důkaz požadovaného zcela zadarmo.


Co se týče jiných definic délky křivky, tak máš samozřejmě pravdu, že Hausdorffova míra (je-li to to, co jsi měl na mysli) nám může posloužit lépe než mnou uvedená definice. Mou snahou však nebylo podat co nejuniverzálnější definici, ale spíše ukázat jeden ze způsobů, jak toto vlákno precizovat.

Offline

 

#33 09. 11. 2015 19:23

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Důkaz věty nejkratší vzdálenosti dvou bodů

↑ Jenda358:
Myslím, že když se snažíme ukázat, že úsečka je nejkratší spojnicí, tak není vhodné definovat délku křivky pomocí úseček... Jinak na vše ostatní se ta definice hodí výborně.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#34 09. 11. 2015 20:10

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Důkaz věty nejkratší vzdálenosti dvou bodů

Eratosthenes napsal(a):

↑ check_drummer:
>>To sice je, ale není na první pohled jasné, že je to jediná nejkratší spojnice.

Jak komu:

Tady jsem komentoval důkaz kolegy Jenda358, nikoli Tvůj předchozí.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#35 09. 11. 2015 20:14

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Důkaz věty nejkratší vzdálenosti dvou bodů

Eratosthenes napsal(a):

>> kdybychom to jako axiom nepřijmuli, tak bychom mohli definovat různé jiné metriky

Kdybychom to jako axiom nepřijali, nebyla by to metrika.

Šlo mi o to uvažovat takový systém axiomů, který dostatečně "věrně" popisuje Eukleidovský prostor, ale který explicitně (nebo téměř explicitně) netvrdí, že nejkratší spojnicí dvou bodů je úsečka. Ono to ale stejně půjde asi snadno dokázat z jakéhokoli systému axiomů popisující metriku v eukleidovském prostoru. (Viz ta "pythagorejská" metrika.)


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#36 09. 11. 2015 22:36

Jenda358
Příspěvky: 443
Škola: MFF UK
Pozice: student
Reputace:   31 
 

Re: Důkaz věty nejkratší vzdálenosti dvou bodů

check_drummer napsal(a):

↑ Jenda358:
Myslím, že když se snažíme ukázat, že úsečka je nejkratší spojnicí, tak není vhodné definovat délku křivky pomocí úseček... Jinak na vše ostatní se ta definice hodí výborně.

To, že důkaz je s mou definicí zcela triviální, přece ještě není důvod, abychom se té definici vyhýbali.
Určitě by se dala vymyslet spousta alespoň trochu smysluplných definic délky křivky, přičemž s některými by byl důkaz triviální a s jinými třeba velmi obtížný.
Chápu, co ti na mojí definici vadí, avšak podstatné je, že ta definice je opravdu matematickou definicí a důkaz diskutovaného tvrzení není jen tak nějaká snůška zamlžených úvah, ale opravdový matematický důkaz. A to bylo také cílem mého vstupu do této diskuse.
Když tu někdo podá korektní důkaz s využitím jiné definice (třeba té, o které ses zmínil výše), budu samozřejmě rád.

Offline

 

#37 10. 11. 2015 01:13

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Důkaz věty nejkratší vzdálenosti dvou bodů

↑ Jenda358:
Tady už se spíš než korektním důkazům věnujeme tomu, jak zvolit axiomy a definice, aby vystihovaly naše představy. Zde jsme tedy narazili na to, že intuitivně chápeme úsečku jako nejkratší spojnici dvou bodů - a proto na základě toho definujeme délku křivky jako "limitu" (resp. supremum) délek lomených čar. To je v pořádku - ovšem pokud se začneme ptát, zda je opravdu nejkratší vzdálenost dvou bodů úsečka, tak musíme délku křivky definovat jinak (třeba těmi kruhy) (a nebo to obejít jako Erathostenes a definici křivky nepotřebujeme) - no ale pak lze ukázat, že vlastně obě definice jsou ekvivaletní (možná v nějakých patologických případech nejsou...) a tedy se můžeme pak šťastně vrátit k původní definici s lomennou čarou a zabili jsme tak dvě mouchy jednou ranou.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#38 10. 11. 2015 01:47

vanok
Příspěvky: 14455
Reputace:   741 
 

Re: Důkaz věty nejkratší vzdálenosti dvou bodů

Ahoj ↑ check_drummer:,
V starych knihach (19te 20te storocie) geometrie vdaka pojmu uhla sa ukaze ze v trojuholniku proti uhlu najvädcej miery je najvädcia strana trojuholnika. To staci tiez na dokaz trojuholnikovej nerovnosti.
Ty co poznas historiu geometrie, vies nam  povedat, ako riesil  tento problem Euklides?


Srdecne Vanok
The respect, the politeness are essential qualities...and also the willingness.
Do not judge the other one.
Ak odpovedam na nejaku otazku. MOJ PRINCIP NIE JE DAT ODPOVED ALE UKAZAT AKO SA K ODPOVEDI DOSTAT

Offline

 

#39 10. 11. 2015 23:05

Jenda358
Příspěvky: 443
Škola: MFF UK
Pozice: student
Reputace:   31 
 

Re: Důkaz věty nejkratší vzdálenosti dvou bodů

check_drummer napsal(a):

↑ Jenda358:
pokud se začneme ptát, zda je opravdu nejkratší vzdálenost dvou bodů úsečka

Jádrem našich neshod bude asi odlišné chápání toho, co znamená "opravdu". Možná máš dosti odlišný názor na souvislost matematiky s reálným světem. Já od matematiky apriorně neočekávám, že mi dá odpovědi na otázky týkající se povahy věcí kolem nás (netvrdím, že ty ano, jen vysvětluji svůj přístup). Proto mi také nepřijde nic špatného na tom, když definuji délku křivky tak, jak jsem ji definoval.
Pokud bych ale chtěl důkaz nebo alespoň náznak důkazu toho "opravdu" (v takovém tom hlubším smyslu), pak se rozhodně také nespokojím s definicí délky křivky přes aproximace lomenými čarami.

Abych to shrnul: já zkrátka apriorně nepovažuji za pravdivé či nepravdivé tvrzení, že nejkratší spojnicí dvou bodů v rovině je úsečka. Počkám, až mi někdo dá potřebné definice (nebo si je udělám sám), a pak to buď dokážu, nebo vyvrátím (nebo si nebudu vědět rady :D). Nic víc, nic míň.

Offline

 

#40 14. 11. 2015 14:36

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Důkaz věty nejkratší vzdálenosti dvou bodů

↑ Jenda358:
Ahoj. Je potřeba volit definice a axiomy tak, aby byly "v souladu" se zkoumaným problémem. Z tohoto pohledu je definice přes "kruhy" vhodnější než definice přes "lomenné čáry".


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson