Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 29. 01. 2017 15:35

hloupyvysokoskolak1
Zelenáč
Příspěvky: 10
Škola: TUL
Pozice: student
Reputace:   
 

Několik otázek k lineární algebře

Ahoj, založim jsem tohle vlákno, abych si urovnal pár věcí a postupů v lineární algebře.

1. Jak najít bázi a dimenzi jádra lineárního zobrazení?
- Řekněme, že máme jádro vyjádřeno maticí např. 4x4. Pokud to chápu správně, udělám soustavu rovnici rovnajicích se nule, zapíšu do matice, kterou upravím do schodovitého tvaru a ze zbývalých lineárně nezavislých vektorů zjistím pomocí parametrů bázi. Dimenze potom bude počet vektorů v bázi.

2. Jak určit jádro zobrazení matice ?
- Zase udělám soustavu rovnic rovnajících se nule a výsledný vektor je jádro ?

3. Jak zjistím lineární kombinaci polynomů ?
- Řekněme, že mám polynom p1 = 2x1 + 3x2 + 5x3 + x4. Dále mám polynomy p2 = 3x1 + x2 + 6x3 + 3x4 a p3 = 5x1 + 4x3 + 5x4. Pomocí těchto údajů mám zjistit kolika způsoby lze vyjádřit polynom p1 jako lineární kombinaci polynomů p2 a p3. Tady si nejsem úplně jistej jak postupovat, takže kdyby mě někdo naved jak na to, tak bych byl moc rád.

Děkuji všem za pomoc a vysvětlení :-)

Offline

 

#2 29. 01. 2017 16:07

vytautas
Příspěvky: 426
Škola: MFF UK - MOM
Pozice: študent
Reputace:   13 
 

Re: Několik otázek k lineární algebře

↑ hloupyvysokoskolak1:

ahoj

1. spravne

2. jadro matice je vektorovy priestor, tym padom to vektor nemoze byt .. je to linearny obal baze jadra

3. podla mna $ a\cdot p_2 + b \cdot p_3 = p_1$ ti da sustavu rovnic, ktora nebude mat riesenie, cize mas tvoju odpoved, tiez by sa zislo vediet, nad akym telesom robime


Per aspera ad astra

Offline

 

#3 29. 01. 2017 20:30

hloupyvysokoskolak1
Zelenáč
Příspěvky: 10
Škola: TUL
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Několik otázek k lineární algebře

↑ vytautas: Super, děkuji :-)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson