Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 04. 06. 2017 14:10 — Editoval Ferdish (05. 06. 2017 13:36)

Ferdish
Zablokovaný
Příspěvky: 4173
Škola: PF UPJŠ (2013), ÚEF SAV (2017)
Pozice: vedecký pracovník
Reputace:   81 
 

Invertovaný rezonančný signál - prečo?

Zdravím, mám taký malý problém, na ktorý som narazil pri štúdiu nameraných dát a už hodnú chvíľu premýšľam, či náhodou neuvažujem zle, avšak neviem s tým pohnúť.

Mám oscilátor budený harmonickou silou s amplitúdou $F_0$ normovanou na jednotku hmotnosti. Pohybová rovnica oscilátora je $\frac{d^2x}{dx^2}+\gamma\frac{d^x}{dt}+\omega^2_0x=F_0\cos \omega t$

V prípade podmienky, že tlmenie je zanedbateľné voči rezonančnej frekvencii, teda $\gamma\ll \omega_0$, pre riešenie rovnice dostanem výchylku v tvare $x(t)=F_0\left(\frac{\gamma\omega\sin \omega t}{(\omega^2_0-\omega^2)^2+\gamma^2\omega^2}+\frac{(\omega^2_0-\omega^2)\cos \omega t}{(\omega^2_0-\omega^2)^2+\gamma^2\omega^2}\right)$

Pri svojom pohybe oscilátor generuje elektrický signál úmerný rýchlosti podľa  $I(t)=\alpha \frac{dx}{dt}$. Keď za rýchlosť dosadím výchylku vyjadrenú horeuvedeným výrazom, dostanem pre prúd $I(t)=F_0\alpha\left(\frac{\gamma\omega^2\cos \omega t}{(\omega^2_0-\omega^2)^2+\gamma^2\omega^2}-\frac{\omega(\omega^2_0-\omega^2)\sin \omega t}{(\omega^2_0-\omega^2)^2+\gamma^2\omega^2}\right)=I_1\cos\omega t+I_2\sin\omega t$

Pokiaľ na spracovanie signálu použijem fázovo citlivý detektor (lock-in), tak uvedené amplitúdy prúdu by v závislosti od frekvencie $\omega$ mali graficky vyzerať takto (I1 modrá, I2 červená, pomer amplitúd si nevšímajte, ide mi o tvar).
Avšak reálne namerané dáta ktoré mám, vyzerajú po vykreslení takto, a ja skrátka nemôžem prísť na to, prečo je tá červená krivka $I_2$ invertovaná. Síce pri meraniach používame zosilňovač, ktorý je predradený lock-inu a invertuje fázu signálu, ale u oboch zložiek, čiže po fázovej inverzii by to na druhom obrázku malo vyzerať tak, že aj zložka $I_1$ by mala byť invertovaná, teda modrá krivka - pík otočený dolu hlavou.

Nemôžem tento problém pustiť z hlavy, ale na nič som zatiaľ neprišiel. Robím vo svojich úvahách chybu?

EDIT: Obrázky opravené.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Ferdish)

#2 05. 06. 2017 11:25

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Invertovaný rezonančný signál - prečo?

Tahle otázka mě zaujala, bohužel se mi nezobrazují odkazované obrázky.

Offline

 

#3 13. 06. 2017 14:27

Ferdish
Zablokovaný
Příspěvky: 4173
Škola: PF UPJŠ (2013), ÚEF SAV (2017)
Pozice: vedecký pracovník
Reputace:   81 
 

Re: Invertovaný rezonančný signál - prečo?

Obrázky opravené pred časom, len som to neoznámil vo forme nového príspevku. Teraz si snáď tento topic niekto všimne..

Offline

 

#4 14. 06. 2017 00:34

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Invertovaný rezonančný signál - prečo?

Ten proud je zkratový proud nějaké cívky, nebo jak je to fyzicky realizované?

Nastane stejný problém i při měření napětí?

Offline

 

#5 14. 06. 2017 19:22 — Editoval Ferdish (14. 06. 2017 19:24)

Ferdish
Zablokovaný
Příspěvky: 4173
Škola: PF UPJŠ (2013), ÚEF SAV (2017)
Pozice: vedecký pracovník
Reputace:   81 
 

Re: Invertovaný rezonančný signál - prečo?

Problém vyriešený po konzultácii s kolegami v práci. Ono totiž ten invertujúci zosilňovač, ktorý u nás používame pri meraniach, nie je úplne triviálnej konštrukcie a preto je fáza signálu I2 dodatočne klopená o $\pi$.

Napriek tomu ďakujem kolegovi ↑ edison: za to, že reagoval na tému napriek značnému časovému odstupu.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson