Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 30. 01. 2011 03:34

RezolutCZ
Zelenáč
Příspěvky: 10
Reputace:   
 

Několik příkladů z Fyziky

Potřeboval bych pomoc s několika příklady do fyziky.Ideálně pokud by se někomu chtělo je počítat(vyjadřovat) a poslat mi podrobnější postup bylo by to úplně ideální:)

1. Hmotný bod urazil polovinu dráhy rychlostí v0. Na zbytku dráhy se pohyboval polovinu času rychlostí v1, zbytek v2. Najděte průměrnou rychlost bodu.

2. Dvě částice se pohybují se stálými rychlostmi v1 a v2 po dvou navzájem kolmých přímkách směrem k jejich průsečíku O. V čase 0 se nacházejí ve vzdálenostech l1 a l2 od bodu O. Za jak dlouho bude vzdálenost bodů nejmenší?

3. Na vrcholu dokonale hladké koule je hmotný bod v nestabilní poloze. Jestliže ho vychýlíme z rovnovážné polohy, bude se pohybovat nejprve po povrchu koule. V jaké vzdálenosti od povrchu koule opustí hmotný bod její povrch a v jaké vzdálenosti d od svislého průměru koule dopadne na vodorovnou podložku, je-li poloměr koule R? Návod: řešte v soustavě pevně spojené s pohybujícím se hmotným bodem.

4. Malý vozík o hmotnosti m sjíždí bez tření  po dráze zakončené kruhovou smyčkou o poloměru r. Z jaké výšky h musí vozík sjíždět, aby projel celou kruhovou smyčku?

5. Ohebný homogenní kabel o hmotnosti m a délky l je přehozen přes vodorovně upevněnou tyč. Tření mezi kabelem a tyčí je zanedbatelné. Po malém vychýlení jednoho z konců kabelu z rovnovážné polohy je uveden kabel do pohybu. Určete rychlost kabelu v okamžiku, kdy bude přes tyč procházet jeho konec.

6. Částice připojený na pružinu vykonává netlumený harmonický pohyb. Maximální zrychlení částice je 18 m.s-2 a maximální rychlost 3 m/s. Najděte frekvenci a amplitudu pohybu.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) RezolutCZ)

#2 30. 01. 2011 07:44

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: Několik příkladů z Fyziky

↑ RezolutCZ: Ahoj !....... a smieme aspoň trošku  poznať prečo sa toľko problémov odrazu nakopilo?

Pred po(u)žitím

Pravídla

Offline

 

#3 30. 01. 2011 10:57

zdenek1
Administrátor
Místo: Poděbrady
Příspěvky: 12436
Reputace:   897 
Web
 

Re: Několik příkladů z Fyziky

↑ RezolutCZ:
5. se řešila tady


Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos!

Offline

 

#4 30. 01. 2011 20:18

RezolutCZ
Zelenáč
Příspěvky: 10
Reputace:   
 

Re: Několik příkladů z Fyziky

tak téměř všechny příklady už se mi podařilo vyřešit jen bych poprosil kdyby někdo byl schopný podrobněji mi vysvětlit jak by se řešila ta 3ka, na tu jsem nepřišel.

Offline

 

#5 30. 01. 2011 20:23

FliegenderZirkus
Příspěvky: 544
Škola: RWTH Aachen
Reputace:   25 
 

Re: Několik příkladů z Fyziky

↑ RezolutCZ:

Podívej se sem

Offline

 

#6 30. 01. 2011 21:35

RezolutCZ
Zelenáč
Příspěvky: 10
Reputace:   
 

Re: Několik příkladů z Fyziky

↑ FliegenderZirkus: děkuju moc posílám plus.)

Offline

 

#7 30. 01. 2011 23:46

RezolutCZ
Zelenáč
Příspěvky: 10
Reputace:   
 

Re: Několik příkladů z Fyziky

tak se omlouvám, ale zjistil jsem, že dva z příkladů mám ještě špatně :( pokud byste se mi někdo podíval na 1ku a 2ku byl bych vděčný.V tom prvním určitě přehlížím nějakou hrozně jednoduchou úvahu.Řešil jsem ho tak, že jsem si napsal vzorec pro průměrnou rychlost (celková dráha/celkový čas) ale po vyjádření časů mi tam vznikl neskutečně dlouhý paskvil, který už se mi jen těžko upravoval...no a ten druhý jsem evidentně řešil úplně špatně tak kdybyste mi prosím alespoň nastínili řešení...:(

Offline

 

#8 31. 01. 2011 00:28

FliegenderZirkus
Příspěvky: 544
Škola: RWTH Aachen
Reputace:   25 
 

Re: Několik příkladů z Fyziky

↑ RezolutCZ:

1) Zde to možná jde jednodušeji, ale univerzální postup je takový, že pro výpočet průměrné rychlosti se celková dráha vydělí celkovým časem. Stačí si tedy vyjádřit obě veličiny a máme vyhráno. Už je pozdě, takže možná melu nesmysly, ale když si označíme
$s=s_0+s_1+s_2$
$t=t_0+t_1+t_2$, tak
$\bar{v}=\frac{s}{t}$
A teď přijde ten „paskvil”, o kterém píšeš. Postupně dosadíme
$s_0=s_1+s_2$, $t_0=\frac{s_0}{v_0}=\frac{s_1+s_2}{v_0}$, $t_1=t_2$ => $s_1=s_2\cdot \frac{v_1}{v_2}$, vyjde
$\bar{v}=\frac{s}{t}=\frac{s_0+s_1+s_2}{t_0+t_1+t_2}=\frac{(s_1+s_2)+s_1+s_2}{t_0+t_1+t_2}=\dots =\frac{2 \left( s_2 \cdot\frac{v_1}{v_2}+s_2\right)}{\frac{s_2 \cdot \frac{v_1}{v_2}+s_2}{v_0}+2\frac{s_2}{v_2}}=\dots =\frac{2v_0(v_1+v_2)}{2v_0+v_1+v_2}$. ještě jednou varuji, že to je bez kontroly, ale strategie by doufám měla platit.

Offline

 

#9 31. 01. 2011 01:00 — Editoval RezolutCZ (31. 01. 2011 01:48)

RezolutCZ
Zelenáč
Příspěvky: 10
Reputace:   
 

Re: Několik příkladů z Fyziky

↑ FliegenderZirkus: Jo, myslím, že by to mělo být dobře,Děkuji moc. Nicméně pokud byste někdo přišel ještě na tu 2ku byl bych moc rád

Offline

 

#10 31. 01. 2011 10:06

LukasM
Příspěvky: 3274
Reputace:   193 
 

Re: Několik příkladů z Fyziky

↑ RezolutCZ:
Nakreslíš si obrázek, vyjádříš si vzdálenost obou bodů jako funkci času, a pak najdeš minimum této funkce. Zkus to a když to nepůjde, pošli svůj postup.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson