Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 03. 09. 2016 13:55

Lemenex
Zelenáč
Příspěvky: 2
Reputace:   
 

Moc velké číslo

Zdravím,
Mám jeden malý dotaz :)

Pokud mi na kalkulačce vyjde výsledek, který je pro celé zobrazení moc velký a tak vypadá například takto: 3.8785525e+13   

jak zjistím jak vypadá celé číslo?  Děkuji :)

Offline

 

#2 03. 09. 2016 14:58

Lemenex
Zelenáč
Příspěvky: 2
Reputace:   
 

Re: Moc velké číslo

Ještě chci dodat, že vím, že e+13 znamená o kolik míst mám posunout desetinou čárku, ale výsledné číslo stejně neznám protože, když tak udělám dostanu 38785525000000, ty nuly tam nejsou určitě správně, takhle sem tedy pouze zjistil kolik má číslo znaků ale přesné číslo nevim.

Nejlepší by bylo kdyby existoval nějaký online konvertor tohoto zápisu na celé číslo

Offline

 

#3 03. 09. 2016 19:03

Eratosthenes
Příspěvky: 2592
Reputace:   132 
 

Re: Moc velké číslo

↑ Lemenex:

jestliže tvoje kalkulačka má na displeji méně míst než 13, pak přesnou hodnotu celého čísla 3.8785525e+13 bohužel nezjistíš...


Budoucnost patří aluminiu.

Offline

 

#4 05. 09. 2016 01:38

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Moc velké číslo

↑ Eratosthenes:
Ahoj, to není vždy pravda. Lepší kalkulačky mají paměť větší než to, co ve skutečnosti zobrazují. pak stačí zobrazené číslo vhodně transformovat a získat číslice nižších řádů. Např. v našem případě by mohlo pomoci odečíst stejné číslo, které je na displeji.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#5 01. 03. 2017 19:35 — Editoval pursulus (01. 03. 2017 19:36)

pursulus
Příspěvky: 55
Škola: Vysoká škola dopravní Aš–Medzilaborce.
Pozice: DrVěd. Učím lesní zvířata moudrosti matematiky.
Reputace:   
 

Re: Moc velké číslo

↑ check_drummer:Zdravím,

jsem blázen do počítaček, a jako zajímavost uvádím počítačku, která počítá na neomezený počet míst. Není to, bohu žel, fyzický strojek, ale program pro Windows 32bit. Na této počítačce se dá i částečně programovat, a já ji často používám pro její jednoduchost, rychlost a přesnost. (Poznámka: Nemá grafický výstup.) Když si chci ověřiti přesnost kteréhokoli výsledku kromě Wolframovy Mathematicy či podobných výpočetních těles, použiju právě — a teď se konečně dostávám k tomu, o jakou počítačku jde — "Precizní kalkulačku" od Petra Laštovičky, zdarma. Volně ke stažení je na i-stránkách 'petr.lastovicka.sweb.cz/'.

Offline

 

#6 02. 03. 2017 00:10

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Moc velké číslo

Na některých kalkulačkách by v podobné situaci pomohl fígl, že se výpočet zopakuje, ale vstup se poupraví tak, aby vyšlo menší číslo, které se ještě zobrazí bez E.

Ale nejjednodušší bude použít jinou kalkulačku, třeba tu vestavěnou ve Windows.

Samozřejmě je nutné si uvědomit, že výsledky mnoha výpočtů mají nekonečný desetinný rozvoj, takže žádný konečný displej je nezobrazí přesně. Jen na delším bude výsledek přesnější.

Ve druhém přiblížení zjistíme, že ještě více výpočtů má nekonečný polovinný rozvoj a proto některé zobrazené výsledky nemusí mít správných více míst (že není správné poslední, je normální i bez toho:-)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson