Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 07. 01. 2017 14:20

holyduke
Příspěvky: 541
Škola: VUT FSI
Reputace:   51 
 

Elektromagnetická indukce

Ahoj, mám tenhle příklad:

//forum.matweb.cz/upload3/img/2017-01/94910_ind.jpg

Z pravidla pravé ruky si určím směr B. Tedy od nás, což je správná odpověd.

Není mi však jasné, jak daný problém ovlivňuje zadané homogenní magnetické pole a pohyb tyče?

Děkuji

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) holyduke)

#2 07. 01. 2017 18:33

Xellos
Příspěvky: 524
Škola: MFF CUNI, Bc. (13-16)
Reputace:   36 
 

Re: Elektromagnetická indukce

Na tyc posobi Lorentzova sila $\vec{F}=\vec{I}\times\vec{B}l$. Zaroven plati Faradayov zakon - v obvode sa indukuje napatie $u=lvB$, ktore sa da dat do suvislosti s prudom cez Ohmov zakon (ale to by sme potrebovali poznat odpor obvodu); $l$ je dlzka tyce.

V poslednej moznosti si uvedom, ze $B$ je externe generovane, nie indukovane pohybom tyce (ok, nejake indukovane pole tam je, ale to zvykne byt zanedbatelne male a inak sa modeluje ako indukcia v obvode), takze sa nemoze pohybom tyce menit. Situacia by bola ina ak by obvod bol supravodivy - ten indukuje velke pole, presne take aby zostal konstantny indukcny tok, a vtedy by pole rastlo do nekonecna.

Offline

 

#3 07. 01. 2017 20:02

holyduke
Příspěvky: 541
Škola: VUT FSI
Reputace:   51 
 

Re: Elektromagnetická indukce

↑ Xellos:

Ahoj, spíš mi jde o to, že k určení směru B nepotřebuji znát směr pohybu tyče (podle mého postupu). To je dobře?

Offline

 

#4 07. 01. 2017 20:36

Xellos
Příspěvky: 524
Škola: MFF CUNI, Bc. (13-16)
Reputace:   36 
 

Re: Elektromagnetická indukce

Potrebujes poznat aj smer pohybu tyce, aj smer indukovaneho prudu. Pri pohybe opacnym smerom by sa mal otocit smer prudu.

Offline

 

#5 07. 01. 2017 20:59

holyduke
Příspěvky: 541
Škola: VUT FSI
Reputace:   51 
 

Re: Elektromagnetická indukce

↑ Xellos:

Jsem v tom trochu ztracenej... Mohl by jsi mi prosím popsat, jak pomocí pravidla pravé ruky a jiných pomocných pravidel přijdu na ten směr B?

Díky, nějak mi to pořád nění jasný...

Offline

 

#6 08. 01. 2017 01:46

Xellos
Příspěvky: 524
Škola: MFF CUNI, Bc. (13-16)
Reputace:   36 
 

Re: Elektromagnetická indukce

tl;dr krivkovy integral je orientovany

Pravidlo pravej ruky nepouzivam, odovodnil by som si to takto: napatie $u$ vo Faradayovom zakone je v skutocnosti integral elektromotorickej sily (vektor priamo umerny vektoru prudu) pozdlz obvodu v kladnom zmysle, pre prud v kladnom zmysle bude teda lava strana rovnice $u=lvB$ kladna. Na pravej strane je (minus) casova derivacia indukcneho toku, kde $B$ je mag. pole smerujuce hore z papiera; pre konstantne $B$ je tok=B*plocha uzavreta obvodom, a pre dany smer rychlosti bude plocha klesat, takze jej casova derivacia je $-lv$ a s minuskom vpredu sa to vybije. Ked vies ze $u > 0, v > 0$ tak ti vypadne $B > 0$. Ak by sa tyc hybala opacnym smerom, plocha by rastla a Faradayov zakon by bol $u=RI=-lvB$ (stale pre prud $I$ v kladnom zmysle, $B$ smerom hore z papiera).

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson