Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 24. 05. 2009 01:49

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Neznáte nějakou (českou) knihu o matematicích?

Docela rád bych si přečetl něco o slavných matematicích. Existuje u nás nějaká kniha zabývající se tímto tématem? Nehledám publikaci, kde by byl rozbor všech vět včetně důkazů, které vymyslel ten a ten matematik, spíš něco populárně-naučného co jde číst třeba ve vaně :-).


2+2=4

Offline

  • (téma jako nevyřešené označil(a) halogan)

#2 24. 05. 2009 03:07

xxsawer
Příspěvky: 196
Reputace:   
 

Re: Neznáte nějakou (českou) knihu o matematicích?

↑ Lukee:

Co třeba tohle:
http://ecx.images-amazon.com/images/I/51GA6382NCL._SS500_.jpg
http://www.amazon.com/Notable-Mathemati … amp;sr=1-1

nebo tohle:
http://www.amazon.com/Remarkable-Mathem … pd_sim_b_1

Jinak ve vaně se dají číst i lepší věci, třeba Leo čtení :))

Offline

 

#3 24. 05. 2009 10:03 — Editoval halogan (24. 05. 2009 10:50)

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Neznáte nějakou (českou) knihu o matematicích?

Mám pro tebe několik informací, nejprve ty anglické:

1) Existuje BBC dokument The Story of Maths. Je celkem zajímavý, ale dosti populárně naučný.

2) Na Amazonu najdeš určitě dost knih (viz výše), ale zkus také hledat přímo "The Story of Maths" - není to spojené s tím dokumentem, ale najde to dalších pár knih.

3) Nakladatelství Dokořán - nabízejí spoustu kvalitních knih o matematice. Ať už jsou to knihy od Simona Sigha (o velkém třesku, velké fermatově větě) nebo jiné. Já četl Problémy pro třetí tisíciletí, což je vysvětlení 7 největších matematických problémů 21. století. Dále vypadá, že z moderní matematiky tam je Odsud až do nekonečna a zajímavě vypadá Příštích padesát let. Jsem si na 80 % jistý, že mají i něco o obecné historii matematiky (kromě té humoresky o egypťanech), ale nemůžu to najít, po snídani se ještě podívám.

4) Až půjdu do knihovny na Opatově, tak ti řeknu, jak se tebou hledaná česká kniha jmenuje. Mají totiž jednu (většinou) skladem a je to taková starší kniha, už ale vůbec nevím, jak se jmenuje. (Nemyslím teď tu od Dokořán, o té si nejsem jist. Tahle opravdu je, jen neznám název.)

Takže tak, snad jsem alespoň trochu pomohl.

Edit: Tak jsem si prošel databázi knihovny a vypadá to, že to bude kniha buď od Bečváře nebo Bečvářové s názvem "Historie matematiky". Co jsem tak googlil její název pro kontrolu, tak jsem nalezl zajímavou stránku - http://www.math.muni.cz/~sisma/history/liter.html

Nechť slouží.

Offline

 

#4 24. 05. 2009 11:42

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Neznáte nějakou (českou) knihu o matematicích?

Díky všem, jen ty anglické knížky opravdu ne, chci to jako relax čtení, takže žádná námaha s překladem :-).

↑ halogan:
Díky! Z toho už si něco přeberu a vyberu.


2+2=4

Offline

 

#5 24. 05. 2009 16:14

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Neznáte nějakou (českou) knihu o matematicích?

↑ halogan:
V reakci na Twitter: Co sis vybral? :-)


2+2=4

Offline

 

#6 24. 05. 2009 16:54

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Neznáte nějakou (českou) knihu o matematicích?

↑ halogan:
Ten Bečvář je mimochodem ke stažení na http://www.karlin.mff.cuni.cz/katedry/k … ratura.htm


2+2=4

Offline

 

#7 24. 05. 2009 16:59 — Editoval halogan (24. 05. 2009 17:00)

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Neznáte nějakou (českou) knihu o matematicích?

↑ Lukee:

No nakonec jsem zašel do dvou knihkupectví, kde měli zhruba polovinu toho, co jsem tak nějak vybral. Výsledek následující:

Příštích padesát let je zajímavá sonda do budoucnosti, ale platit se mi za to nechtělo. Půjčím si to v knihovně a možná si to koupím až pak.

Plíživý převrat vypadá taky dost lákavě, ale je to celkem bichle a já chci teď něco na oddech. To samé platí o Hraje bůh kostky?.

Úplně nejvíc mě lákala kniha matematická, ale bez matematiky - Umělec a matematik - neboli historie Nicolase Bourbakiho. Tohle téma mi přišlo jako nejzajímavější, ale na Amazonu to má hrozné recenze, že to je chaotické apod. Škoda, těšil jsem se, jak si to koupím.

Nakonec jsem zakoupil knihu nematematickou - Zdraví zabíjí. Pak si půjčím/koupím Velkou Fermatovu větu a mám vystaráno na chvíli.

---

Časem si pořídím ještě průvodce LaTeXem a abych se z toho všeho nezbláznil, tak si ještě na bokovku seženu Průmysl holocaustu.

---

Původně jsem do města jel pro ten LaTeX a něco z matematiky. Odjel jsem akorát s tím zdravím.

---

A k Vánocům si budu přát Balíček knih o českém jazyce :)

-----

Edit: ↑ Lukee: Beru na vědomí, ale to až se budu nudit. Mně stačil ten BBC dokument.

Offline

 

#8 03. 06. 2009 00:30

CzechMan
Místo: Soběšovice
Příspěvky: 33
Reputace:   
 

Re: Neznáte nějakou (českou) knihu o matematicích?

Je  to špatné, nabídka je na pultech knihkupců ohromná a vybrat se dá těžko :)
Dokořán se svými Aliter a ZIP edicemi. I Bod je hezká.
Nádhernou edici podobných knih má také Academia - Galileo, ale tam z té matematiky toho moc není.

Posedlost prvočísly - už né tak jemně o Riemannově hypotéze (jako například v Problémech pro třetí tisíciletí), ale i studenta teorie čísel to pravděpodobně urazí:) Zajímavější je historická část. Počteš si nejen o Bernardu Riemannovi, ale taky o Gaussovi, Dirichletovi, Dedekindovi, Hermitovi, Hilbertovi a Hardym a snad i dalších.

Neúplnost - o Kurtu Gödelovi, snad nejvýznamějším logikovi vůbec. Také tu je jasně vysvětlena myšlena důkazu o neúplnosti. Autorka je absolventkou filozofie, tedy to bere z tohoto pohledu, což je náramná věc. Osobně si vůbec myslím, že matematika a filozofie jsou nejspjatější vědy vůbec:)

Neřešitelná rovnice - Kniha o symetrii. Tedy hodně historie, vznik teorie grup. A velkou část knihy zabírá povídání o Evaristu Galois a Henriku Abelovi, klíčových osobnostech prapočátku grup.

Muž, který věděl příliš mnoho - O Alanu Turingovi, je nadhozený koncept Turingova stroje, ale hlavně tragický život tohoto skvělého matematika. A také se zabývá Turingovými názory na umělou inteligenci, jeho vztahem s Wittgensteinem, počátky počítačů a louskání Enigmy v Bletchley Park.

(na přebalu Umělec a matematik (výše zmíněno) se píše, že Academia plánuje vydání Donal O'Shea - Poincarého domněnka. Název stačí, abych se těšil)

K čtení "o matematicích" bych doporučoval právě tyto:) Přičemž platí, že čím výše jsem knihu v seznamu zmínil, tím více ji doporučuji :)

Jasně, já na těchto knihách dost ulítávám :) Matematika snad není pouze o krásných větách a jejich důkazech.
Významy, osobnosti a jejich matematické či jiné příběhy mají taky své kouzlo. Přesto touto literaturou odborníci opovrhují :)


Paní Schrödingerová říká manželovi: "Erwine, cos' to proboha dělal s tou kočkou? Vždyť je úplně polomrtvá!"

Offline

 

#9 03. 06. 2009 02:22

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Neznáte nějakou (českou) knihu o matematicích?

↑ CzechMan:

U Posledlosti prvočísly je pěkné to dělení na matematickou a historickou část. Škoda, že tuto knihu má někdo v knihovně rezervovanou a budu ji muset vrátit.

Jinak Academia mě dost láká, v pátek se půjdu podívat k nim do knihkupectví na václaváku.

Offline

 

#10 01. 07. 2009 02:18

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Příspěvky: 1850
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web
 

Re: Neznáte nějakou (českou) knihu o matematicích?

↑ halogan:
Existují k tomu The Story of Maths alespoň anglické titulky?


2+2=4

Offline

 

#11 10. 07. 2009 00:08

FliegenderZirkus
Příspěvky: 544
Škola: RWTH Aachen
Reputace:   25 
 

Re: Neznáte nějakou (českou) knihu o matematicích?

Obsáhlé životopisné články jsou na Wikipedii, teda hlavně v angličtině. Nejzajímavější mi připadaj osudy rodiny Bernoulli (Bernoulliů?) byla v ní celá řada matematiků a někde jsem slyšel, že se navzájem moc nemuseli..taková bratrská rivalita

Offline

 

#12 04. 11. 2009 17:45

zoul
Zelenáč
Místo: Boskovice
Příspěvky: 1
Reputace:   
Web
 

Re: Neznáte nějakou (českou) knihu o matematicích?

Překládal jsem pro Academii knihu o Poincarého domněnce od Donala O’Shea, o které tu byla řeč. Rval jsem si nad překladem vlasy, ale text je výborný, rozhodně doporučuju. Kniha právě vychází a do týdne by měla být na pultech.

Offline

 

#13 04. 11. 2009 17:55

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Neznáte nějakou (českou) knihu o matematicích?

Koukám, že když jsem na knihu upozorňoval, mohl jsem tu informaci utrousit i zde. Rozhodně se na ni půjdu podívat, díky za info. ↑ zoul:

Offline

 

#14 23. 06. 2010 09:27

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Neznáte nějakou (českou) knihu o matematicích?

Jen připomínám, že před pár týdny vyšla již potřetí kniha Velká Fermatova věta.

Offline

 

#15 07. 11. 2010 22:58

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Neznáte nějakou (českou) knihu o matematicích?

Není to o matematicích, ale nevzpomněl jsem si na jiné téma, kde jsme probírali literaturu. Pro mě velice zajímavé, protože to vystihuje moji filosofii, pro ostatní možná zbytečnost.

Street-Fighting Mathematics: The Art of Educated Guessing and Opportunistic Problem Solving

Ke stažení z webu nakladatelství, případně nějaké novější materiály z webu předmětu na MIT.

Hezký den přeji.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson