Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 02. 10. 2016 09:41

Andrej Irša
Zelenáč
Příspěvky: 2
Škola: živnostník
Pozice: publicista
Reputace:   
 

Vrh roztrhnutej reťaze k pracovníkovi, alebo od neho?

Priznám sa, že matematika nie je mojou silnou stránkou, no tak ako to býva – zasahuje aj do činností, kde som naopak odborníkom. Teraz k veci: Motorové píly majú v spodnej strane hnacej jednotky bezpečnostný prvok, ktorý sa nazýva zachytávač reťaze. Tak ako názov hovorí (a všeobecne sa tvrdí) – účelom by malo byť zachytenie roztrhnutej reťaze, tak aby neprišlo k vrhnutiu k nohám používateľa, alebo osôb za pracovníkom. V reálnej praxi sa mi však nič také neprihodilo, čo potvrdzujú aj tvrdenia ostatných spotrebiteľov. Aj praktický pokus, kde bolo vyvolané roztrhnutie reťaze zámerne potvrdilo, že reťaz je etablovaná hornou časťou v smere od pracovníka a nie k nemu. Zároveň ale je potvrdené, že táto súčiastka  má prevádzkový aj bezpečnostný účinok v prípade zachytenia kúsku dreva, pretože zachytením o zachytávač reťaze dochádza k zabráneniu vniku so priestoru krytu, alebo vrhnutiu proti pracovníkovi. Čiže význam tu je a nejde mi o spochybnenie bezpečnostného účelu ako takého, ale o uvedenie veci na pravú mieru. Matematický výpočet pôsobenia síl by dokázal preukázať, ako to s tým vrhom reťaze (a jej zachytením) v skutočnosti je. Bohužiaľ – to nedokážem. Viem však pripraviť potrebné podklady tak, aby sa to dalo realizovať. Vedel by mi niekto pomôcť?

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson