Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 27. 10. 2017 19:12 — Editoval liamlim (27. 10. 2017 20:09)

liamlim
Příspěvky: 220
Škola: MFF UK
Pozice: student
Reputace:   
 

Axiom extenzionality

Zdravím všechny.

Tak jsem si trochu hrál s teorií množin a narazil jsem na jakýsi blok v mém pochopení dané věci. Prosím o potvrzení, že všechny myšlenky jsou správné. Některé úvahy mi připadají totiž dost podivné a nejsem si jistý, jestli axiom umožňuje všechny kroky, které provádím. Díky :)

Axiom extenzionality: $(\forall a)(\forall b)(\forall c): a = b\Leftrightarrow (c\in a\land c\in b)$

Toto tvrzení platí speciálně pro $c := a$. Platí tedy:
$(\forall a)(\forall b): a = b\Leftrightarrow (a\in a\land a\in b)$

Platí ale i pro $c := b$. Tedy:
$(\forall a)(\forall b): a = b\Leftrightarrow (b\in a\land b\in b)$

Dohromady tato dvě tvrzení z tranzitivity ekvivalence dávají:
$(\forall a)(\forall b): (a\in a\land a\in b)\Leftrightarrow (b\in b\land b\in a)$

Toto tvrzení musí platit speciálně pro $b := \{a,b\}$. Pak dostaneme:
$(\forall a)(\forall b): (a\in a\land a\in \{a, b\}) \Leftrightarrow (\{a, b\}\in\{a, b\}\land \{a, b\}\in a)$

Přitom triválně platí $a\in\{a,b\}$, proto se předchozí tvrzení zjednoduší:
$(\forall a)(\forall b): a\in a \Leftrightarrow (\{a, b\}\in\{a, b\}\land \{a, b\}\in a)$

To specálně dává následující tvrzení:
1) $(\forall a)(\forall b): a\in a\Rightarrow \{a,b\}\in\{a,b\}$.
2) $(\forall a)(\forall b): a\in a\Rightarrow \{a,b\}\in a$

Tvrzení (1) platí speciálně pro $b := a$. Pak dostaneme $(\forall a):a\in a \Rightarrow \{a\}\in\{a\}$. Z definice $\{a\}$ existuje jediná množina, která je v ní obsažena. Zároveň ale triviálně $a\in\{a\}$. To dohromady dává

3) $(\forall a) : a \in a \Rightarrow a = \{a\}$.

Tohoto vztahu využijeme při úpravě (2). Tím dostaneme:
$(\forall a)(\forall b): a\in a\Rightarrow \{a,b\}\in \{a\}$. Přitom ale na pravé straně je jednoprvková množina. Proto nutně $a = b$. Dohromady tedy máme:

$(\forall a)(\forall b) : a\in a \Rightarrow a = b$

Neboli jestliže máme množinu, která obsahuje sama sebe, pak je nutně rovna úplně všem existujícím množinám. Existuje tedy jen jediná množina a ta navíc obsahuje sama sebe. To podle mého názoru vyvrací možnost existence takové množiny, nepletu se? Tvrzení $a\in a$ by prostě odpovídalo nepravdě.

Proto nerozumím, kde je vlastně spor v tom, že by $X = \{a : a\not\in a\}$. To je ekvivalentní zápisu $X = \{a : true\}$. Tedy by to byla množina všech množin. Přitom $X\in X$ by bylo $false$. Nestačilo by pro potlačení celého paradoxu prostě a jednoduše říct, že zápis $X = \{a : \varphi(a)\}$ vlastně znamená: $X = \{a\in\mathrm{All}:  \varphi(a)\}$? Tedy že vždy vybíráme z množiny všech množin... Díky za jakýkoliv názor..

Edit: Podle mě je toto úplně OK. Nepodařilo se mi dojít k žádnému sporu, pokud by platilo například $\{a\}\in a$. Proto by klidně mohlo dle mého názoru třeba  $\{\emptyset, 5, \{\mathrm{All},7,8\}\}\in\mathrm{All}$

Edit2: Teď jsem si všiml, že jsem si axiom extenzionality pamatoval trochu špatně. Navíc už mi připadají některé mé kroky vyloženě divné a chybné. Prosím o upozornění. Díky.

Offline

 

#2 27. 10. 2017 19:38 — Editoval liamlim (27. 10. 2017 20:01)

liamlim
Příspěvky: 220
Škola: MFF UK
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Axiom extenzionality

To znamená tvrdím, že následující teorie množin by mohla být celkem fajn:

$(\forall a)(\forall b)(\exists c)(\forall d): d\in c \Leftrightarrow d = a\lor d = b$
$(\forall a)(\forall b)(\forall c): (c\in a\Leftrightarrow c\in b)\Leftrightarrow a = b$
$(\exists a)(\forall b): a = b \lor b\in a$ => pojmenujeme $\mathrm{All}$
$(\exists a)(\forall b): b\in a\Leftrightarrow (b\in\mathrm{All}\land \varphi(b))$

edit: Ten první axiom si nejsem jistý, jestli by byl vůbec třeba. Já jej využil v důkazu, že samotná extenzionalita vyvrací možnost $a\in a$. Třetím axiomem si takovou možnost efektivně zakážu, neboť jediný možný kandidát na takovou množinu by byl $\mathrm{All}$. Navíc jsem si jistý, že by první axiom bylo možno odvodit z axiomu vydělení

edit: možná by se slušelo zakázat teorii mající pouze množinu $\mathrm{All}$, která by obsahovala sama sebe přidáním axiomu: $(\exists a): a\ne \mathrm{All}$

edit: Teď jsem zjistil, že třetí axiom sice nedefinuje $\mathrm{All}$ jednoznačně, ale že jsou si všechny izomorfní. Prostě je úplně jedno, kterou ze všech množin splňujících axiom 3 vybereme...

Offline

 

#3 27. 10. 2017 22:23 — Editoval Wotton (27. 10. 2017 22:26)

Wotton
Logik
Místo: Plzeň
Příspěvky: 825
Reputace:   25 
 

Re: Axiom extenzionality

↑ liamlim:
Ahoj,
nekoukal jsem na to dopodrobna, ale už to první tvrzení, které označuješ jako Axiom extenzionality je zjevně nepravdivé.

EDIT: za předpokladu standardního použití relací $=$ a$\in$


Dva jsou tisíckrát jeden.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson