Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 07. 11. 2016 21:09

krofto
Příspěvky: 99
Škola: Gymnázium Ostrov
Pozice: student
Reputace:   
 

Komplexní sloučeniny

Dobrý večer,
mohu požádat o pomoc s určením oxidačních čísel těchto komplexních sloučenin:
[Cr(NH3)6][Co(CN)6]
Pt(NH3)4][PtCl4]
Nepřipadá mi jednoznačné určení oxidačního čísla centrální částice, protože muze nabývat odlišných oxidačních čísel

Děkuji

Offline

 

#2 07. 11. 2016 21:22

DTBChemie
Příspěvky: 235
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Komplexní sloučeniny

a) [Cr(NH3)6][Co(CN)6]

[Cr(NH3)6] - zde se jedná o nulový ox. stupeň centrálního atomu -  NH3 skupina má 0, celá závorka je 0, takže i Cr bude 0
[Co(CN)6] - CN bude -1 náboj, je 6x , takže -6 bude oxidační číslo. Logicky je potřeba +6, aby závorka byla 0, takže Co je 6!

b) [Pt(NH3)4][PtCl4]

[Pt(NH3)4] - (NH3) je 0 takže i Pt bude 0, protože celá závorka musí být nula, nemá žádný náboj.
[PtCl4] - Cl má ox. číslo -1, takže Cl4 bude -4; Pt tedy musí získat +4 aby mohla být závorka neutrální.

Offline

 

#3 07. 11. 2016 21:24

DTBChemie
Příspěvky: 235
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Komplexní sloučeniny

Ještě dodám - Skupiny neutrální (bez náboje s ox. číslem 0) jsou právě H2O, NH3, CO, NO...

Jelikož ale v závorce [] byly právě tyto skupiny s nulovým nábojem i třeba s Pt, a celá závorka nemá mít žádný náboj, ani prvek v závorce tedy žádným nábojem nebude nabývat. Proto se lze setkat i s nulovým oxidačním stupněm centrálního atomu

Offline

 

#4 07. 11. 2016 21:34

krofto
Příspěvky: 99
Škola: Gymnázium Ostrov
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Komplexní sloučeniny

↑ DTBChemie:
Tady si dovolím oponovat, protože se nejedná o komplexní  neutrální sloučeniny.
A)hexa(kyano)kobaltitan hexaamminchromitý
B)tetrachloridoplatnatan tetraamminplatnatý

Proto nevím, jak tyto oxidačních čísla určit

Offline

 

#5 07. 11. 2016 21:47 — Editoval DTBChemie (08. 11. 2016 00:31)

DTBChemie
Příspěvky: 235
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Komplexní sloučeniny

↑ krofto:
Však ano, ale já popsal jen jednotlivé části molekuly (komplexu) / sloučeniny

a) první část [Cr(NH3)6] je nulová, jak jsem psal
druhá část [Co(CN)6]  - má náboj -III celá závorka, jelikož je to aniontová část molekuly tak bych řekl, že náboj mít musí - popravdě se omlouvám, že jsem hodnotil části sloučenin jako zvlášť a proto mě zmátlo to, že všechny by měli mít 0 náboj, což je hloupost. Takže se omlouvám.
To, proč aniontová část musí mít náboj a jaké náboje a oxidační čísla má mít, popravdě neutším také, jak si odvodit, s tímto musíte(me) počkat na někoho moudřejšího a za mé špatné rady se omlouvám.

přehlédl jsem, že se jedná o komplexní aniont i kationt, nikoliv jen o samostatné sloučeniny komplexu s nulovým oxidačním stupněm centrálního atomu. Popravdě by mě to také zajímalo, tak si počkáme na odpověď a třeba někdo odpoví tobě a zároveň i mě ;)

Offline

 

#6 08. 11. 2016 17:49

Jozka2
Příspěvky: 226
Reputace:   13 
 

Re: Komplexní sloučeniny

↑ krofto:
Když máš názvy, tak z názvu:
Heakyanokobaltitan => Co(III) => [Co(CN)6](3-)
hexaamminchromitý => CR(III) => [Cr(NH3)6](3+) ligand NH3 je bez náboje

V kationtu i aniontu má Pt(II) - -platnatan; -platnatý
[PtCl4](2-); [Pt(NH3)4](2+)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson