Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 23. 03. 2017 10:26

sitatunga
Příspěvky: 39
Reputace:   
 

Obdélník vepsaný do kruhové úseče; Úsečka dané délky na tětivě kružnic

Ahoj,
už nějakou dobu si lámu hlavu se dvěma přílady:

(A)
Je dán obdélník KLMN. Do dané kruhové úseče vepište obdélník K'L'M'N' podobný obdélníku KLMN.


Myslím, že by to mohla být úloha na podobnost, ale nějak nemůžu přijít na to, jak se dostat ke správnému řešení. Zkoušela jsem to tak, že jsem si
1) našla "střed" úseče (osa tětivy průnik osa úsečky, která je leží na této ose a jejíž krajní body leží jeden na tětivě a druhý na kruhovém oblouku),
2) tento střed jsem zvolila jako průnik úhlopříček obdélníka shodného s KLMN a narýsovala jej zde tak, že jedna strana tohoto obdélníka byla rovnoběžná s tětivou
3) a pak jsem vzala vhodný průsečík jeho úhlopříček s úsečí a dorýsovala hledaný obdélník.

Jenže toto řešení je zřejmě špatné, jelikož ne vždy vznikne vepsaný obdélník. Poté jsem ještě zvažovala, že by se místo "středu" dal vzít střed příslušné kružnice ke kružnicovému oblouku, ale tam jsem také selhala.



(B)
Je dáno kružnice k a její tětivy AB a CD. Určete na kružnici k takový bod X, aby tětivy AX, BX vytínaly na tětivě CD úsečku EF, která má danou velikost a.


U tohoto vůbec netuším, jak začít. Zvažovala jsem, že je to pravděpodobně úloha na posunutí, tak jsem si zkoušela pomocnou úsečku E'F' a  hledala jsem rovnoběžky atd., ale to bylo vše, kam jsem se dostala, a to bez nějakého výsledku.

Prosím, poradil by mi někdo?

Offline

 

#2 24. 03. 2017 09:33 — Editoval jelena (24. 03. 2017 16:50)

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Obdélník vepsaný do kruhové úseče; Úsečka dané délky na tětivě kružnic

Zdravím,

zatím jsem nevymyslela 2. úlohu (už snad ano, viz edit). První by měla jít technikou, kterou už někde na fóru popsánou najdeš. Nad tětivou sestrojím zadaný obdélník tak, aby střed strany, který leží na tětivě, odpovídal středu tětivy. Dál už bys měla vidět užití podobnosti, je tak? Děkuji.

Edit: u druhé úlohy také, jak navrhuješ, používám posunuti. Předpokládám, že úloha je řešená, potom bod X tvoří s A, B obvodový úhel AXB (tj. pro geometrické nalezení úhlu mohu použit kterýkoliv bod na kružnici, potom budu úhel přenášet). Úsečku AB vidím pod úhlem AXB (velikost označím $\alpha$). Pod stejným úhlem z bodu E uvidím úsečku AB1, která vznikne sestrojením rovnoběžníku (prakticky však sestrojuji úsečku BB1 rovnoběžně CD a o délce |BB1|=a). Tedy sestrojením množiny bodů, ze kterých je vidět úsečku AB1 pod úhlem $\alpha$ najdu průsečík s CD, kterým je bod E. Snad to jde z popisu odvodit, dej, prosím, vědět, jak dopadlo. Děkuji.

Offline

 

#3 27. 03. 2017 10:12

sitatunga
Příspěvky: 39
Reputace:   
 

Re: Obdélník vepsaný do kruhové úseče; Úsečka dané délky na tětivě kružnic

↑ jelena:

Děkuju moc, ta dvojka je super, takové řešení mě opravdu nenapadlo :)

V jedničce jsem nad tímto řešením už předtím uvažovala, ale zasekla jsem se na tom, že to bude 100% platit jenom v prvním případě viz obrázek (je to jenom náčrtek, tak jsem to dělala opravdu jen od oka ;) )

//forum.matweb.cz/upload3/img/2017-03/01858_Untitled.png

Ve druhém případě je potřeba obdélník rovnou rýsovat delší stranou svisle (což se dá i v prvním případě). Proto jsem přemýšlela jestli existuje nějaké řešení, které by bylo jednoznačnější. Ale asi nic takového nejde, tedy když se to zobecní, tak bych do postupu asi měla napsat, že kratší strana obdélníku je rovnoběžně s tětivou, že?

Offline

 

#4 27. 03. 2017 11:58

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Obdélník vepsaný do kruhové úseče; Úsečka dané délky na tětivě kružnic

↑ sitatunga:

zdravím a děkuji za zprávu. Podle zadání je "daná kruhová úseč", z tohoto pohledu úlohu považujeme za polohovou a tedy bychom měli najít všechna řešení (jelikož sestrojený obdélník bude podobný danému v každé poloze, co jde sestrojit). Pro úseč menší nebo rovnou půlkruhu budou 2 řešení, pro "větší" úseč máme jedno řešení, kdy je strána na tětivě a další řešení, že obdélník bude mít s tětivou společné jen vrcholy.

Podmínku "strana obdélníku leží na tětivě" v zadání nemáš, tedy bychom měli domyslit ještě všechny varianty řešení. To jsem, pravda, nedomýšlela zatím (až po Tvém upozornění), nechám na večer. Popř. ještě, prosím, upřesní, který obdélník budeme považovat za vepsaný do kruhové úseči.

Offline

 

#5 27. 03. 2017 17:33

sitatunga
Příspěvky: 39
Reputace:   
 

Re: Obdélník vepsaný do kruhové úseče; Úsečka dané délky na tětivě kružnic

↑ jelena:
Právě takto přesně zadání znělo, bez obrázku, bez ničeho. Ohledně toho, co se považuje za obdélník vepsaný, tak to se tam taky nikde nepsalo a na internetu jsem našla pouze definici kružnice vepsané. Ale tuším, že kromě uvedených dvou možností (kratší/delší strana na tětivě) by mohlo být správné řešení také to, že je na tětivě jen jeden vrchol, jak jsi psala, to jsem ale už opravdu nedokázala vymyslet, jak by se na to dalo přijít (proto jsem zvažovala umístění středu úhlopříček doprostřed úseče).

Budu ráda, když na něco přijdeš :)

Offline

 

#6 27. 03. 2017 19:32

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Obdélník vepsaný do kruhové úseče; Úsečka dané délky na tětivě kružnic

↑ sitatunga:

asi bych doplnila, že obdélníkem vepsaným budu považovat takový, u kterého všechny vrcholy leží na zadané úseči (tedy přichází do úvahy takový, co má jednu stranu na tětivě nebo jen vrcholy na úseči). Pro úseč menší nebo rovnou půlkruhu sestrojíme 2 řešení - s postavením na delší nebo na kratší stranu. Jiné omezení zde nevidím.

Pro úseč větší, než půlkruh, mne napadá se pokusit o "propojení" poměru mezi strany obdélníku a mezi délkou tětivy úseče a poloměrem kružnice, ze které je úseč (nebo nějak jinak). Jelikož v tomto případě opravdu vidím omezení, že každý obdélník vepsat nepůjde. Z něčeho tato "neschopnost" sestrojit musí plynout.

Techniku sestrojení asi víc nevymyslím - buď jedna strana na tětivě se středem strany ve středu tětivy nebo střed uhlopříček ve středu kružnice, ze které je úseč. Odkud máš úlohu? Děkuji.

Offline

 

#7 30. 03. 2017 13:59

sitatunga
Příspěvky: 39
Reputace:   
 

Re: Obdélník vepsaný do kruhové úseče; Úsečka dané délky na tětivě kružnic

↑ jelena:
Dobře, děkuju, takto to musí stačit :)

Obě úlohy nám zadal učitel, ale odkud to on má, tak to nevím.

Offline

 

#8 30. 03. 2017 22:39

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Obdélník vepsaný do kruhové úseče; Úsečka dané délky na tětivě kružnic

↑ sitatunga:

také děkuji. Co jsem zkoušela odvozovat, tak ano, šlo by najít vztah mezi strany zadaného obdélníku (i "geometricky sestrojitelné" vztahy) a mezi zadáním úseče (poloměr a velikost tětivy) a odvodit řešitelnost úlohy a techniku sestrojení. Ještě mne napadla také možnost, že pokud sestrojujeme uvnitř úseče (užitím středu uhlopříček), tak další řešení obdržíme rotaci sestrojeného obdélníku okolo středu a to od polohy levého dolního vrcholu v levém bodě tětivy až do polohy pravého dolního vrcholu v pravém bodě tětivy (popisuji jen pro představu, dle Tvého obrázku). Tedy z toho plyne i možnost "nekonečně mnoho řešení".

Takové úvahy by snad měly smysl, pokud by úloha záměrně byla zadána tak neúplně a předpokládá se hodně podrobný rozbor (buď podle toho, co studuješ, nebo ještě se zeptat vašeho vyučujícího).

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson