Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 15. 05. 2017 22:19

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

úloha 1 - bilance materiálová

Zdravím, odděleno z tématu.
v tématu jsme opakovaně narazili na problém sčítání objemů kapalných složek směsí a prosím autora tématu o přidání vzorové úlohy ze školy, že takovým způsobem počítali.
původní zadání



výpočet 1



spolužačka


Kenniicek napsal(a):

↑↑ DTBChemie:

Ak by som to opravoval ja, proste by som to neuznal. Nikde tam nie je napisane, ze predpokladajte platnost Amagatovho zakona. Nemozes proste scitat 2 objemy, to je chyba. Nastava tam objemova kontrakcia. Vzdy sa snaz vyhnut pri vypocte objemom ak sa da, zakon zachovania hmotnosti musi platit vzdy takze podla mna je to najlepsie prepocitavat cez hmotnosti a hmotnostne zlomky.

edit: ako to tak citam znova tak asi nevidim lepsi sposob ako vypocitat celkovy objem ako scitavanim objemov... nepaci sa mi ten priklad, namiesto tych 2 hustot na konci mala byt zadana hustota vysledneho destilatu a bolo by po problemoch

Offline

 

#2 30. 05. 2017 09:37

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: úloha 1 - bilance materiálová

Keďže naša Jelena to vyčlenila a dlho nik neodpovedá, niečo k tomu poznamenám. :-)

Príklad je na materiálovú bilanciu. Zmeny objemov pri miešaní, to je kapitola sama o sebe určite rozsiahla a už sme sa na fóre viacerí toho dotkli.

Školský príklad teda môžeme rozpitvať aj po tejto stránke, ale výučbovo tvorcovia príkladu určite nemysleli špeciálne na diferencie hustoty benzénu a toluénu.

Kolegynka čo počítala príklad sa trošku pomýlila v jednotkách hustoty, preto jej vyšlo 1000x viac.

70m3 realnej kvapaliny nemôže mať hmotnosť 61 kg.

============================================================

Poďme teda uvažovať nad rovnicami typu.

1 Liter hrachu + 1 Liter hrachu = 2 Litre zmesi

1 Liter hrachu + 1 Liter maku < 2 Litre zmesi

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson